آمانو: در سفر به تهران شاهد تعهد بالای ایران بودم/ باید برای دسترسی به پارچین با ایران مذاکره کنیم

آمانو: در سفر به تهران شاهد تعهد بالای ایران بودم/ باید برای دسترسی به پارچین با ایران مذاکره کنیم

فارس/ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در پایان روز اول نشست شورای حکام در نشست خبری شرکت کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس از ایران خواسته تا اقدامات عملی جدیدی ارائه کند. تاکید می کنم که برای حل همه مسائل آژانس باید به بازرسی و راستی آزمایی بر اساس برنامه مشترک اقدام ادامه دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا از عدم پیشرفت همکاریها ناامید شدید افزود: پس از سفر به ایران که برای پیگیری اجرای 5 گام عملی رفته بودم ایران برداشتن گام ها را آغاز کرد و مذاکرات هم شروع شد. من در طول حضورم در تهران شاهد تعهد بالای تهران برای اجرای گام‌ها و همکاری‌ها بودم. من بیانیه‌ای در مورد نیت آن‌ها برای تسریع اجرای گام‌ها ارائه کردم اما همانطور که در مورد موضوعات دیگر گفتم، ما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

وی درباره اقدامات باقیمانده و اینکه آیا مذاکرات آغاز شده نیز گفت: زمانی که به تهران رفتم، نشست فنی‌ای بود که در این نشست اولیه و نشست دیگری، این موضوعات باقی مانده مورد بررسی قرار گرفت. ما در این نشست در مورد نگرانی‌ها صحبت کردیم. اما باید مذاکرات بیشتری در مورد این موضوعات صورت گیرد، به همین جهت هم هست که می‌خواهیم دیدار دیگری با ایران داشته باشیم.

وی درباره اینکه آیا اجرای 5 گام متوقف شده یا نه گفت: در مورد موضوعات مربوط به بازرسی، ایران اعلام کرده است که این اطلاعات ساختگی هستند. اجرای 5 گام تقریبا متوقف شده بود، به همین جهت هم به ایران رفتم تا مشخص کنیم که این گام‌ها چه زمانی برداشته می‌شود. من نه رضایت خود را اعلام می کنم و نه ناامیدی خود را.

مدیرکل آژانس در پاسخ این سوال که آیا کشورهایی که اطلاعات برنامه هسته ای ایران را در اختیار آژانس قرار داده‌اند، این اجازه را به آژانس داده‌اند که این اطلاعات در اختیار ایران قرار بدهد گفت: نمی‌توانم به شما بگویم که چنین مجوزی وجود دارد یا نه.

آمانو ادامه داد: ما اجرای اقدام اول را آغاز کردیم و توضیحات و اطلاعاتی داشتیم. اکنون نیز در حال مذاکره در مورد دو موضوع باقی‌مانده در مورد ابعاد احتمالی تسلیحاتی هستیم. ما ایران را تشویق می‌کنیم که طرح‌های جدیدی برای اقدامات عملی جدید از اقدامات ساده تا اقدامات دشوارتر ارائه دهد.

وی در واکنش به این سوال که فکر می‌کنید همکاری‌ها چه زمانی به جمع‌بندی خواهد رسید گفت: این مسئله به سرعت همکاری‌های ایران و همچنین میزان تعامل آن‌ها بستگی دارد. در هر صورت این یک روند بی‌پایان نخواهد بود و تلاش می‌کنیم این روند در یک زمان معقول به جمع‌بندی برسد.

آمانو در ادامه کنفرانس خبری خود در وین گفت: شنیده‌ایم که وزارت دفاع ایران اعلام کرده است که اجازه دسترسی به پارچین را نمی‌دهیم. این یکی از 12 محلی است که شناسایی کرده‌ایم. برای حل نگرانی‌ها، فکر می‌کنم پارچین یکی از مواردی است که باید در مورد دسترسی به آن با ایران مذاکره کنیم.

وی اضافه کرد؛ ما در ماه نوامبر 12 مورد را شناسایی کردیم که باید در مورد آن‌ها شفاف‌سازی صورت گیرد. ما تا پاییز بر سر چارچوب همکاری‌ها و انجام تعامل برای دریافت توضیحات باید به توافق برسیم. برای آنکه بتوانیم به تصویری روشن از این 12 مورد دست یابیم، ما باید ارزیابی‌هایی را ترتیب داده و آن را به شورای حکام گزارش دهیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمانو: در سفر به تهران شاهد تعهد بالای ایران بودم/ باید برای دسترسی به پارچین با ایران مذاکره کنیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X