آیا دنباله دار سایدینگ اسپرینگ با مریخ برخورد خواهد کرد؟

آیا دنباله دار سایدینگ اسپرینگ با مریخ برخورد خواهد کرد؟

کانوت/ دنباله‌دار سایدینگ اسپرینگ قرار است بسیار به مریخ نزدیک شود. آن‌قدر نزدیک که عده‌ای احتمال می‌دهند ممکن است این دنباله‌دار در اکتبر ۲۰۱۴ به سیاره‌ی سرخ برخورد کند. رابرت مک‌نات٬‌ شکارچی دنباله‌دار٬ این دنباله‌دار تازه‌وارد موسوم به C/2013 A1 یا سایدینگ اسپرینگ را در ۳ ژانویه / ۱۵ بهمن کشف کرد. تا کنون حدود ۷۴ سیارک و چندین دنباله‌دار به نام مک‌نات ثبت شده است.
پس از کشف مک‌نات تصاویری که پیش از این رصدخانه‌ی SIDING SPRING استرالیا گرفته بود پیدا شد و از آن‌جا که این دنباله‌دار پیش از این طی پژوهش سیارک‌های این رصدخانه در دسامبر ۲۰۱۲ کشف شده بود نام آن را سایدینگ اسپرینگ نهادند.
این دنباله‌دار هنگامی که کشف شد حدود یک میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله داشت. دانشمندان با محاسبه‌ی گریز از مرکز مدار این دنباله‌دار دریافته‌اند که سایدینگ اسپرینگ،‌دنباله‌داری جدید است و در مداری سهموی برای نخستین بار به دیدار منظومه‌ی شمسی می‌آید. این دنباله‌دار در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۴ به نزدیک‌ترین فاصله‌ی خود از خورشید (۲۰۹ میلیون کیلومتر) می‌رسد. با این‌حال یک هفته پیش از آن هسته‌ی دنباله‌دار از فاصله‌ی بسیار نزدیکی (۱۰۱ هزار کیلومتر) از کنار مریخ می‌گذرد.
سایدینگ اسپرینگ اکنون از زمین بسیار دور است و فقط سه ماه است که دانشمندان آن را با دقت بررسی می‌کنند، بنابراین در هفته‌ها و ماه‌های آینده دوباره باید مدار آن بررسی شود. شاید به همین علت باشد که گمان می‌رود که مریخ مانع پیشروی دنباله‌دار خواهد شد و سادینگ اسپرینگ با سیاره‌ی سرخ برخورد خواهد کرد. همین الان هم منجم روسی «لئونید النین، Leonid Elenin» از مؤسسه‌ی ریاضیات کاربردی کلدیش (Keldysh) معتقد است که این دنباله‌دار از فاصله‌ی ۴۱ هزار کیلومتری مریخ خواهد گذشت و با قدر ۸- و ۵/۸- از مریخ دیده خواهد شد.
منجمان بسیار امیدوارند که مدارگرد اکتشافی مریخ تصاویری با کیفیت بسیار عالی از سادینگ اسپرینگ بگیرد. اگر این گذر تبدیل به برخورد شود، گودالی با قطری ۱۰ برابر قطر هسته‌ی دنباله‌دار (به نظر می‌رسد قطر هسته بین ۸ تا ۵۰ کیلومتر باشد) و دو کیلومتر عمق ایجاد خواهد کرد. انرژی‌ای که از این برخورد آزاد می‌شود۱۰^۱۰ ۲x مگاتُن است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا دنباله دار سایدینگ اسپرینگ با مریخ برخورد خواهد کرد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X