هواداران پرسپولیس حاضرند دوازدهم شوند اما کریمی در این تیم خداحافظی کند

هواداران پرسپولیس حاضرند دوازدهم شوند اما کریمی در این تیم خداحافظی کند

جام نیوز/ حامد کاویانپور بعد از مدت ها درباره تیم محبوبش اظهارنظر کرد.
شاید او آخرین شماره 10 واقعی پرسپولیس باشد.فوتبالیستی که در 18 سالگی به تیم ملی رسید و شاید اگر آن نسل طلایی در اوج نبود به جام جهانی فرانسه هم می رفت.حامد کاویانپور که فقط 36 سال سن دارد چهار پنج سالی است از سطح اول فوتبال فاصله گرفته و دور و بر فوتبال دیده نمی شود.مدت هاست که از این هافبک فوق العاده که تکل ها،شوت ها و پاس های استثنایی اش در یادمان هست خبری نیست.به همین خاطر سراغ حامد رفتیم تا در موردخودش،فوتبال ایران،پرسپولیس و علی کریمی حرف بزنیم اما حامد آنقدر خوب حرف می زد که در بیشتر دقایق این مصاحبه شنونده بودیم بخصوص که این بار او احساسی شده بود و در مورد تیم محبوب خود،اوضاع این روزهای فوتبال و رفیق شفیقش با احساسات و صمیمیت خاصی حرف می زد.
آقای کاویانپور معلوم هست کجایی؟ چرا اینقدر از فوتبال فاصله گرفته‌ای؟
حقیقتش این است که الان من وضعیت فوتبال را خوب نمی‌بینم و دوست ندارم نزدیکش شوم. در مملکت ما رسم شده که پهلوان زنده را عشق است و بالاخره هر کسی باید به فکر خودش باشد. واقعا در فوتبال ما جو پیچیده و عجیب و غریبی وجود دارد و اگر قرار باشد با کار کردن سر خودمان را گرم نکنیم، درست نیست. من الان روی زمین‌های شمال کار می‌کنم و در هفته دو سه جلسه‌ای نرم دوی دارم و ورزش می‌کنم. روی یکسری اطلاعات هم دارم کار می‌کنم تا برای مربیگری اقدام کنم اما برنامه فوتبالی خاصی ندارم.
تو در زمانی بازی کردی که قراردادها مثل الان سنگین نبود اما خیلی روی بیزینس تکیه کردی. یعنی از همان سال‌های آخر رفتی دنبال بیزینس. اگر زمان به عقب برمی‌گشت، باز هم اینقدر خودت را درگیر مسائل اقتصادی می‌کردی؟
واقعا زمان ما دریافتی زیادی نبود. من اصل فوتبالم را برای پرسپولیس بازی کردم که پولی نبود. آن زمان تیم‌های شهرستانی به ما پیشنهادهایی می‌دادند اما ما با عشق برای پرسپولیس بازی می‌کردیم. من از کاری که کردم پشیمان نیستم اما شاید اگر به گذشته برگردیم، این مسائل را قبول نمی‌کردم. فکر کنم در سال‌های آخر فوتبالم بیش از اندازه وارد بیزینس شدم اما باید بگویم این داستان فساد پولی که الان در فوتبال هست از اواخر فوتبال من کلیدش زده شد. جریاناتی هم به وجود آمد که من، داود فنایی، بهروز رهبری‌فر و چند نفر دیگر یک شبه از پرسپولیس کنار گذاشته شدیم.
اما برای من همیشه این سوال وجود داشته که بازیکنی با کیفیت حامد کاویانپور چرا اینطوری از فوتبال رفت؟ چرا آنقدری که درباره مهدی مهدوی‌کیا و علی کریمی حرف زده شد درباره تو حرفی به میان نیامد؟
من جمعه به جمعه بازی می‌کردم اما نه به کسی باج دادم، نه تیمی داشتم، نه خبرنگار خاصی دور و برم بود. اصلا دنبال این حرف‌ها نبودم. خیلی‌ها گفتند بیا این کار را بکن اما نرفتم دنبالش. تعارف نداریم که. تاریخ نشان داده فوتبالیست‌هایی که کیفیت داشته‌اند کجا بوده‌اند و به کجا رفته‌اند و چه کسانی بالا آمده‌اند. شما ببینید من را در اوج فوتبالم با بازیکنی به نام علوی درگیر کردند که قبل از آن نه سابقه ملی داشت نه قبل از آن در لیگ بازی می‌کرد. در حالی که من 11 سال در لیگ بودم.
یعنی چه که تو را درگیر کردند؟
یعنی یک روز آمدند و گفتند یا حامد می‌رود توی زمین یا سیدمحمد علوی.
