سرمقاله همشهری/ مدیریت جهادی در دوران دفاع مقدس

سرمقاله همشهری/ مدیریت جهادی در دوران دفاع مقدس

همشهری آنلاین/ «مدیریت جهادی در دوران دفاع مقدس» عنوان یادداشت روز روزنامه همشهری به قلم یدالله جوانی (مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با گذشت ۲۵ سال از پایان جنگ، امروزه به خوبی قابل فهم و تبیین است که دوران دفاع‌مقدس یک دوران مشعشع و نورانی در تاریخ ملت ایران است و امروز برای اهل نظر این مطلب قابل فهم است که بسیاری از سرمایه و داشته‌های ملت ایران در این سال‌ها به دفاع‌مقدس بازمی‌گردد.

اگر چه جنگ خسارت‌هایی برای ملت ما به‌دنبال داشت و بسیاری از عزیزان این ملت در دوران دفاع‌مقدس به مقام عظمای شهادت رسیدند، خیر و برکات بسیاری برای ملت ایران داشته است.

مقام معظم رهبری از جنگ تحمیلی و دوران دفاع‌مقدس به‌عنوان یک گنج تعبیر می‌کنند و می‌فرمایند این هنر ماست که بتوانیم این گنج را استخراج کنیم. به‌عبارتی، گنج دفاع‌مقدس پایان‌ناپذیر است و در هر لحظه می‌توان از آن استفاده کرد و مورد بهره‌برداری قرار داد.

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اساسا مدیریت دفاع‌مقدس چه نوع مدیریتی بود که امروزه اینگونه از دستاوردهای آن سخن‌ها گفته می‌شود. یکی از ابعاد قابل مطالعه جنگ، ‌بحث مدیریت آن است. در تاریخ بسیار دیده می‌شود که قدرت‌های بزرگی در برابر ملت‌های ضعیف فرو ریختند یا به‌رغم آنکه یک طرف جنگ از سلاح‌های پیشرفته استفاده کردند، ناکام ماندند.

جنگ ایران و عراق به لحاظ سلاح، تجهیزات و امکانات نابرابر بود و همه تحلیل‌ها - چه در گذشته و چه اکنون - حکایت از آن داشت که وضعیت ایران با دشمنی که از هر جهت مورد حمایت بود، قابل مقایسه نیست، ولی همین جنگ به نفع ملت ایران رقم خورد و به پایان رسید. اینجاست که مدیریت جنگ برجسته می‌شود؛ مدیریتی که در راس آن حضرت امام(ره) قرار داشتند و در سطوح دیگر فرمانده‌های قرارگاه‌ها و لشکر‌ها و گردان‌ها و... .

مدیریت در دوران دفاع‌مقدس، مدیریت جهادی است و همین مدیریت در سال‌های اخیر مورد تأکید رهبری قرار گرفته است. امروز تحلیلگران معتقدند که میراث ماندگار جنگ برای جامعه امروز، مدیریت جهادی است و اگر مدیریت جنگ ما جهادی نبود، قطعا جنگ ما اینگونه به دفاع‌مقدس تبدیل نمی‌شد. در پرتو مدیریت جهادی بود که حماسه خلق شد و از کمترین امکانات، بیشترین بهره‌برداری صورت گرفت و این موضوع باید برای امروز ما الگو قرار گیرد؛ چراکه امروز جهاد در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی ادامه دارد و عرصه منازعه ما با دشمن و متحدانش در همه حوزه‌هاست. اگر ملت در دوران دفاع‌مقدس در پرتو مدیریت جهادی موفق شد می‌توان امروز در پرتو مدیریت جهادی، حماسه اقتصادی خلق کرد که متأسفانه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

به‌نظر می‌رسد اگر بخواهیم اقتصاد خود را مقاومتی کنیم و جهاد اقتصادی داشته باشیم و حماسه‌های اقتصادی خلق کنیم تنها راه آن اصلاح مدیریت است و مدیریت در عرصه اقتصادی باید جهادی یعنی همان سبک مدیریت دوران دفاع‌مقدس باشد. اگر تفکر جهادی که حماسه‌های دوران دفاع‌مقدس را خلق کرده و دنیا را متحیر کردند، ‌در حوزه اقتصاد میدان عمل پیدا کنند، می‌توانیم دنیا را متحیر کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله همشهری/ مدیریت جهادی در دوران دفاع مقدس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X