رصد روزانه تحلیل‌های رسانه‌های داخلی و خارجی/ داعش با «کلیپ ویدئوهایش» سرخوش است

رصد روزانه تحلیل‌های رسانه‌های داخلی و خارجی/ داعش با «کلیپ ویدئوهایش» سرخوش است

رصد/ یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


تحلیلی بر گزارش جدید آژانس

با نگاهی به ۶ محور زیر که از خلال گزارش مورخ ۵ سپتامبر استخراج شده اند، می‌توان زوایای سناریوی ضدایرانی آمانو را دریافت.

۱- راهبرد آژانس: مطالبه دسترسی‌های فراگیر چهاربعدی

یکی از راهبردهای مهم آژانس در یک دهه گذشته و از زمانی که اتهاماتی را با عناوین مختلف از جمله مطالعات ادعائی و بعدها ابعاد نظامی احتمالی مطرح کردند، این بوده است که بتواند به «کلیه اطلاعات، محل‌ها، افراد و اسناد» دسترسی یافته و اطلاعات جامعی را در این سه محور کسب نماید. از این رو، سه محور مذکور به عنوان اضلاع چهارگانه ای بوده اند که راهبرد غرب را در این رابطه تشکیل می داده‌اند.
در این راستا، تحمیل این اقدامات بر ایران به عنوان شرط ارائه تصویر بهتر آژانس از ماهیت برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و حل ابهامات در این رابطه تلقی گردید. یعنی، احراز ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای کشور، مشروط شد به اینکه ایران چنین فرایندی را مورد عمل قرار دهد.
۲- اصرار بر مقوله‌ای به نام ابعاد نظامی احتمالی

ایران همواره نسبت به عبارتی با نام «ابعاد نظامی احتمالی» به شدت اعتراض داشته است. متاسفانه بند ۶۲ گزارش اخیر، یکی از بدترین بندهای این گزارش است که صراحتاً با اتهام زنی به کشورمان، بخش های نظامی را هدف قرار داده و آن ها را متهم به فعالیت هسته ای کرده است.
“آژانس به این نتیجه رسیده که این اطلاعات در کل صحیح هستند. اکنون آژانس به اطلاعاتی دست یافته که آنالیز نوامبر ۲۰۱۱ را بیشتر تقویت می‌کنند “(بند ۶۳). شگفتی در اینجاست که آژانس این «نتیجه گیری»! را صرفاً بر اساس اتهامات و اسناد جعلی جاسوسی و بازیگران ضدایرانی به عمل آورده است. یعنی قبل از بررسی، نتیجه ای را علیه کشورمان و برخلاف ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای کشور گرفته است.
۳- ارزیابی سیستمی پاسخ ایران به مساله چاشنی انفجاری

آژانس تنها «ارائه اطلاعات و توضیحات بیشتر» ایران را تائید کرده و نه مختومه شدن آن را بنابراین، برخلاف برداشت هائی که در مورد مختومه شده این مساله ابراز شده است، آژانس همچنان ادعاهای خود در این زمینه را صحیح ارزیابی می کند و از این روست که مقوله ای به نام ارزیابی سیستماتیک و کلی را در خاتمه مسائل باقیمانده و در ارتباط با همه این مسائل، مطرح کرده است.
۴- اتهام زنی در مورد پارچین

پارچین هیچ ارتباطی با توافق مشترک ایران و آژانس ندارد و در هیچ یک از محورهای گزارش آژانس قرار نمی گرفته است. با این حال، آژانس همچنان ادعاهای خود در مورد این تاسیسات نظامی را ادامه داده است.
به نظر می رسد آژانس با مطرح کردن مجدد پارچین، به دنبال اولویت دادن به بررسی آن به عنوان یکی از مسائل مهم مربوط به اتهامات غرب است. از همین رو، بند ۶۸ گزارش، اهمیت دسترسی به پارچین را چنین معرفی می کند: “همانطور که در گزارش قبلی مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی و به دنبال نشست وی در ۱۷ اوت سال جاری اشاره شده است این نهاد نیازمند این است تا قادر باشد ارزیابی اصولی را در زمینه موارد قابل توجه ذکر شده انجام داده و همه آن‌ها را در قالب یک سیستم ارزیابی جامع ارائه دهد” (بند ۶۸).
۵- کد ۳٫۱ اصلاحی و پروتکل الحاقی