داستان نیمکت‌نشینی‌ات چه بود؟
من بازیکن فیکس تیم ملی بودم و بابی رابسون سرمربی نیوکاسل شخصا برای من دعوتنامه فرستاده بود تا من به این تیم بروم. من دو سال با پرسپولیس قرارداد داشتم که دعوتنامه برای حاج آقا عابدینی آمد و ایشان هم گفت باید بروی. بلاژویچ گفت من دفتر ایجنتی دارم. یک مرد کروات قد بلند عینکی هم همیشه همراهش بود که کارهایش را انجام می‌داد. اصلا رحمان رضایی از دفتر بلاژویچ به اروپا ترانسفر شد. خودش به من گفت حامد من سرمربی بارسا را می‌آورم اینجا تو انگلیس نرو چون این هفته بازی حساسی مقابل عربستان داریم. من گفتم می‌روم و سه‌شنبه برمی گردم چون مجبور بودم به حرف عابدینی گوش کنم. گفت اگر بروی و برنگردی دیگر دعوتت نمی‌کنم. من هم به انگلیسی‌ها گفتم نمی‌توانم بیایم و به همین راحتی پیشنهادم را از دست دادم. بااین حال مقابل عربستان من را بیرون گذاشت چون خودش می‌خواست ترانسفرم کند. خیلی از چیزها هست که نمی‌توانم بگویم. اینکه چقدر زحمت کشیدم وچقدر حرف شنیدم و چقدر با اجبار بازی کردم و چقدر به اجبار تماشاگران به میدان رفتم. بعد از آن بلاژویچ مجبور شد نکونام را بیرون بگذارد چون در بازی با عراق که ما 2- یک بردیم من از وسط زمین یک پاس تک به تک دادم به مهدوی‌کیا، که او هم به علی کریمی داد و علی گل زد. دوباره بلاژ مجبور شد به من بازی بدهد اما می‌خواهم بگویم شرایط پرسپولیس و استقلال از همان زمان خراب شد. در دوره مایلی‌کهن 10، 12 بازیکن از پرسپولیس به حق دعوت می‌شدند و 8، 9 بازیکن از استقلال که آنها به حق کیفیت بالایی داشتند. اما الان می‌خواهم بپرسم چرا تماشاچی به استادیوم نمی‌رود. ما روز سه‌شنبه با سایپا بازی می‌کردیم 70 هزار نفر می‌آمدند استادیوم اما الان دربی تهران، 70 هزار نفر تماشاچی دارد.
اینکه می‌گویی تضعیف استقلال و پرسپولیس سازماندهی شده بود از کجا نشات می‌گرفت؟
تاکید می‌کنم سازماندهی شده بود، چون پرسپولیس و استقلال، باید به امروز کشیده می‌شدند، نمی‌خواهم وارد جزییات بشوم اما آقای پروین همیشه بحثش این بود که بازیکن اول باید برود تیم ملی و بعد بیاید پرسپولیس، الان ما بازیکنی داریم به نام خلعتبری که با هزار تا سرو صدا و پول خرج کردن، آمد پرسپولیس اما سر فصل بدون اینکه بداند پرسپولیس به او نیاز دارد یا نه به خاطر پول از این تیم رفت. حسین عبدی 10 سال بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را به بازو می‌بست و به‌عنوان بزرگتر ما می‌رفت توی زمین و ما جوان‌تر‌ها پشت سرش. الان من غصه می‌خورم که در هر بازی پرسپولیس یک نفر بازوبند را به بازو می‌بندد و آن هم بازیکن جوانی که نه بازی ملی دارد، نه بازی بین‌المللی را تجربه کرده است. بازوبند تیم پرسپولیس به دست این بازیکنان داده شده است. باز هم تاکید می‌کنم از دوره بلاژ کار پرسپولیس و استقلال به اینجا کشیده شد و باید اینها تضعیف می‌شدند و به این روز می‌افتادند. الان مردم این همه حرص می‌خورند. کی پرسپولیس اینطوری بود.
ظاهرا دل پری از آن اتفاقات داری؟
بله چون آقایان می‌خواستند فوتبال را از حالت دو قطبی‌اش در بیاورند. این شعار اصفهانی‌ها بود و به آن رسیدند. مگر آقایان اصفهانی که در فدراسیون بودند، کم برای سپاهان و ذوب‌آهن کردیت گرفتند. اینها پرسپولیس و استقلال را نابود کردند تا وضعیت تیم‌هایی که 30، 40 میلیون هوادار داشتند به این روز کشیده شود. من می‌گویم پاس و فولاد هم تیم‌های خوبی بودند اما در شرایطی نبودند که هر کدام 7، 8 بازیکن در تیم ملی داشته باشند. این اتفاقات دقیقا از همان سالها شروع شد. شما ببینید دروازه‌بان تیم ملی ما، ابراهیم میرزاپور بود که 7 سال گلری کرد اما بیایید کیفیت کارش را با دیگر گلرهای ما مقایسه کنید و ببینید که طی این هفت سال و تا آخر فوتبالش نتوانست ضعف بزرگش را برطرف کند.
