فرارو نوشت: ملاک گشت‌های انصار حزب الله چه باید باشد؟

فرارو نوشت: ملاک گشت‌های انصار حزب الله چه باید باشد؟

فرارو/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت فرارو است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
از انصار حزب الله اصرار و از وزارت کشور انکار. یکی خواستار راه اندازی گشت های ارشاد امر به معروف و نهی از منکر است و دیگری این اقدام را غیر قانونی می داند.
وزارت کشور اعلام کرده است که با این گشت ها در صورت راه اندازی در سطح شهر برخورد می شود. انصار حزب الله اما اعلام کرده است تصمیم مان را گرفته ایم این گشت ها به سطح شهر می آیند.
عبدالحمید محتشم، دبیر کل انصار حزب الله اعلام کرد گشت های ارشاد از هفته آینده با چهار هزار نیرو به خیابان‌ها می‌آیند تا با بدحجابی مبارزه کنند.
به گفته او چهار هزار نیروی انصار حزب الله در مساجد و توسط روحانیون آموزش دیده‌اند که نزدیک به سه هزار نیروی آنها از خواهران و هزار نیرو از برادران هستند.
این نیروها کارت شناسایی هم ندارند. به گفته این دبیرکل انصار حزب الله «ما برای خودمان امتیاز خاصی قائل نیستیم. کارت و این جور چیزها برای کارهای حکومتی است.»
رحمانی فضلی وزیر کشور درباره اظهارنظر انصار حزب الله گفت: هر فعالیت اجتماعی باید مبتنی بر قانون باشد. در حوزه اجتماعی متولی وزارت کشور است و با این مباحث به صورت قانونی رفتار می‌شود.
حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور اما پیش از این، در واکنش به احتمال اجرای طرح گشت خیابانی انصار حزب الله گفته بود «اگر اقدام غیرقانونی و بدون مجوزی توسط هر گروهی انجام شود، بدون‌شک نیروی انتظامی به وظیفه ذاتی خودش عمل خواهد کرد و در این زمینه هیچ اغماض و چشم‌پوشی‌ای در کار نیست.»
انصارحزب الله معتقد است که اقداماشان اگر قانونی نباشد شرعی است و چون شرعی است برای آنها کفایت می کند که به استناد آن به سطح شهر بیایند به طور سازماندهی شده اقدام به امر به معروف و نهی از منکر کنند.
با این حال سخنگوی وزارت کشور تاکید کرده بود که «ما قطعا هیچ نوع تجمع غیرقانونی را نمی‌پذیریم، ولو اینکه با عناوین شرعی باشد.»

در این شرایط این سوال مطرح می شود که ملاک عمل در این رابطه چیست؟

ملاک باید قانون باشد
یک استاد حوزه و دانشگاه در این باره تاکید کرد که قانون در همه جا و هر زمان و تحت هر شرایطی باید ملاک تصمیم گیری قرار گیرد.
حجت السلام و المسلمین محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه، با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: همانطور که مقام معظم رهبری و سایر مقامات و مسوولان نظام تاکید کرده اند هر عمل و اقدامی باید با محوریت قانون باشد.
وی با تاکید بر اینکه متولی این امر یعنی مقابله با ناهنجاری هایی همچون بدحجابی ما نیستیم گفت: قانون برای برخورد با ناهنجاری ها ساز و کارهای قانونی تعیین کرده است که از کانال آن برخوردها باید صورت بگیرد.
غرویان افزود: وزارت کشور، نیروی انتظامی از منظر برخورد قانونی و نهادهای فرهنگی هم همچون وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی از منظر پیش گیری مسوول و متولی جلوگیری از ناهنجاری هایی از جمله بد حجابی هستند.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ضروری است که این نهادها به همراه مجلس شورای اسلامی اقدام به ارایه تعریف روشنی از امر به معروف و نهی از منکر و همچنین شیوه های امر به معروف و نهی از منکر کنند گفت: متاسفانه چون تعریف روشنی از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و شیوه های اجرای آن وجود ندارد یک نوع سر در گمی در جامعه به وجود می آید.
غرویان با بیان اینکه شناختی نسبت به انصار حزب الله ندارد گفت: من افراد را نمی شناسم و اطلاعی از انگیزه های واقعی آنها ندارم ممکن است در میان آنها باشند کسانی که انگیزه های خوبی هم داشته باشند اما چون شیوه اجرای امر به معروف مشخص نیست برخوردی که ممکن است صورت بگیرد سلیقه ای است و این برخورد سلیقه ای می تواند تبعاتی داشته باشد.

ارمغان امر به معروف سازماندهی شده هرج و مرج است
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری هم معتقد است که قانون باید ملاک عمل در امر به معروف و نهی از منکر البته به شکل سازماندهی شده قرار گیرد.
سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: ما در مورد برخورد با ناهنجاری ها از جمله دزدی، گران فروشی، بد حجابی و... دو راه پیش رو داریم یکی از آنها تذکر فردی و دیگری برخورد قانونی است.
وی افزود: در تذکر فردی می توانیم به افراد بگوییم که حجاب خود را رعایت کنند، گران فروشی نکنند، دزدی نکنند و... که این تذکرها عمومی است و همه افراد جامعه باید به صورت فردی خود را متعهد به امر به معروف و نهی از منکر کنند.
اکرمی ادامه داد: در برخورد قانونی هم روش و عمل کاملا مشخص است مثلا در صورت بروز تخلف رانندگی پلیس جلوی فرد را می گیرد با اخذ گواهینامه فرد متخلف را اعمال قانون می کند. یعنی قانون به پلیس این اجازه را داده است که به صورت قانونی با فرد برخورد کند یعنی ضابط قضایی شود. برای سایر تخلف ها هم تنها این ضابط قضایی است که می تواند برخورد کند.
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری تصریح کرد: اما وقتی برادران انصار حزب الله تصمیم می گیرند که با موتور به سطح شهر بیایند و به صورت سازماندهی شده به امر به معروف و نهی از منکر بپردازند چون نه عملشان در قالب تذکر فردی می گنجد و نه حکم ضابط قضایی را دارند، اقدام آنها برای امر به معروف و نهی از منکر غیر قانونی است.
وی در خاتمه گفت: امر به معروف و نهی از منکر سازماندهی شده به این شکلی که برادران انصار حزب الله به دنبال راه اندازی هستند راه را برای برخورد های سلیقه ای باز می کند که ارمغان این نوع امر به معروف هرج و مرج خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرارو نوشت: ملاک گشت‌های انصار حزب الله چه باید باشد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X