گلوله مقابل مطالبه؛ پیچیدگی‌های مداخله نظامی در یمن

گلوله مقابل مطالبه؛ پیچیدگی‌های مداخله نظامی در یمن

رصد/ یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

اعتراض‌های مدنی مردم یمن علیه حکومت این کشور هر روز با شدت و هماهنگی بیشتری ادامه می‌یابد. حالا دیگر مردم به برکناری دولت و نخست وزیر این کشور که چندی قبل توسط رئیس جمهور منصور هادی صورت گرفت، دل خوش نکرده و اعتراضات خود را ادامه می‌دهند.

اما در این میان نحوه واکنش عربستان قابل توجه است. عربستان که سابقه مداخله و سرکوب نظامی مردم معترض بحرین در اوایل سال ۲۰۱۱ را دارد، برای مواجه و خاموش کردن انقلاب مردم یمن در آن سال، مداخله سیاسی از طریق شورای همکاری خلیج فارس را برگزید و با اصرار بر طرح خود نهایتا توانست علی عبدالله صالح را از محاکمه برهاند و البته سیستم حکومتی او که مطلوب سعودی بود را در یمن پا برجا نگه دارد. قطعا در شرایط کنونی نیز حاکمان عربستان از آن‌چه در یمن می‌گذرد بسیار نگران‌اند چرا که امنیت و منافع خود را در خطر می‌بینند. هرگونه تغییر جدی در یمن می‌تواند نظم منطقه را دچار تغییرات مهمی کرده و نهایتا کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را دستخوش اعتراضات مردمی نماید. پادشاه عربستان چندی قبل در این خصوص و در گفتگو با منصور هادی، ضمن بیان اعلام آمادگی خود برای ارائه کمک به مسئولان یمنی جهت حفظ امنیت و ثبات این کشور تاکید کرده بود: «به هیچ طرفی نباید اجازه داد که امنیت، ثبات و وحدت یمن را از بین ببرد و گروه‌های حوثی‌ها باید بدانند که عربستان و جامعه جهانی با اقدامات آن‌ها که تهدیدی برای ثبات و امنیت یمن است، مخالف‌اند و در واقع حفظ ثبات یمن حفظ ثبات عربستان است.»

اما این بار عربستان برای مداخله در یمن شرایطی سخت‌تر از قبل را در روبرو دارد مگر این که نحوه بازی در یمن تغییر کند. در سال ۲۰۱۱ انقلاب مردم یمن برخلاف آن‌چه در لیبی گذشت و حتی در مصر رگه‌هایی از آن دیده شد، کاملا آرام و منطقی بود. با این که سلاح در یمن بسیار در دسترس است اما مردم این کشور ترجیح دادند تا با حضور و فریاد خواسته‌هایشان، چرخ‌های انقلاب را به پیش ببرند. این روند ادامه داشت تا زمانی که تیپ یکم زرهی ارتش یمن به رهبری علی محسن الاحمر از ارتش جدا شد و به صف انقلابیون پیوست. الاحمر که پسر عموی صالح است، بیشتر از این‌که به فکر انقلاب باشد، به کسب قدرت در رقابت با رئیس جمهور وقت یمن می‌اندیشید. او که البته قبل‌ترها در سرکوب حوثی‌ها، اصلی‌ترین مهره علی عبدالله صالح بود، در روزهای انقلاب به افشاگری علیه صالح اقدام کرد و از این گفت که چگونه در برخی انتخابات‌ها تقلب گسترده صورت می‌گرفته است. نوع اعتراضات الاحمر و حامیانش اما با تظاهرات مردم یمن متفاوت بود. آن‌ها با توجه به در اختیار داشتن سلاح‌های نظامی، دست به خشونت بردند. نهایتا این اقدامات غیرمدنی تازه انقلابی‌ شده‌ها، باعث شد تا صالح در طی یک انفجار زخمی شده و برای مداوا به عربستان برود. مداخلات گسترده عربستان از آن روز، بیشتر از قبل شد و در نهایت در حالی که صالح هم‌چنان در عربستان بود، طرح این کشور برای عبور یمن از «بحران» را امضا زد تا هم منافع سعودی‌ها حفظ شود و هم انقلاب یمن ناقص بماند.

ورود به فاز مسلحانه از سوی انقلابیون، تنها بر سرعت مداخله عربستان خواهد افزود و این برای یمن بسیار خطرناک است
اما در شرایط کنونی حوثی‌ها بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات تاکید دارند و از هرگونه اعمال خشونت آمیز پرهیز کرده و واکنش سخت را صرفا در مقام پاسخ به سرکوب‌های احتمالی دولت مطرح می‌کنند. حوثی‌ها به خوبی به یاد دارند که چگونه در سال ۲۰۰۹ عربستان به صورت رسمی علیه آن‌ها وارد یمن شد و با همراهی ارتش یمن و سرکردگی محسن الاحمر، آنان را به خاک و خون کشید.

در شرایط کنونی، نیز هرگونه گرایش مسلحانه از سوی انقلابیون یمن، موجب فراهم شدن زمینه مداخلات نظامی و سیاسی گسترده عربستان در امور داخلی این کشور می‌شود. لذا مراقبت از مدنی بودن نحوه اعتراضات و مطالبات معترضان، امری بسیار مهم است که در صورت عبور از این مساله و ورود به فار مسلحانه، جنگ تبلیغاتی گسترده‌ای علیه حوثی‌ها و سایر گروه‌های معترض یمنی شکل خواهد گرفت که تصویری تروریستی از آن‌ها به نمایش گذاشته و خیلی زود، خروش دوباره یمن را آرام و سرکوب می‌سازد همان‌گونه که انقلاب سال ۲۰۱۱ مردم یمن با مانور سیاسی عربستان و شورای همکاری خلیج فارس، به چنین سرنوشتی ختم شد.

تجربه این سال‌های خاورمیانه و شمال آفریقا به خوبی نشان می‌دهد که هرچقدر فاز انقلاب، خشن‌تر باشد – هم‌چون لیبی – امکان مداخلات گسترده در آن بسیار محتمل‌تر خواهد شد. عربستان در صورتی که احساس کند، رشته امور در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از دستش خارج می‌شود، بسیار قاطعانه ورود کرده و سعی در بازگرداندن شرایط به سوی اولیه خود خواهد داشت. قطر در این خصوص نمونه خوبی است که چگونه این روزها به دلیل اختلاف نظر سیاسی با عربستان، در شورای همکاری منزوی شده است. لذا مداخله عربستان در یمن، قطعی است تا انقلاب این کشور آ‌ن‌گونه که حوثی‌ها مدنظرشان است، پیش نرود. ورود به فاز مسلحانه از سوی انقلابیون، تنها بر سرعت مداخله عربستان خواهد افزود و این برای یمن بسیار خطرناک است. تا زمانی که اعتراضات مردم یمن، مسالمت‌آمیز باشد، عربستان برای مداخله، فرصت‌های خوبی نخواهد داشت هرچند دولت محافظه‌کار و سنتی سعودی، نشان داده است که اگر کارد به استخوان برسد، از فرصت‌های نه چندان خوب هم استفاده خواهد کرد.

*سعید ساسانیان

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گلوله مقابل مطالبه؛ پیچیدگی‌های مداخله نظامی در یمن » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X