منظورت همان بازی با پا است؟
بله، دقیقا، که از موارد ابتدایی آموزه‌های دروازه‌بانی است. در آن 4، 5 سالی که بلاژویچ، وینگو و تمام ویچ‌ها بودند، از طریق فدراسیون فوتبال، فوتبال ما را به راحتی از حالت دو قطبی در آوردند. همان فرد اصفهانی که گفتم را من خودم به شخصه قدرتش را دیدم. البته سپاهان ثبات مدیریتی هم داشته است اما با تضعیف استقلال و پرسپولیس این شرایط به وجود آمد. حالا من می‌گویم اگر ما را به این روز انداختید و هزار ویک مشکل درست کردید، هر مسائلی هم که بود، اینکه 4 تا بزرگتر تیم را بیرون گذاشتید کار درستی نبود چون ما با پول همین دولت در تیم‌های ملی تجربه کسب کردیم. ما باید کار می‌کردیم و زحمت می‌کشیدیم تا پول بیت المال به این شکل به هدر نمی‌رفت. الان مردم با دیدن این فوتبال دارند اذیت می‌شوند. شاید شما باورتان نشود اما ما در مسابقات پایه‌های تهران در همین ورزشگاه شیرودی کنار امثال مهدوی‌کیا، میناوند، بزیک، علی کریمی، برادران مجیدی و... بازی می‌کردیم، که برای بازی‌هایمان 2500 نفر تماشاگر می‌آمد.
اما این تعداد تماشاگر برای بازی‌های لیگ برتر هم نمی‌آید؟
من می‌نشینم پای تلویزیون و بازی‌های پرسپولیس را می‌بینم اما این تیم انگار اصلا پرسپولیس نیست. ما وقتی سوار اتوبوس به ورزشگاه آزادی و ورودی غربی آن می‌رسیدیم تمام نگاه بچه‌ها از من کوچک تا عابدزاده که بزرگ تیم بود، به پارکینگ استادیوم بود تا ببینیم چقدر تماشاگر آمده است. باورتان نمی‌شود اما 50 درصد نتیجه بازی آنجا رقم می‌خورد.
پرسپولیس در بازی خانگی‌اش مقابل پدیده 6 هزار نفر تماشاگر دارد و می‌ترسیم وضعیت بدتر هم بشود.
این یک فاجعه است و دلایلش را همه می‌دانند چون کسانی آمدند که امثال عابدزاده، مهدوی‌کیا، کریمی، امامی فر، محرمی، پیوس، داود محبوب، بهروز رهبری فر، افشین پیروانی، هاشمی‌نسب، عبدی، محمد خانی، نامجو، آشوبی و تمام آنهایی که من کنارشان بازی کرده بودم را کنار گذاشتند. افرادی آمدند که نه جایگاهی نزد مردم دارند و نه صاحب نظر هستند. برای اینها، نه یک بازی خداحافظی گذاشتند و نه تجلیل‌شان کردند. مهدوی‌کیا یکی ازبی نظیرترین بازیکنان تاریخ ما بود که به آن شکل خداحافظی کرد. حالا شما می‌بینید تیمی که یک سال است به لیگ برتر آمده (پدیده) قبل از شروع بازی بیشتر از پرسپولیس تماشاگر دارد. الان هم می‌ترسیم و دست و پای‌مان می‌لرزد که نکند تماشاگر تراکتور بیشتر از پرسپولیس باشد. شما ببینید اگر آن تیم پرسپولیس بود، خود عابدزاده 15 هزارتا تماشاگر با خودش می‌آورد ورزشگاه، علی کریمی خودش 15 هزارتا آدم می‌آورد. من خودم را نمی‌گویم اما بازیکنی مثل فرهاد مجیدی یا مربی مثل امیر قلعه‌نویی برای استقلال تماشاگر می‌آورد. حالا شرایط طوری شده که پرسپولیس را باید اینطوری ببینیم. در این 10 سال با هر کارشناسی صحبت کرده‌ام حرف من را می‌زند که از کجا و چطوری به پرسپولیس ضربه زدند. حالا می‌خواهند استقلال و پرسپولیس از این هم پایین‌تر بیاید، طوری می‌شود که دیگر کسی نگوید اگر پرسپولیس دسته سه هم برود طرفدارشم. الان ببینید، نصف قبل هم از این آدم‌ها پیدا نمی‌کنید.
