جوابیه دفتر تحکیم وحدت در مورد اظهارات اعضای شورای مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی

جوابیه دفتر تحکیم وحدت در مورد اظهارات اعضای شورای مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی

بلشگاه خبرنگاران / دفتر تحکیم وحدت در مورد اظهارات ضد و نقیض اعضای شورای مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: در دانشگاه باید روح سیاسی زنده باشد؛ این یک نشاطی به جوان میدهد. ما جوان بانشاط لازم داریم. دانشگاهی که از سیاست دور باشد و بکلی از سیاست برکنار باشد، این دانشگاه خالی از شور و نشاط خواهد بود؛ بعلاوه که محلی خواهد شد برای رشد میکروبهای خطرناک فکری و رفتاری.

بنابراین خوب است و باید در دانشگاه سیاست باشد؛ منتها معنای سیاسی شدن دانشگاه یا حضور سیاست در دانشگاه را نباید اشتباه کرد. معنایش این نیست که دانشگاه بشود یک جائی برای اینکه جریانهای سیاسی، گروههای سیاسی، عناصر سیاسی برای اغراض سیاسی بیایند از این استفاده کنند؛ این نباید باشد؛ این را باید مانع شد. یعنی این دیگر یک چیزی است که باید مدیریت کرد، باید شماها اعمال قدرت کنید؛ نگذارید اینطور بشود. اگر این بشود، دانشجو از دستتان رفته و یک سوءاستفاده‌کنی میآید کار خود را دنبال میکند.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار وزیر علوم و استادان دانشگاه تهران 13/11/1388

تشکل های دانشجویی که این روزها و در آغاز سال تحصیلی جدید، خود را مهیای فعالیت در فضای دانشگاهی نموده اند، بی شک نیازمند آرامشی هستند که با برنامه ریزی و هم افزایی افکار و آراء بتوانند، با حضوری مستمر هم مفید برای فضای دانشگاه و هم تعالی بخش جامعه باشند.

در این میان دفتر تحکیم وحدت که در شرایط فعلی در ثباتی نسبی به سر می برد و تشکل های متبوع آن نیز در فضایی دور از حاشیه به فعالیت سیاسی وتشکیلاتی مشغول اند، متاسفانه کانون حمله و حاشیه آفرینی یک رسانه دولتی قرار گرفته است که یقینا هدفی جز به هم ریختن سامان تشکیلاتی مجموعه ندارد.

رسانه دولتی ایرنا در مصاحبه با یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان علامه با تحریف اظهارات وی و اغراق در نشان دادن برخی از مواضع این فرد که ناشی از اختلاف سلیقه طبیعی و نیز نماد پویایی و ضامن دوام مجموعه است، تلاش کرده است در یک دروغ پراکنی خجالت آور، شکاف در مجموعه را دامن بزند.

پروپاگاندای رسانه ای دولت و مواضع برخی آقایان در مجموعه دانشگاه علامه، وزارت علوم و دولت ما را به این نتیجه رسانده است، گروهی خاص که هدفش دولتی سازی نهاد مقدس انجمن اسلامی دانشجویان و مصادره آن به نفع جریان خاص است.

اگرچه مواضعی از جنس رویکرد معاون محترم فرهنگی وزارت علوم در صراحت قانونی تشکل ها، مایه امیدواری مجموعه دفتر تحکیم است، اما گویا رسانه دولتی ایرنا برخلاف این صراحت قانونی، هدف تخریبی دیگری را دنبال می کند.

در این میان اگرچه انتظار می رفت عقلای جمع، برای حفظ این ثبات ارزشمند تلاش کنند، اما پس از نا امید شدن مجموعه دفتر تحکیم وحدت از این رویکردها، ذکر چند نکته در این اطلاعیه در رابطه با مصاحبه اخیر ضروری است:

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی طبق ماده ششم اساسنامه ی خود، عضو دفتر تحکیم وحدت می باشد لذا خروج انجمن اسلامی دانشجویان مذکور از اتحادیه منوط به تغییر اساسنامه آن انجمن اسلامی می باشد،

در ماده 38 اساسنامه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی روند اعمال تغییرات بیان شده است؛ طبق این بند از اساسنامه مرجع تصمیم گیری برای اعمال تغییرات اساسنامه بعد تایید اولیه شورای مرکزی و شورای ناظر، مجمع عمومی انجمن اسلامی عنوان شده است و حضور سه پنجم اعضای مجمع عمومی برای بررسی دستور جلسه ی تغییر اساسنامه الزامی است که این موضوع با رأی دو سوم اعضای حاضر در جلسه مجمع عمومی به تصویب می رسد.

