ایرانسرا/ دره عمیق محرومیت در قله زیبایی های طبیعت زاگرس

ایرانسرا/ دره عمیق محرومیت در قله زیبایی های طبیعت زاگرس

مهر/ بخش کاکاوند به مرکزیت شهر هفت چشمه در 31 کیلومتری شمال غربی مرکز شهرستان دلفان و در همسایگی استانهای همدان و کرمانشاه قرار گرفته است. این بخش دارای هزار و 500 کیلومتر وسعت جغرافیایی بوده و یکی از بخشهای پهناور در سطح استان به شمار می رود.

بر اساس سر شماری سال 90 بخش کاکاوند 24 هزار نفر جمعیت دارد که در بعضی فصول سال جمعیت شناور این بخش به بیش از 30 هزار نفر هم می رسد.

وجود بارگاه سه تن از امامزادگان معصوم (ع) با نام های احمد و محمود معروف به باولین در 45 کیلومتری غرب شهر نورآباد و امامزاده ابراهیم معروف به بابای بزرگ از ظرفیتهای گردشگری مذهبی این بخش محروم بوده که هر ساله پذیرای زائرانی از استانهای همدان و کرمانشاه، ایلام و شهرستانهای استان است.

این بخش دارای چهار دهستان کاکاوند غربی و شرقی و ایتیوند شمالی و جنوبی است که ساکنان آنها در 220 روستای آن سکونت دارند.

80 درصد اراضی کشاورزی کاکاوند به صورت دیم و سنتی کشت می شود

بخشدار کاکاوند در این رابطه در گفتگو با مهر با بیان اسنکه این بخش دارای تعداد 31 دهیاری و 49 شورای اسلامی روستا به عنوان پل ارتباطی مردم و دولت است اظهار داشت: شغل اکثر مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است و از این راه امرار و معاش می کنند.

آزاد سلیمی می گوید: این بخش از لحاظ فرهنگی و اجتمایی دارای آداب و رسوم و باورهای عمیق بوده و هنوز مناسبتهای اجتماعی و طوایف به هم پیوسته در این منطقه حاکم است.

وی می افزاید: این بخش دارای ظرفیتها و پتانسیل های فراوانی است که می توان به وجود 40 هزار هکتار اراضی کشاورزی اشاره کرد که متاسفانه از این میزان اراضی تنها 6 هزار هکتار به صورت آبی است و مابقی آن به صورت دیم و سنتی کشت می شود.

ظرفیت مراتع غنی و گیاهان دارویی

سلیمی یادآور می شود: بیش از 100 هکتار از وسعت جغرافیایی بخش کاکاوند دارای پوشش جنگلی و مرتع و انواع گیاهان دارویی بوده و بسیاری از درختان میوه وحشی در این بخش به وفور وجود دارد.

بخشدار کاکاوند می افزاید: در این بخش 180 هزار راس دام سبک و 15 هزار راس دام سنگین وجود دارد که از این ظرفیت دامداری سالانه هزار و 500 تن گوشت قرمز و 90 تن شیر تولید می شود.

سلیمی ادامه می دهد: در حوزه آموزشی نیز تعداد 156 مدرسه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان با بیش از سه هزار و 500 دانش آموز در مدارس این بخش در حال تحصیل هستند.

وجود مداس شبه کپری در بخش کاکاوند

وی به وجود مدارس شبه کپری در این بخش محروم اشاره کرده و تصریح می کند: برخی از کلاسهای درس در این منطقه محروم به صورت چادری دایر می شود که با پیگیریهای صورت گرفته قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای ساخت مدرسه در این مناطق اعلام آمادگی کرده است.

سلیمی عنوان کرد: مطابق آمار اعلام شده توسط مسئولان 11 کلاس درس چادری در منطقه محروم کاکاوند وجود دارد که برای احداث کلاس در این منطقه ما نیازمند 660 میلیون تومان اعتبار هستیم.