آژانس در مورد اجرای کد ۳٫۱ اصلاحی و پروتکل الحاقی نیز رویکرد مطالبه گرانه را ادامه داده است. به موجب این گزارش، بر اساس توافقنامه پادمان ها و قطعنامه های مربوطه شورای حکام و شورای امنیت، ایران ملزم است مفاد کد اصلاحی ۳٫۱ از بخش عمومی ترتیبات فرعی توافقنامه پادمان را اجرایی سازد” (بند۶۹). این در حالیست که ایران و گروه ۱+۵ در قالب توافق ژنو که در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ منعقد کردند، تکلیف دیگری را برای تصویب و اجرای پروتکل الحاقی تعیین کردند. این تکلیف، حاکی از این است که تصویب و اجرای پروتکل الحاقی، بخشی از توافق جامع است و در یک برنامه ضمنی مشخص و در مقابل اقدامات هم وزن غرب، انجام خواهد شد.
۶- عدم صدور روادید برای یکی از بازرسان آژانس

یکی از ابعاد نگاه بالا به پائین و تحکمی آژانس، این است که ایران موظف باشد برای همه افرادی که آژانس به عنوان بازرس معرفی می کند، روادید صادر کند. این در حالیست که طبق مقررات و رویه آژانس، دولت میزبان حق دارد در مورد برخی از افراد معرفی شده به دلایل حاکمیت ملی و با ذکر توضیح، از صدور روادید خودداری کند. زیرا اجازه ورود هر فرد بیگانه به کشور، تابع حقوق ملی دولت میزبان و سرزمینی است و هیچ نهادی نمی تواند این حق حاکمیت سرزمینی را از کشور مذکور سلب کند.
آژانس استفاده ایران از حق خود برای عدم صدور روادید برای یک فرد که از نظر ایران صالح برای ورود به ایران نبوده است، چنین مقرر داشته است: “در ۳۱ اوت ۲۰۱۴، برای یک عضو آژانس که برای یک دیدار فنی عازم تهران بود، روادید صادر نشد. این سومین باری است که فرد مزبور به‌خاطر نداشتن روادید نمی‌تواند در دیدارهای فنی برگزار شده در تهران مشارکت کند. برای اینکه آژانس بتواند به شکل موثری به موضوعات باقی‌مانده بپردازد، لازم است که تمام افراد معرفی شده از سوی آژانس و حائز تخصص‌های مورد نیاز بتوانند در فعالیت‌های فنی در ایران مشارکت داشته باشند” (بند ۷۴).
آژانس در این گزارش، دستورالعمل غرب برای تشدید اعمال فشار بر ایران را به خوبی اجرائی کرده است. به احتمال بسیار زیاد و حتی یقین، گزارش آمانو یکی از محورهائی خواهد بود که بر مذاکرات آینده سایه خواهد انداخت. اگر غربیها بخواهند مطالبات ایران را در این مذاکرات محدود کنند یا بر زیاده خواهی خود اصرار نمایند، از ارزیابی های منفی آژانس در بالا اشاره شد، استفاده خواهند کرد. از همین رو، آمانو در این گزارش برای کمک به تحقق منابع غربیها تلاش کرده است.
از منظر چشم انداز همکاری‌های ایران و آژانس، ایران مصمم به ادامه همکاری بوده و رسماً نیز این مساله را تاکید و اعلام نموده است. اما آژانس، از این اعتمادسازی ایران به نحو مطلوب برای حل ابهامات استفاده نکرده است. بلکه عمدتاً آن را بهانه ای برای مطالبه گری بیشتر قرار داده است. از همین روست که بند ۷۷ گزارش اشاره می کند که «لازم است ایران گام ‌های عملی جدید در مرحله بعدی و در ارتباط با چارچوب همکاری که البته تاکنون اجرا نکرده است را اجرا کند”.
کیهان: آسیاب به نوبت می‌چرخد!