درخواست خروج انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی در حالی از سوی دبیر انجمن مذکور به دفتر تحکیم وحدت اعلام وصول شده است که روند قانونی آن به هیچ وجه طی نشده است ودر واقع تغییرات اساسنامه مربوطه از سوی برخی از اعضای شورای مرکزی، به طور خودسر و حتی بدون اعلام به مجمع عمومی انجمن اعمال شده است که طبیعتاً از سوی دفتر تحکیم وحدت مورد قبول نخواهد بود و انجمن اسلامی علامه عضو اتحادیه تلقی خواهد شد، مگر این که روال قانونی طبق اساسنامه انجمن اسلامی مذکور، اساسنامه دفتر تحکیم وحدت و آیین نامه ی بالادستی تشکل های اسلامی دانشگاهیان طی شود. طبیعی است که تعداد محدودی از اعضای شورای مرکزی یک انجمن نمی توانند به جای کلیه ی ارکان و اعضای انجمن بر خلاف اساسنامه تصمیم بگیرند.

در حال حاضر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، عضو اتحادیه دفتر تحکیم وحدت می باشد لذا اگر نمایندگان انجمن مذکور در نشست سالیانه شرکت نمایند قطعا در انتخابات اتحادیه حق رأی خواهند داشت. لازم به ذکر است طبق آخرین اعلام رسمی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی، نمایندگان انجمن مذکور در دفتر تحکیم وحدت آقایان غیبی و شیوندی می باشند و در صورتی که در نشست شرکت کنند به عنوان حق رأی انجمن اسلامی علامه طباطبایی در انتخابات اتحادیه مشارکت خواهند کرد.

طبق ادعای دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، بیش از یک سال است که مجمع عمومی انجمن مذکور تشکیل نشده است. اگر این ادعا صحت داشته باشند ایرادات اساسی به انجمن اسلامی علامه طباطبایی وارد است. به طور مثال ماده 27 اساسنامه که شرایط تایید صلاحیت کاندیدای انتخابات را بیان می کند، حضور منظم در جلسات مجمع عمومی را از شروط لازم می شمرد. از طرفی آقای ذوالفقاری که در حال حاضر دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی می باشد فقط یک سال است که دانشجوی این دانشگاه است. یک سالی که به گفته ی دبیر سیاسی انجمن مذکور در آن هیچ جلسه مجمع عمومی برگزار نشده است، لذا آقای ذوالفقاری در هیچ کدام از جلسات مجمع عمومی شرکت نکرده است و طبیعتا عضو تشکیلاتی نیستند. چگونه کسی که عضو تشکیلاتی نیست و شرایط ماده 27 اساسنامه مبنی بر صلاحیت کاندیدا را ندارد در انتخابات صلاحیتش تایید و سپس به عنوان دبیر مجموعه انتخاب می شود؟!

لازم به ذکر است بند 1 ماده 26 و بند 3 ماده 15 اساسنامه صراحت دارد که اعضاء باید به طور منظم در جلسات مجمع عمومی شرکت کنند تا عضو تشکیلاتی تلقی شوند و کسی که عضو تشکیلاتی نباشد نمی تواند به عنوان کاندیدا، در انتخابات دانشگاه علامه طباطبایی شرکت کند.

یکی از آفات اصلی فعالیت های تشکیلاتی در مجموعه های دانشجویی، فاصله گرفتن از آرمانخواهی ، قدرت طلبی و محافظه کاری است که منجر به وابسته شدن به احزاب سیاسی و جریان های قدرت و ثروت می شود. این موضوع باعث خدشه دار شدن استقلال و حریت مجموعه می شود که در موضع گیری ها، کنش سیاسی و عملکرد یک تشکل دانشجویی نمود پیدا می کند. جنبش دانشجویی هر جا که به پیاده نظام احزاب تبدیل شده است، همان، اولین لحظه ی انحراف بوده است.

مصاحبه شونده که در مصاحبه خود یکی از دلایل برای خروج از تحکیم را تکصدائی در این مجموعه عنوان می کند، در بخش دیگری از مصاحبه در رویکردی متناقض با گفته اخیر خود تهدید می نماید که با شرکت کنندگان احتمالی عضو انجمن علامه در نشست سالیانه دفترتحکیم وحدت برخورد های بسیار شدیدی خواهیم داشت.

دفتر تحکیم وحدت در پایان با قانونی دانستن حق خود در پیگیری برگزاری انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه در جهت حفظ شئون انجمن اسلامی دانشجویان و احقاق حقوق اعضای این تشکل تلاش خواهد نمود.

و السلام علی من اتبع الهدی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوابیه دفتر تحکیم وحدت در مورد اظهارات اعضای شورای مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X