تیشه سودجویان به ریشه بازارهای منطقه‌ای

تیشه سودجویان به ریشه بازارهای منطقه‌ای

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تولید صادرات‌محور و توجه به بازارهای برون‌مرزی از ارکان اساسی اقتصاد مقاومتی است چراکه هر چه سطح مبادلات خارجی بیشتر باشد نه فقط تحریم‌ها کم‌اثر‌تر می‌شود بلکه قدرت چانه‌زنی سیاسی را نیز در عرصه بین‌الملل بیشتر فراهم خواهد کرد اما لازمه این موضوع نگاه برنامه‌ریزان و صادر‌کنندگان به این مقوله به عنوان یک نگاه بلند‌مدت است.
از یاد نبریم وقتی که بازار کنستانتره سیب اروپا را در سال‌ها پیش به ناگهان به چین واگذار کردیم تنها با نگاه بلند‌مدت و برنامه‌ریزی چینی‌ها در آن کشور بود که با بازار‌سنجی و ذائقه‌سنجی اروپاییان از 15 سال قبل پیش‌بینی شده بود؛ امری که متأسفانه در کشور ما تقریباً مغفول مانده و کالاهای تولیدی بیشتر بر اساس سنتی و با هدف بازار داخلی تولید می‌شود. ما اگر می‌خواهیم به فرامین مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم و آماده نقش‌آفرینی در نظم نوین جهانی شویم، پیش از همه باید به دنبال کسب و افزایش سهم خود در بازارهای جهانی باشیم و این موضوع با نگاه‌های کوتاه‌مدت به بازارهای خارجی میسر نیست. به عبارت بهتر برای رقابت در بازار جهانی اکنون ما به عنصر مهم و کلیدی «اطمینان» نیازمندیم کلمه اطمینان هم در کیفیت و هم در تداوم عرضه باید متبلور شود تا از این رهگذر ارزآوری برای اقتصاد کشور و صنایع تولیدی و خدماتی، اعتبار ایران را در کشورهای هدف افزایش دهد.
در بسیاری موارد، تجار و صادرکنندگان ضعف‌های موجود در این زمینه را به گردن دولت می‌اندازند و معتقدند حمایت‌های لازم از آنها صورت نگرفته و سیکل سخت صادرات و تحریم‌های غیرقانونی غرب در بخش بانکی، کار آنها را سخت‌تر کرده است.