حسین شریعتمداری

انقلاب اسلامی در حال وقوع یمن گام مهار نشدنی و بلندی است که فروپاشی حکومت آل‌سعود را به دنبال خواهد داشت و این رژیم قرون وسطایی را که از آغاز شکل‌گیری تاکنون، نقش پایگاه منطقه‌ای قدرت‌های استکباری را برعهده داشته است، از حاکمیت تحمیلی و دست‌نشانده دیکتاتورهای آل‌سعود بیرون خواهد آورد.
دربار ‌آل‌سعود همواره از یمن با عنوان «متحد استراتژیک» عربستان یاد کرده و از هیچ کوششی برای حفظ حاکمان وابسته به غرب در این سرزمین اسلامی دریغ نورزیده است. این تلاش همه‌جانبه به گواهی اسناد آشکار، علاوه بر ارسال تسلیحات، کمک‌های بلاعوض مالی و تحویل نفت مجانی و… شامل اعزام نیروی نظامی برای سرکوب مخالفان نیز بوده است.
«یمن» متحد استراتژیک عربستان نیست بلکه این اتحاد از کانون دیگری برای دولت عربستان تعریف شده و به اجرا درآمده است.
یمن اما، نه متحد استراتژیک حکومت حجاز، بلکه پاشنه‌آشیل رژیم آل سعود است و امروزه انقلاب اسلامی و برخوردار از حمایت میلیونی مردم مسلمان یمن – نظیر انقلاب اسلامی در ایران- نهایتاً همین پاشنه آشیل را نشانه رفته است و نگرانی مشترک رژیم آل سعود و آمریکا و متحدانش دقیقاً از این نقطه ریشه می‌گیرد و همه نشانه‌ها حکایت از آن دارند که نوبت سقوط به رژیم آل سعود رسیده است.
یمن، با انقلاب اسلامی در حال وقوع از یکسو و کمانه کردن تروریست‌های اجاره‌ای که دلارهای آل سعود در پیدایش آن نقش اصلی را داشته است، از سوی دیگر، حکومت عربستان را به فروپاشی تهدید می‌کنند.
یکی از ویژگی‌های انقلابیون یمن که آمریکا و رژیم دست‌نشانده آل‌‌سعود را به وحشت انداخته و نگرانی خود را از این ویژگی پنهان نمی‌کنند، دشمنی سرسختانه انقلابیون با وهابی‌ها و تکفیری‌هاست تا آنجا که مقابله با داعش و تکفیری‌ها یکی از شعارهای اصلی در تظاهرات و اجتماعات میلیونی آن هاست.
رژیم آل سعود با چالش جدی دیگری نیز روبروست و آن کمانه کردن اقدامات وحشیانه تروریست‌های اجاره‌ای داعش است؛ تروریست‌های داعش، ملغمه‌ای از سه طیف هستند، سرکردگان که وابستگی آن ها به مثلث غربی، عبری و عربی پنهان نیست. گروه دوم را جنایتکاران حرفه‌ای تشکیل می‌دهند، این دو گروه می‌دانند که به مزدوری وارد ماجرا شده‌اند. اما طیف سوم، فریب خوردگانی هستند که با شستشوی مغزی و تبلیغات شبه دینی مفتی‌های وهابی به میدان فرستاده شده‌اند، کابوسی که امروزه برخی از کشورهای غربی و رژیم آل سعود را به وحشت انداخته است، واکنش همین طیف اخیر است. زیرا، آدرس و مشخصاتی که از «دشمن» به این طیف داده شده، دقیقاً با سردمداران و عوامل رژیم آل سعود انطباق دارد و سعودی‌ها از این وحشت دارند که طیف مورد اشاره بعد از ناکامی در مأموریت تحمیلی و خروج از چنبره فریبی که برای آنان ساخته شده بود، به سوی دشمنان واقعی بازگردند حرکت معکوسی که از هم اکنون نشانه‌های آن را می‌توان دید.
وطن امروز: تروای سایبری دشمن

