موافقت کمیته فقهی بورس با کلیات انتشار اوراق استصناع

موافقت کمیته فقهی بورس با کلیات انتشار اوراق استصناع

تسنیم/ کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسات گذشته خود با کلیات انتشار اوراق استصناع در حالت وحدت بانی و سازنده موافقت کرد.

در جلسات گذشته کمیته فقهی سازمان بورس که در سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، اعضای کمیته به بحث و تبادل نظر در مورد انتشار اوراق استصناع در حالت وحدت بانی و سازنده پرداختند.
بر اساس این گزارش؛ طرح احداث دارایی توسط بانی به نهاد واسط ارائه می‌شود و همزمان بانی اعلام می‌نماید که در وهله اول بانی توانایی و تمایل به احداث دارایی را دارد و همچنین بانی آمادگی دارد پس از احداث دارایی، آن را از نهاد واسط ‌خریداری یا اجاره ‌نماید.
بعلاوه این که قرارداد سفارش ساخت بین نهاد واسط و بانی جهت احداث منعقد می‌ شود. در این قرارداد نهاد واسط نقش کارفرما را بر عهده دارد و مسئولیت ساخت را بر عهده بانی قرار می‌دهد. در این مدل، بانی ضمن عقد سفارش ساخت، متعهد به اجاره، اجاره به شرط تملیک یا خرید مرابحه دارایی بعد از دوره ساخت می‌گردد.
نهاد واسط با انتشار اوراق سفارش ساخت، وجوه را جمع‌آوری می‌کند و به تدریج متناسب با پیشرفت پروژه به سازنده طرح (بانی) می‌پردازد و در طول دوره احداث، نهاد واسط به نمایندگی از صاحبان اوراق مالک دارایی و بانی سازنده محسوب می‌شود.
پس از ساخت دارایی و تحویل آن توسط بانی به نهاد واسط، نهاد واسط دارایی را طی قرارداد جداگانه در قالب عقد اجاره یا اجاره به شرط تملیک یا فروش مرابحه به بانی می‌فروشد یا اجاره می‌دهد.
در نهایت، کمیته فقهی نظر خود را در مورد انتشار اوراق استصناع در حالت وحدت بانی و سازنده به این شرح اعلام کرد: انعقاد قرارداد استصناع توسط نهاد واسط با خود بانی به عنوان سازنده اشکالی ندارد. همچنین اشتراط خرید نقدی یا اقساطی توسط بانی در ضمن قرارداد استصناع شبهه بیع‌العینه و بطلان آن را دارد، چون گروهی از فقها اعم از شیعه و اهل سنت قرارداد استصناع را از مصادیق بیع می‌دانند.

بعلاوه این که اشتراط اجاره یا اجاره به شرط تملیک توسط بانی در ضمن قرارداد استصناع اشکالی ندارد و قرارداد اجاره در قالب اجاره کلی فی­الذمه می­تواند همزمان با قرارداد استصناع منعقد شود و می تواند اجاره بهای آن از همان دوره ساخت پرداخت شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موافقت کمیته فقهی بورس با کلیات انتشار اوراق استصناع » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X