تو یکی از صمیمی‌ترین دوستان علی کریمی هستی اما بعد از خداحافظی او حرفی نزدی.
من حدود دو سه هفته پیش در یک مساله کاری در شمال علی را دیدم. باور کنید خود علی اصلا در قید و بند این حرف‌ها نیست. شما دیدید مهدی چه جوری خداحافظی کرد. دیدید فرهاد مجیدی چطوری خداحافظی کرد؟ عجیب است که بازیکنان تیمشان می‌گویند خودشان هم نمی‌دانستند. من چه باید بگویم. نمی‌دانم درباره خداحافظی نابغه فوتبال ایران چه بگویم. وقتی جادوگر فوتبال خداحافظی می‌کند چه حرفی باید بزنم؟ مسوولان ورزش باید کاری می‌کردند تا این نابغه و جادوگر فوتبال خداحافظی در شأن و شخصیتش داشته باشد. مهدی مهدوی‌کیا را با آن همه بزرگی دیدید. باور کنید وقتی درباره‌شان حرف می‌زنم مو به تنم سیخ می‌شود. واقعا حق مهدی این بود که به عنوان بازیکن ذخیره بیاید، اشک بریزد، گوشه زمین را ماچ کند و برود؟ همین؟ مهدوی‌کیا خداحافظی کرد؟ این همان بازیکنی بود که نصف زمین را استارت زد و توپ را کرد توی دروازه آمریکا تا 70-60 میلیون نفر خوشحال شوند. حالا من بیایم درباره خداحافظی علی چه بگویم. حتما یادتان می‌آید اولین بازی رسمی من همان بازی دربی معروف 3 – صفر و خداحافظی فرشاد پیوس بود. مگر فرشاد پیوس کم فوتبالیستی بود؟ بازی‌های او را آنالیز کرده‌اند و تعداد گل‌هایش را به تعداد بازی‌هایش تقسیم کرده‌اند و مشخص شده در هر بازی یک گل زده. این واقعا آمار عجیب و غریبی است. آن وقت همین فرشاد پیوس می‌آید با 15 دقیقه بازی می‌رود بیرون، ادموند جایش می‌آید داخل، دور زمین می‌دود، یک حلقه گل می‌اندازند گردنش و تمام. می‌بینید چقدر قشنگ است؟ چقدر مجلل برگزار می‌شود؟ حالا در عوض ببینید همین کشورهای عربی برای یک بازیکن درجه سه‌شان چه مراسمی می‌گیرند.من یادم می‌آید برای مراسم خداحافظی یک بازیکن کویتی به این کشور دعوت شده بودیم؛ بازیکنی که باور کنید کیفیتش در سطح لیگ دسته سه ما هم نبود. وقتی رسیدیم دیدیم تمام شهر را پرچم زده‌اند و در ورزشگاه لباس‌های او را پوشیده‌اند و پرچم دستشان هست. یک ماشین پورشه هم گذاشته بودند در تارتان ورزشگاه. آخر بازی آن بازیکن نشست در آن ماشین و یک دور زد و پرچم تکان داد و با مردم خداحافظی کرد. حالا ببینید اسطوره‌های ما چطوری خداحافظی کنند.شما می‌پرسید حامد کجایی اما من نباید بیایم بگویم کجا هستم. مسوولان باید بیایند بگویند تو که رزومه‌ات این است الان کجا هستی. بیا یک گوشه‌ای از کار را بگیر و در یک بخش به این فوتبال کمک کن چون ما هزینه‌ات کرده‌ایم و می‌خواهیم از تو اینطوری قدردانی کنیم. همه‌اش کارهای کلیشه‌ای انجام می‌دهند. در برج میلاد جشن 50 سالگی می‌گیرند. کارتی که به دست من رسیده به دست علی پروین هم رسیده که 5 دوره قبل از ما در پرسپولیس بوده. اینها که به هم ربط ندارند. بازی گذاشته‌اند با تیم میلان، می‌روم سر تمرین پیشکسوتان و می‌بینم محمد پنجعلی و مرتضی فنونی‌زاده هستند، امامی‌فر و اسدی که همدوره من بودند هم هستند، آقا شما این بازی را برای کدام گروه گرفته‌ای؟ اینها همه‌اش مسوولیت را از سر خود باز می‌کنند و هیچ کدام از کارهایشان سازماندهی شده نیست.