رضا ملک‌زاده

نوع آرایش تشکیلاتی برخی احزاب و گروه‌های وامدار فتنه سبز و رصد تحرکات جهانی نشان از آن دارد که برنامه یک اغتشاش همه‌جانبه جدید با هدف برهم زدن آرامش و امنیت کشور به عنوان پلان B نقشه «سازش با آمریکا و اسرائیل» وجود دارد.
مدیران فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ میان مسئولان جمهوری اسلامی از احمدی‌نژاد گرفته تا روحانی تفاوتی قائل نیستند؛ رفتارهای آمریکا در عرصه سیاست خارجی در مواجهه با نرمش سیاسی– گفتمانی بروز یافته در عملکرد وزارت امور خارجه دولت حسن روحانی خود دلیلی واضح بر این مدعاست.
دیر یا زود دولت روحانی ناچار خواهد شد برای صیانت از آبرو و حیثیت خود نیز که شده به سیاست غلط «اعتمادسازی یکجانبه» پایان دهد و دست بر زانوی پتانسیل‌های ملی گذارد و مسیر تبدیل ایران به ابرقدرتی جهانی را مجددا با سرعتی قابل قبول در پیش گیرد.
بستر مدیریتی نقشه‌های آینده آمریکا و چند کشور ابرقدرت جهانی، «فضای سایبر» خواهد بود؛ نرم‌افزارهای ساده اما بی‌رقیبی همچون وایبر با ماهیت اسرائیلی «نبض اخبار» در کشورمان را در دست گرفته‌اند.
ابزار پیشروی داعش در منطقه بیش از آنکه «نظامی» باشد «روانی» است.
از ملزومات ساماندهی اغتشاش در یک کشور مدیریت فضای خبری داخلی است؛ اگر کودتای ۲۸مرداد حاصل مدیریت تیمی بی‌بی‌سی و شعبان بی‌مخ بود، می‌توان به فضایی اندیشید که همکاری مشترک وایبر و داعش یا فتنه‌گران و واتس‌آپ به تولید پیامک‌های کذب درون شبکه‌ای در بستر ۳G و ۴G به عنوان شاهراه ارتباطی جدید کشور بینجامد.
تامین زیرساخت‌های ملی، بسترسازی در فضای مجازی، تهیه نرم‌افزارهای بومی، انعقاد معاهدات چندجانبه میان غول‌های سایبری و ایران و از همه مهم‌تر، نظام‌مند کردن محیط مجازی کشور به واسطه تامین ملزومات برتری تکنولوژیک و قانونی در این فضا به جای افتتاح بی‌ضابطه و بی‌پشتوانه عرصه‌های جدید تکنولوژی ارتباطی با قابلیت نقض حداکثری فضای حاکمیتی کشور با تعجیل غیرقابل توجیه، از وظایف هر دولت متعهدی است که صیانت از مرزهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور را بر خود فرض می‌داند.
شرق: شهریور؛ گره، باز یا کورتر می‌شود

حمیدرضا آصفی؛ در گفت‌وگو با «شرق»

پس از مذاکرات وین۶، برای دومین‌بار ایران و آمریکا در ژنو با یکدیگر دیدار کردند. این بار هم مثل دفعه قبل، خبر دیدار پیش از انجام اعلام نشد. این امر دلیل خاصی دارد؟

اعلام نکردن این ملاقات‌ها فرصت تخریب، جوسازی و خبرسازی را از مخالفان به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات مانند اسراییل و لابی‌های مخرب می‌گیرد.
از طرف دیگر، مذاکرات ایران و آمریکا در مورد موضوع هسته‌ای به دلیل اینکه بارها انجام شده، دیگر حساسیت‌زدایی شده و لزومی ندارد تا با اعلام آن پیش از انجام، تحت تاثیر فضاسازی‌ها قرار بگیرد.
دلیل فشردگی ملاقات‌های دوجانبه پیش از مذاکرات نیویورک چیست؟

در دورهای قبلی مذاکرات، اشکالی که به لحاظ تکنیکی وجود داشت این بود که فاصله بین مذاکرات زیاد و بار آن روی دور آخر یعنی وین ۶ بود. این مساله خیلی مناسب نبود که آن مذاکرات ۱۹روز طول بکشد. این اتفاق در مذاکرات ژنو هم افتاد که باعث شد آمریکایی‌ها از آن سوءبرداشت کنند. اما الان فاصله بین مذاکرات کم شده و این به دو طرف کمک می‌کند تا فاصله‌ها را کم کنند. کم‌شدن فاصله بین مذاکرات علامت خوبی است و نشان‌دهنده عزم دو طرف برای رسیدن به توافق است.
به‌صورت قطعی نمی‌توان گفت که تا آذرماه به توافق می‌رسیم یا نه، ولی با شرایط کنونی می‌توان گفت که تا سوم آذر قطعا قدم‌های رو به جلویی برداشته خواهد شد و فضا بهتر از امروز خواهد بود.
آرمان: اصلاحات خط ۳را کلید زدیم