وی با یادآوری اینکه بخش محروم کاکاوند شهرستان دلفان دارای 560 کیلومتر راه مواصلاتی روستایی است، ادامه می دهد: نزدیک به 60 درصد راههای مواصلاتی روستایی این بخش همچنان مالرو بوده که تردد مردم را با مشکل مواجه کرده است.

1600 خانوار تحت پوشش کمیته امداد گواه محرومیت منطقه

بخشدار کاکاوند به ظرفیتهای این بخش محروم اشاره کرده و می گوید: این منطقه دارای تنوع آب و هوایی بوده به گونه ای که در دهستانهای ایتیوند شمالی و کاکاوند شرقی شاهد اقلیم آب و هوایی سرد و در دهستانهای کاکاوند غربی و ایتیوند جنوبی شاهد اقلیم هوای خشک هستیم.

سلیمی با یادآور اینکه بخش کاکاوند دارای سه مرکز درمانی و 16 خانه بهداشت برای ارائه خدمات بهداشتی به مردم است، معتقد است که حوزه بهداشت و درمان باید در این منطقه محروم ارتقا پیدا کند و امکانات موجود جوابگوی نیاز مردم نیست.

وی ادامه می دهد: از جمعیت این بخش بیش هزار و 600 خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که این موضوع خود گواه عمق محرومیت این منطقه است.

قابلیتهای گردشگری بخش محروم کاکاوند

سلیمی یادآور می شود: این بخش در کنار محرومیت فراوان دارای ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی در حوزه های گردشگری بوده که از جمله این مناطق گردشگری به چشمه آب گرم این بخش به عنوان تنها چشمه آبگرم غرب کشور می توان اشاره کرد که در نوع خود به عنوان یکی از مناطق منحصر بفرد به شمار می رود.

وی وجود غار پیردوستی و سراب پیردوستی، سراب قمش و سراب سرکشتی و منطقه گردشگری "گیزه رود" را تنها بخشی توانمدیهای بخش کاکاوند در بخش گردشگری می داند.

بخشدار کاکاوند یادآور می شود: در بخش محروم کاکاوند ظرفیت صنعتی نیز وجود دارد که از جمله آن می توان به سنگ معدن واقع در روستاهای چفته دره و کمانه میرزا بیگی و وجود معادن آهن و غیره در این منطقه اشاره کرد که متاسفانه به دلیل عدم سرمایه گذاری در این بخش شاهد تشدید بیکاری و مهاجرت مردم به شهرهای مجاور هستیم.

به هر روی به رغم همه ظرفیتهای یاد شده امروز شاهد عمق محرومیت بخش کاکاوند و توسعه نیافتگی آن در بسیاری از زیرساخت های اولیه زندگی از جمله نبود آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در بیشتر روستاهای این بخش هستیم.

محروم ماندن تعداد زیادی از روستاهای بخش از نعمت گاز و روشنایی و عدم وجود راه ارتباطی مناسب و یا نبود راه ارتباطی در بسیاری از روستاهای بخش کاکاوند از دیگر مشکلاتی است که این بخش با آن دست و پنجه نرم می کند.

این در حالیست که بخش کاکاوند دارای ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی در حوزه های مختلف است که نگاه ویژه به این منطقه محروم از کشورمان از سوی مسئولان ملی، استانی و شهرستانی می تواند به شکوفایی ظرفیتهای موجود در این بخش و رشد و توسعه آن کمک کرده و مانع از هجوم روستائیان به شهر و مهاجرت از خانه و کاشانه شان شود.

ایرانسرا/ دره عمیق محرومیت در قله زیبایی های طبیعت زاگرس

ایرانسرا/ دره عمیق محرومیت در قله زیبایی های طبیعت زاگرس

ایرانسرا/ دره عمیق محرومیت در قله زیبایی های طبیعت زاگرس

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایرانسرا/ دره عمیق محرومیت در قله زیبایی های طبیعت زاگرس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X