سرمقاله ایران/ فرصتی جهانی در همهمه جنجال سازان

سرمقاله ایران/ فرصتی جهانی در همهمه جنجال سازان

ایران/ «فرصتی جهانی در همهمه جنجال سازان» عنوان یادداشت روز روزنامه ایران به قلم حسین واله (سفیر سابق ایران در الجزایر) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

شرکت رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس سران سازمان ملل متحد گام دوم در اعاده جایگاه طبیعی ایران در جامعه جهانی است. این اجلاس فرصتی برای تبیین نگاه ایران به مسائل جهانی، همکاری فعال در دستیابی به اهداف ملل متحد و حل و فصل پاره‌ای اختلاف‌های بجا مانده با برخی اعضای جامعه جهانی است. فرصت اجلاس شصت‌ونهم از این نظر نیز مغتنم است که افکار عمومی جهانی را به واقعیت بحران‌های جاری در منطقه و راه‌های حقیقی ریشه کنی تروریزم جلب می‌کند و در میان همهمه کسانی که از بحران‌سازی، نردبانی برای مطامع خویش ساخته‌اند، صدای حقیقت و خرد را به گوش جهانیان می‌رساند.
دومین سفر رئیس جمهوری روحانی به نیویورک با تحولات بین‌المللی پیچیده‌ای چون رویارویی اقتصادی - سیاسی غرب با روسیه و مخاطرات امنیتی جدی در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس چون تروریسم داعش و نقطه عطف در پرونده اتمی ایران همزمان شده است. هم‌اکنون چشم انداز تغییراتی گسترده در سطح جهانی در افق پدیدار است که از صف بندی بین‌المللی حاد در صحنه سیاست و امنیت جهانی حکایت دارد؛ همه جا بازها با کبوتران مصاف می‌دهند و نتیجه بازی را توازن قوایی تعیین می‌کند که روزی شکل خواهد گرفت.
عدول کاخ سفید از سیاست میلیتاریستی بوش خلأ قدرتی پدید آورد. در نتیجه میدانی برای تحرک قدرت های میانی، از جمله در منطقه ما فراهم شده که در آن نیروهایی عرض اندام کرده‌اند که گویا حاضرند تا مار و ماهی پیش بروند و نقشه جغرافیای سیاسی را دگرگون کنند و حتی سرنوشت انتخابات در کشورها را چنان که دوست دارند رقم بزنند. پروژه اساساً امنیتی داعش را باید از این زاویه دید. این پروژه از جمله قرار دادن کاخ سفید بر سر دوراهی بازگشت به میلیتاریزم بوش یا بی‌اعتبار شدن در افکار عمومی امریکا و در هر حال از دست دادن انتخابات آتی امریکا را هدف قرار داده و به جد تعقیب می‌کند. قدرت گرایان در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس منافع خود را با بازهای امریکا هماهنگ می‌یابند و از هیچ کوششی برای قدرت گرفتن بیشتر آن‌ها و تضعیف جبهه رقیب دریغ نمی‌کنند. سیاست حقوق بشرگرایی دموکرات‌های امریکا احیاناً برای دیکتاتورهای متحد غرب دردسر ساز بوده است. سی و شش سال پیش شاه ایران و سه سال پیش فرعون مصر را در گرداب خشم و نفرت عمومی رها ساخت و ای بسا بلای مشابهی بر سر دیگر دیکتاتورهای متحد غرب بیاورد. پیوند نامرئی بازها در غرب با دیکتاتورهای منطقه و اسرائیل در این شرایط، اتفاقی طبیعی و چه بسا واکنشی غریزی برای بقا است. اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی پروژه‌هایی در این بسترند. نباید شگفت‌آور باشد که مخالفان حل و فصل مناقشه اتمی ایران و غرب همان مخالفان عادی شدن مناسبات ایران و امریکا و همان سازمان دهندگان تندروان تروریست در منطقه و همان حامیان کودتای رسمی در مصر و کودتای غیر رسمی در بحرین، یمن و لیبی و همان طراحان جنگ مذهبی برای به حاشیه راندن بحران اعراب و اسرائیل باشند.
دوران سیاست انزوا و بی‌طرفی سر آمده و هیچکس قادر نیست از پیامد این کشمکش‌ها خود را مصون بدارد. مرزهای رسمی بین‌المللی کم‌رنگ شده‌اند و میدان نفوذ بازیگران به مرزهای جغرافیایی محدود نیست. بازیگران به میزانی که با حضور فعال در این جبهه و با موضع دقیق و بموقع بر روند حوادث تأثیر بیشتری بگذارند از خسارت خود خواهند کاست و آورده خود را افزایش خواهند داد. دیپلماسی دولت روحانی باید توانایی مانور لازم برای سازگاری با شرایط جدید و ایفای نقش سازنده در این جبهه گسترده را به حداکثر برساند و ضمن ارائه ظرفیت بی‌بدیل ایران، همگان را در باب عزم کشور متقاعد سازد. طبیعی است که ایران انتظار دارد طرف مقابل بر مواضع و تعهدات خود زیر بار فشارهای فزاینده ایستادگی کند و مصالح عام بزرگ را قربانی دغدغه‌های حقیر نسازد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله ایران/ فرصتی جهانی در همهمه جنجال سازان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X