«بازخوانی اصلاحات» در پاسخ های دکتر حمید جلایی‌پور به آرمان

اصلاح‌طلبی در رویارویی با معضلات جامعه در برابر محافظه‌کاری و انقلابی‌گری قرار می‌گیرد.
نیروهای اصلاح‌طلبی اصلاح‌طلبان نیروهای متنوعی رادرجامعه مدنی ایران شامل می‌شوند که از هفت لایه تشکیل شده است:

لایه اول، شخصیت‌های بانفوذ و محبوب درمیان مردم مانند: سیدمحمد خاتمی، اکبر‌ هاشمی‌رفسنجانی، سیدحسن خمینی، عبدا… نوری و…(در جریان و پس از انتخابات ۹۲ حسن روحانی) و دیگران.
لایه دوم تشکل‌های سیاسی هجده‌گانه‌ اصلاح‌طلب درشورای هماهنگی اصلاح‌طلبان که ازمیان آن ها چهارتشکل درحوزه عمومی و سیاسی موثرترند: مجمع روحانیون مبارز، کارگزاران سازندگی و دو حزبی که منحل اعلام شد.
لایه سوم نهادهای مدنی و مستقل ازدولت است.
لایه چهارم که با لایه سوم همپوشانی دارد انبوه«افراد» علاقه‌مند به اصلاحات که درشبکه‌های اجتماعی و خصوصاً شبکه‌های مجازی فعال‌اند و به روشنگری می‌پردازند.
لایه پنجم پویش‌های اجتماعی درجامعه ایران است. درایران مطالبات پویش‌های جوانان، زنان، اقوام، سندیکاها و … معمولاً فراتر از مطالبات و اهداف اصلاح‌طلبان است ولی در جبهه‌بندی‌های سیاسی و اجتماعی این پویش‌ها به اصلاح‌طلبان نزدیک‌ترند.
لایه ششم افکارعمومی عموم مردم است. اغلب نظرسنجی‌هانشان می‌دهدکه نظر اکثر مردم عادی درموردجریان‌ها و نیروهای اصلی سیاسی بیش ازهمه به اصلاح‌طلبان نزدیک است.
لایه هفتم بدنه فعال انتخاباتی است که درترکیب با لایه‌های پیشین خود را در فرصت‌های انتخاباتی نشان می‌دهد. تجربه‌های انتخاباتی (جز در چند مورد محدود) در دو دهه گذشته نشان می‌دهدکه اصلاح‌طلبان در میان ۲۰ تا ۴۰ درصدشرکت‌کنندگان درانتخابات نفوذ تأثیرگذار دارند.
عملکردنیروهای اصلاح‌طلب بسته به شرایط و پویایی‌های جامعه می‌تواند قالب‌های گوناگون به خود بگیرد؛ اصلاح‌طلبی می‌تواند حول افکار و برنامه‌های یک شخصیت اصلاح‌طلب یا یک جبهه سیاسی اصلاح‌طلب یا یک جنبش اصلاحی یا یک دولت اصلاح‌طلب و یا ترکیبی از این قالب‌ها انجام‌گیرد.
هدف بلندمدت اصلاح‌طلبان تقویت سازوکارهای مردمسالاری و ارتقای جامعه سیاسی ایران از وضعیت کنونی «گذار به مردمسالاری» به وضعیت «تحکیم مردمسالاری» است.
فرایند دموکراسی‌خواهی فرایندی نیست که ازسال ۱۳۷۶ درایران شروع شده باشد بلکه فرایندی باقدمت بیش ازیک قرن است و در دهه‌های مختلف این دموکراسی‌خواهی و اصلاح‌طلبی خود را درقالب‌های گوناگون نشان داده است.
سازو کارهای مخرب و فسادزا در ایران: چهار سازوکارمخرب فسادافزا از این قرارند: اولا در جامعه قوانین، رویه‌ها، مقررات و سفارشات تبعیض‌آمیز وجود دارد و افراد، سازمان‌های خاصی می‌توانند راحت‌تر از منبع و منافع عمومی به‌نحو تبعیض‌آمیزی برخوردار شوند. ثانیا یک‌سوم اقتصادکشور نه دولتی و نه خصوصی است و غیرشفاف است ثالثا درجامعه می‌توان از راه رابطه‌ها و کسب موفقیت‌های غیرآشکار سریع‌تر به پول و سود رسید و دستیابی به سود از راه حرکت در راه تولید و ارائه خدمات مؤثر تضمین شده نیست. رابعا نهادهای مدنی، صنفی و مطبوعات مستقل برای شفاف‌سازی عرصه اقتصادی امنیت ندارند و باید هزینه بدهند و در نتیجه از این کاراستنکاف می‌کنند.
واشنگتن‌پست (Washington Post): شبه نظامیان دولت اسلامی به جنگ پوتین می روند