حالا فکر می‌کنی با توجه به مخالفت علی دایی با برگشتن علی کریمی به پرسپولیس، او مقصر است؟
ببینید من در تمام اردوهای ملی با اینها بوده‌ام. من بارها هم‌اتاقی علی بوده‌ام و معضلات اینها را با هم دیده‌ام. من بالا و پایین علی را دیده‌ام و حرفم این است که پرسپولیس از آقای دایی بالاتر است. اصلا خیلی‌ها بالاتر هستند. ایشان فقط سرمربی پرسپولیس است با یک رزومه کاملا ضعیف. بعد از این اتفاق همه باید یکصدا بلند می‌شدند و می‌گفتند ما می‌خواهیم این جواهر نابغه فوتبالمان در ورزشگاه آزادی، جلوی صد هزار تماشاگر، با پیراهن شماره 8 جادوگری‌اش خداحافظی کند. حالا شما علی دایی و علی کریمی را با هم درمی‌اندازید اما علی کریمی دارد خداحافظی می‌کند. جادوگر دارد می‌رود. احترام علی دایی سر جایش اما چطور برای دسیسه‌های شیطانی می‌توانید یک نفر را خراب کنید؟ اسطوره دارد خداحافظی می‌کند. آیا نباید با پیراهن خودش، جلوی خانواده خودش و روی دوش مردم خداحافظی کند؟ من می‌گویم باشگاه باید بیانیه بدهد و بگوید آقای علی دایی تو سرمربی پرسپولیس هستی اما پرسپولیس برای کریمی برنامه دارد. علی کریمی از لحاظ کیفیت بالاترین است. دیدید که او پارسال رفت تراکتور و یک تنه این تیم را قهرمان کرد. علی کریمی بازیکنی نبوده که روی زمین‌ ماند. به حضرت عباس همین الان علی با یک پایش از نصف پرسپولیس بهتر است. به جان بچه‌هایم مردم هم این را می‌دانند. آدم از فوتبال پیام صادقیان لذت می‌برد. من هم کیفیت بازی او را می‌پسندم. عالیشاه هم بعضی مواقع یک کارهایی می‌کند. درود بر شرف محسن بنگر که امسال سر مساله مالی کوتاه آمد. واقعا دمش گرم، محسن بچه محل ماست و نشان داد یک مازندرانی واقعی است. محسن باغیرت بازی می‌کند و نمی‌خواهم به این بازیکنان بی‌احترامی کنم اما علی کریمی، علی کریمی است. او از همه تیم‌ها بالاتر و بهتر است و باید برایش برنامه ویژه‌ای ترتیب داد.
اما علی کریمی بدون اینکه به پرسپولیس برگردد خداحافظی کرد و رفت چون نمی‌خواست با یکی دو سال بازی در تیم‌های متوسط راه‌آهن یا سایپا پایانی تلخ در فوتبالش داشته باشد.
وقتی قرار باشد دسیسه‌ای شود با یک ‌آبدارچی یا رییس یک مجموعه می‌شود این کار را کرد. علی کریمی می‌خواست خداحافظی کند، علی دایی که نقشی ندارد، این بحث ملی است، بحث جهانی است. وزارت ورزش به عنوان متولی و همه کاره باید دستور بدهد قرارداد کریمی بسته شود و به نحو احسن برایش برنامه خداحافظی بگیرند. باید این مراسم را به بهترین شکل ترتیب می‌دادند، حالا علی دایی مخالفت می‌کند. نه اینطوری نیست. این مساله نباید با عقیده دایی باشد. مردم باید بیایند و مقابل باشگاه و بخواهند او باشد. من حاضرم قسم بخورم اگر نظرسنجی بگذارند همه مردم می‌گویند باید علی در تیم خودش باشد و با پیراهن پرسپولیس و با عزت و آبرو خداحافظی کند، حالا شده تیمشان همین دوازدهم یا هفتم، هشتم شود چون علی کریمی دیگر قرار نیست در مستطیل سبز باشد. دیگر قرار نیست هیچ عکاسی از 5 متری صحنه دریبل علی کریمی را شکار کند. دیگر مردم نمی‌توانند برای معجزه‌های شماره 8 شان از جا بلند شوند. واقعا علی معجزه می‌کرد. وقتی قرار است برود باید به وزیر ورزش توضیح بدهند که چه اتفاقی دارد می‌افتد. باید به آقای خادم توضیح داده می‌شد. ایشان مدیر لایقی است و بهترین عملکرد را داشته اما باید بدانند داخل پرسپولیس چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هواداران پرسپولیس حاضرند دوازدهم شوند اما کریمی در این تیم خداحافظی کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X