سرمقاله جوان/ آبله مرغون BBC و انقلاب یمن

سرمقاله جوان/ آبله مرغون BBC و انقلاب یمن

روزنامه جوان/ «آبله مرغون BBC و انقلاب یمن» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم غلامرضا صادقیان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بی‌بی‌سی فارسی این روزها الحق که موجبات تفریح روزنامه نگاران را فراهم کرده است. رسانه‌ای که صاحبش برای مردم ایران تلخی دویست ساله دارد و برخی‌ها احساس ویژه‌ای به آن دارند. اما این احساس ویژه برای روزنامه نگاران به گونه دیگری است، وقتی که می‌بینند انقلاب یمن و سقوط پایتخت این کشور 27میلیونی به دست انقلابیون در چند روز اخیر حتی جای یک کلمه خبر را در این رسانه ندارد اما آبله‌مرغون کروبی در بی‌بی سی تیتر دوم صفحه اصلی می‌شود.

این احساس ویژه فقط به این ظرافت‌کاری‌ها (!) ختم نمی‌شود؛ خیلی از روزنامه‌نگاران در ایران با برخی از اسامی مدیران و گردانندگان بی‌بی‌سی آشنایی خاصی دارند. مثلاً صادق صبا – که درباره آن کار ویژه‌اش شنیده‌اید و می‌دانید – یا نفیسه کوهنورد، خبرنگار جبهه و جنگ بی‌بی سی با آن عکس خاطره‌انگیزش در کنار آن رئیس‌جمهور اسبق، یا ناجیه غلامی و فرحناز قاضی‌زاده، مجریان بی‌بی سی که تا همین چند روز پیش به داعش می‌گفتند: «دولت اسلامی» اما حالا که انگلیس هم نصف و نیمه وارد ائتلاف توبه علیه داعش شده است، بالاجبار می‌گویند: «موسوم به دولت اسلامی»! یا مسعود بهنود، نویسنده این سه زن!

همین چند روز پیش محمود مختاریان از دوستان و پیشکسوتان روزنامه‌نگاری که به همراه نگارنده برای آموزش روزنامه‌نگاری در موسسه‌ای حضور به هم رسانده بود، حسابی از بهنود تعریف می‌کرد و می‌گفت: «‌مسعود دلش می‌خواست در ایران بماند و اگر در همین رسانه‌های خودمان کاری به او می‌دادند، هرگز نمی‌رفت‌!» و خلاصه اسامی بی‌بی‌سی فارسی در این سوی آب ماجراهایی دارند.
اما این روزها ماجرای مسعود و نفیسه و ناجیه و فرحناز گره خورده است به ماجرای آنهایی که در ایران از سانسور می‌نالند و انگشت اشاره آنها برای نشان دادن شهر آرمانی بدون سانسورشان به سوی لندن و نیویورک است. کم هم نیستند آقایان و خانم‌ها و خیلی هاشان دوست دارند به جای «مسعود» و «ناجیه» می‌بودند تا از این سانسور خفقان آور رسانه‌های ایران «نجات» می‌یافتند و به «سعادت» روزنامه نگاری می‌رسیدند.

البته سانسور انقلاب یمن در بی‌بی سی با این توجیه که نمایش قدرت منطقه‌ای اسلامگراها و ضربه‌شصتی به خالقان داعش یعنی امریکا و انگلیس و عربستان است و به مذاق بی‌بی‌سی خوش نمی‌آید به‌هیچ‌وجه امری بدیهی نیست. آخر مگر می‌شود وقتی در کشوری استراتژیک مثل یمن چند صدهزار انقلابی به سمت پایتخت حرکت می‌کنند و ساختمان‌های دولتی و ارتش را یکی یکی تصرف می‌کنند، شما در رسانه بین‌المللی‌تان حتی یک کلمه از آن ننویسید و در شبکه هم به جای تصاویر انقلاب یمن به تصویر کروبی و خبر آبله مرغون او بپردازید؟! البته این آبله مرغون لعنتی بیماری کوفتی است.

نگارنده خود چند ماه پیش به آن مبتلا شد. پزشک معالج می‌گفت بیماری زونا که همان «‌آبله مرغون بزرگسالان‌» است، سراغ کسانی می‌آید که در کودکی آبله‌مرغون نگرفته باشند. انصافا درد شدیدی در ناحیه شکم و پهلوها ایجاد می‌کرد. می‌بینید که چیز کم اهمیتی نیست. حالا درباره درجه اهمیت آن بین علما اختلاف است و شاید یک رسانه تشخیص بدهد که این خبر از اخبار یک انقلاب مهم‌تر باشد ولی به هر حال باید از آن انقلاب هم چیزی در حد یک خبر کم اهمیت در رسانه جا داد، لا‌اقل برای دلخوشی غربگرایان وطنی که باور کنند بی‌بی‌سی همه کس و همه‌چیز را می‌بیند، اما بی‌بی‌سی فارسی همه را نا‌امید کرد و البته کاملاً قابل درک است و باید بابت این اسباب تفریح برای یک بار هم که شده از نفیسه و ناجیه و فرحناز و ایضاً صادق و مسعود تشکر کرد. به ویژه آنکه مدیران و مجریان دغدغه‌مند! بی‌بی‌سی فارسی خدمات تفریحی مخاطبانشان را مدت‌هاست شروع کرده‌اند.

همین چند روز پیش برنامه «نوبت شما» به «ازدواج سفید در ایران» اختصاص داشت که مجری ادعا می‌کرد این موضوع در ایران گسترش یافته است اما او مجبور بود کسانی را که تماس می‌گیرند راهنمایی کند که «نه این که تو می‌گی ازدواج سفید نیست، اون ازدواج سفید است»! یعنی طرف اصلاً صورت‌مسئله را نمی‌دانست و ازدواج سفید را نمی‌شناخت اما وقتی مجری توجیهش می‌کرد، در‌صدد تأیید بر می‌آمد! بی‌طرفی هم هنری است که نمادش بی‌بی‌سی است. به هر حال خستگی‌‌مان با بی‌بی‌سی راستگوی فارسی در می‌رود. بی‌بی‌سی مچکریم!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ آبله مرغون BBC و انقلاب یمن» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X