در اوایل این هفته، دولت اسلامی ویدئویی ارسال کرده است که در آن یک رهبرقدرتمند جهاتی را به چالش کشیده است. این مرتبه، هدف رئیس‌جمهور اوباما یا یکی از متحدانش در اروپا نبوده است بلکه رئیس‌جمهوری ولادیمیر‌پوتین هدف دولت اسلامی قرار گرفته است.
در این ویدئو، جنگجویان دولت اسلامی تجهیزات قدرتمند نظامی روسیه، از جمله یک هواپیمای جنگنده جت که از نیروهای بشار اسد در سوریه بدست آمده بود را به تصویر کشیده‌اند و در پیغامی اعلام داشته‌اند که: “این پیغام برای توست، بله برای تو ولادیمیر‌پوتین. این‌ها جت‌هایی است که تو به بشار اسد داده‌ای، به امید خدا، آن‌ها را به سوی خودت بازمی‌گردانیم.” “به امید خدا، ما چچن و تمام قفقاز را آزاد خواهیم کرد. دولت اسلامی باقی خواهد ماند و خواست خدا را اجابت خواهد کرد.”
روسیه اولین منبع تامین تجهیزات نظامی سوریه محسوب می‌شود.
بر اساس گفته خبرگزاری فرانس‌ پرس، صدای دومی در این ویدئو شنیده می شود که لهجه روسی دارد. تخمین زده می شود که تعداد ۲۰۰ جنگجوی چچنی با دولت اسلامی همراه شده‌اند.
این ویدئو می تواند تنها یک رجز‌خوانی توخالی باشد، اما ابعاد بین‌المللی جهاد دولت اسلامی را نشان می دهد.
گاردین (Guardian): بازدید بازرسان سازمان ملل از مرکز تحقیق و توسعه سانتریفیوژ ایران

بازرسی از یک مرکز تحقیقات و توسعه سانتریفیوژ‌های غنی‌سازی اورانیوم، توانسته دید روشن‌تری از گستره برنامه هسته‌ای ایران به سازمان انرژی اتمی بدهد.
بازرسان آژانس روز ۳۰ اوت از یک مرکز تحقیقات و توسعه سانتریفیوژ، بازدید کرده‌اند. با این حال، آژانس اشاره‌ای به جزئیات و محل این مرکز نکرده، اما چنین بازدیدی می‌تواند در کمک به آژانس در تعیین میزان توانایی ایران برای ساخت مدل‌های مدرن‌تر سانتریفیوژ‌ها، کمک کند.
بر اساس گزارش آژانس انرژی اتمی، ایران اجرای سه اقدام از پنج اقدام عملی مورد توافق را تکمیل کرده و مذاکرات برای اجرای دو اقدام دیگر در سومین گام از چارچوب عملی را آغاز کرده است.
هاآرتز (Ha’aretz): جنگ مقابل دولت اسلامی، ایران را به “شیطان بزرگ” نزدیک‌تر می کند

کلمات “جمهوری اسلامی ایران” به گفته جورج بوش در سال ۲۰۰۲ “محورهای شرارت” را نشان می‌دهد. این محورها را ایران، عراق و کره شمالی داده‌اند و به عنوان دشمنان ایالات متحده و غرب خوانده شده‌اند.
طبق گزارش بی‌بی‌سی فارسی، آیت‌الله علی خامنه‌ای همکاری ایران و ایالات متحده را در جنگ مقابل دولت اسلامی تایید کرده است، در حالی‌که سخنگوی نظام، این عمل را رد کرده بود.
مقامات ایرانی، قاسم سلیمانی را به علت پیش‌بینی نکردن طغیان دولت اسلامی و ضعف ارتش عراق، مسئول ناکامی در عراق می‌بینند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رصد روزانه تحلیل‌های رسانه‌های داخلی و خارجی/ داعش با «کلیپ ویدئوهایش» سرخوش است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X