اما آیا مشکلات صادرات تنها به همین موضوعات ختم می‌شود ؟
آنچه از دیدار سفرای ایران در کشورهای مختلف با وزیر صنعت، بیرون آمده گلایه از شرکت‌های صادر‌کننده مبنی بر صادرات کالاهای نامرغوب به بازار کشورهای ارمنستان و آذربایجان است.
متأسفانه هم اکنون به دلیل نبود نظارت کافی از سوی اتاق‌های بازرگانی برای صدور کارت بازرگانی بسیاری از بازارهای خارجی از جمله کشورهای ذکر شده یا عراق و افغانستان حساسیت بیشتری را در واردات از کشور ما لحاظ می‌کنند و ترجیح‌شان واردات کالاهای مشابه از سایر کشورهاست. صدور بی‌رویه کارت‌های بازرگانی که به عنوان نمونه پیرزن 70 ساله صحنه‌ای (‌از توابع کرمانشاه‌) به عنوان یکی از صادر‌کنندگان چرم، روده و سالامبور شناسایی شده و محصولات نامرغوبی هم صادر کرده است ! یا آن مرد روستایی مرز‌نشینی که صدها میلیون تومان به سازمان مالیاتی برای صادرات و واردات بدهکار است، نمونه‌هایی از خروارها بی‌تعهدی و سوءاستفاده و نگاه‌های کوتاه‌مدت به بازار خارجی و منطقه‌ای است. گروهی سود‌جو در سایه کوتاهی‌های اتاق‌های بازرگانی و به بهانه‌های فرار از مالیات، حسابرسی یا سوداگری و کلاهبرداری افراد ساده‌لوح را با شندر‌غاز اغفال و از کارت‌های بازرگانی آنها حداکثر سو‌ءاستفاده را می‌کنند.
لاهوتی، نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در این باره ضمن تأیید تلویحی سو‌ءاستفاده و نگاه کوتاه‌مدت برخی سودجویان می‌گوید: باید بین سودجویان و صادر‌کنندگان واقعی که تولیدات خود را صادر می‌کنند، تفکیک قائل شد.
وی با اشاره به اینکه صادرات به کشورهای توسعه‌یافته معمولاً توسط صادرکنندگان حرفه‌ای و مطابق با استانداردهای آنها صورت می‌گیرد، می‌افزاید: در بحت استفاده از کارت‌های بی‌هویت یا یک‌بار مصرف، اگر شما به برند کالاهای صادراتی در اظهارنامه توجه کنید، دقیقاً کالاهای تولیدی اشخاص فعال در همان حوزه است و صاحبان کالا و فروشندگان کالا همان تولید‌کننده و صادرکننده واقعی هستند.
وی دلیل اصلی پناه بردن بعضی از صادرکنندگان به کارت‌های بی‌هویت را بخشنامه‌های یک شبه، خلق‌الساعه و... می‌داند که برای نمونه می‌توان به وضع تعهد ارزی در شرایط تحریم و عدم امکان واریز مبالغ به بانک‌های داخلی، و‌ضع مالیات غیر قانونی و تحمیلی، عدم استرداد ارزش افزوده و... در دولت قبل اشاره کرد که نگرانی از برخورد‌های قهری باعت رونق کارت‌های بی‌هویت شد و می‌افزاید: در هیچ زمانی صاحبان کارت بی‌هویت رأساً اقدام به خرید و ارسال کالا نمی‌کنند زیرا فاقد هویت اقتصادی واقعی هستند و نه تنها توان خرید کالا جهت صادرات یا واردات را ندارند که بتوانند در بازارهای هدف تأثیرگذار باشند که این مشکل در واردات به دلیل مالیات بیشتر مشهود است و اگر به ندرت هم در تخریب بازارهای صادراتی اتفاقی افتاده توسط عده معدودی از افراد سود‌جو فعال در همان حوزه بوده است و قاطبه صادرکنندگان کشور افراد متعهد و خوشنام هستند. ضمناً با توجه به موضوع مطروحه در جلسه وزیر و طرف خارجی باید توجه داشت اصولاً چند درصد تجارت خارجی کشور با کشورهای مورد اشاره صورت گرفته و کل مبلغ تجارت خارجی چه میزان بوده که این موضوع را به کل تجارت خارجی کشور ربط دهیم‌!
وی در ادامه تأکید می‌کند در تمام دنیا معاملات براساس گشایش اعتبار و بازرسی شرکت‌های بین‌المللی انجام می‌شود که تعدادشان در کشور ما کم نیست و باعت جلوگیری از این گونه سوءاستفاده‌ها خواهد شد یا اعتماد دو‌جانبه فیمابین فروشنده و خریدار که اکثر صادرات کشور با روش دوم یعنی اعتماد انجام می‌شود که نشانگر خوشنامی صادرکنندگان ایرانی است و چنانچه مشکلی به‌وجود آمده، مشکلات موجود از کارت بازرگانی نیست بلکه به دلیل ضعف قوانین موجود و شرایط احراز اخذ کارت، عدم استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و صدور کارت‌های تخصصی، قوانین خلق الساعه و اجرای قوانین سلیقه‌ای است که موجب بروز خلق فرصت برای سودجویان است.
عباس وطن پرور یک فعال اقتصادی نیز در این باره می‌گوید: موضوع صادرات در ایران مانند بسیاری از موارد دیگر هنوز سر‌در‌گم است و با شکل و وضعیت درست خودش فاصله بسیار دارد. علت اصلی آن هم قوانین غلط و تحلیل نشده و متضاد با منافع ملی کشور است که به عنوان ابزاری توسط سوء استفاده‌کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اگر ما بخواهیم سهم خود را در بازارهای جهانی بیشتر کرده و آماده نقش‌آفرینی در نظم نوین جهانی باشیم باید سریعاً به این سؤال پاسخ دهیم که تا کی باید اجازه داد وضع چنین باشد‌؟ یعنی کمیسیون تخصصی صادرات باید برای رفع این مشکلات به صورت شفاف و جدی به موضوع وارد شده و راهکار ارائه بدهد.
عضو اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: هم اکنون هر ترخیص‌کار در بندرعباس چندین کارت بازرگانی و پیله‌وری و... در اختیار دارد. بیاییم انجمن‌ها را حمایت کنیم‌ و تا مشتاق به نظارت شوند و اگر خلافی دیدیم آن تشکل را پاسخگو بدانیم تا تشکل هم احساس مسئولیت کند و از عضوش شفافیت را طلب کند، هر کسی که عنوان می‌کند صادر‌کننده است تا وضعیت شفافی در تشکل خودش نداشت، اجازه صادرات و واردات به آن ندهیم. رئیس هیئت مدیره شرکت پاکرون همچنین افزود:ما اگر می‌خواهیم نقش بیشتری در جهان ایفا کنیم باید نگاهمان به صادرات تغییر کند. صادرات امروز کشور که فقط با هدف آمار‌دهی و ارز آوری صورت می‌گیرد، اصلاً توجیه ملی ندارد و خام فروشی دیگر مزیت رقابتی در عرصه اقتصاد جهانی نیست.
وی ادامه می‌دهد: هم اکنون سهم تولیدات کارخانه‌ای در کل صادرات بسیار ناچیز است در حالی که در امریکا حدود 80 درصد و در اروپا حدود 75 درصد صادرات محصولات کارخانه‌ای است که ارزش افزوده بالایی را برای کشور به ارمغان می‌آورد، ما محصولات پتروشیمی را ارزان صادر می‌کنیم و از طرف دیگر به خاطر تأمین نیاز داخل گرانتر محصولات بالادستی مواد پتروشیمی را وارد می‌کنیم، ما سنگ را به صورت فله مفت صادر می‌کنیم، همان سنگ را به صورت‌های مختلف با چند برابر قیمت وارد می‌کنیم، ما باید به سمت تولید صادرات‌محور با ارزش افزوده بالا و مبتنی بر دانش برویم و به خام‌فروشی دامن نزنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تیشه سودجویان به ریشه بازارهای منطقه‌ای» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X