سرمقاله سیاست روز/ گاو مست خودزنی خواهد کرد

سرمقاله سیاست روز/ گاو مست خودزنی خواهد کرد

سیاست روز/ «گاو مست خودزنی خواهد کرد» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

آمریکایی‌ها در معادلات و محاسبات خود بسیار گیج می‌زنند. نمی‌دانند چه کنند؟!
رفتارهای سیاسی و رسانه‌ای آنها شاید در ظاهر دقیق، برنامه‌ریزی شده و آگاهانه جلوه دهد، اما عمق آن، استیصال و درماندگی است.
مدودوف، نخست‌وزیر روسیه، یکبار گفته بود، «رفتار غرب در خاورمیانه مانند یک گاو در چینی فروشی است.» اما این جمله را اینگونه می‌نویسیم که «رفتار آمریکا در دنیا مانند یک گاو مست در چینی‌فروشی است.» اما برای مهار این گاو که همه چیز را ویران می‌کند، یک گاو باز ماهر و کارکشته نیاز است.
آمریکایی‌ها هر گاه در موردی دخالت کرده‌اند، ویرانه‌ای و بحرانی درست کرده‌اند و آنگاه آواره مانده‌اند که چه کنند؟ دخالت‌های آنها در هر کشوری فاجعه‌ای آفریده است. افغانستان، عراق، سوریه و ... نمونه‌های روشنی از این دخالت‌ها است.
آمریکا خودش هم نمی‌داند که چه می‌خواهد و چه می‌‌کند. این نادانی، بحران‌هایی را ایجاد کرده است.
نظم نوین جهانی که آمریکا مدعی آن است، با چنین اقداماتی پیاده نخواهد شد. کدخدایی آمریکا دیگر رنگ باخته و نمی‌توان آن کشور را به عنوان منادی صلح و دوستی دانست. هر چند از آغاز پیدایش این کشور که تاریخ و فرهنگ پایدار و ریشه‌ای هم ندارد، هر آنچه از این کشور بیرون زده است، جنگ و خونریزی و تجاوز و غارت بوده است.
اما این گاو مست و خرابکار، مهارکننده‌ای قوی دارد که در بسیاری از تحولات و معادلات از سرکشی و خرابکاری آن، جلوگیری کرده است.
جمهوری اسلامی ایران که اکنون به عنوان کشوری بزرگ و تاثیرگذار در معادلات منطقه‌ای و جهانی است، به خوبی توانسته است با عقلانیت و منطقی که در حاکمیت و مردم آن وجود دارد، علاوه بر این که از انجام برخی اقدامات بحران‌زای آمریکا جلوگیری کند، اثبات کند که دیگر زمان یکه‌تازی‌های سیاست‌های امپریالیستی به سر آمده است.
جهان تک‌قطبی با کدخدایی آمریکا در نظم نوین جهانی، رویایی است که هیچگونه امیدی به وقوع آن نمی‌رود و با ظهور قدرتهایی همچون جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه اسلامی و مردمی، می‌رود تا هر چه بیشتر اضمحلال کشورهایی همچون آمریکا را تسریع کند.
برخی تحلیل‌گران و کارشناسان سیاسی، شاید اعتقاد داشته باشند که افول قدرت آمریکا غیرممکن است. آنها شاید همچنان اعتقاد داشته باشند که، آمریکا همچنان آقای دنیا است و رهبری جهان را برعهده دارد. اما به این نکته هم باید توجه داشت که این کشور با آن همه رجزخوانی‌ها و قدرت نمایی‌ها، حتی توان بیرون آمدن از بحران‌هایی که خود ایجاد کرده است، ندارد.
شاید بخشی از هدف آمریکا ایجاد و ماندگاری یک بحران در یک منطقه باشد، اما راه‌حل بیرون آمدن از آن بحران هم نیازمند برنامه و سیاستی است که پایان دهنده آن به سود ایجاد کننده آن باشد.
دخالت‌های بی‌جای آمریکا در همه امور دنیا بسیار است. نمونه آن بحران اوکراین، موضوع هسته‌ای ایران، سوریه و افغانستان همه مؤید آن است. در موضوع هسته‌ای آمریکا خود را محور مذاکرات قرار داده است. این محوریت قرار دادن باعث شده تا این موضوع تاکنون به درازا بکشد.
با سیاست‌هایی که آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کند، امیدی هم به نتیجه مذاکرات نیست. اگر چنین شود که گمان هم همین است، یک شکست دیگر در حل بحرانی است که آمریکا خود آن را به وجود آورده است. تبعات شکست مذاکرات هم بیشتر دامن آمریکا را خواهد گرفت و به دنیا ثابت خواهد شد که کاخ سفید توانایی حل هیچ موضوعی را ندارد و اتفاقاً گره بیشتری بر مسائل می‌زند.
شکست مذاکرات تبعاتی برای ایران نخواهد داشت، چرا که در صورت چنین اتفاقی، وضعیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران به حالت سابق باز می‌گردد و تحریم‌هایی که آمریکا غیرقانونی و یکجانبه علیه ایران اعمال کرده است، قابلیت بازگشت نخواهد داشت، چون با وضعیت تحولات دنیا، از جمله جنگ سردی که میان روسیه و آمریکا از سر گرفته شده است، قابلیت‌های آمریکا و غرب را برای فشار بیشتر علیه ایران از بین می‌برد.
آمریکا شاید به یک توافق با ایران نیاز داشته باشد، اما در صورت تحقق این توافق،اعتماد و اطمینانی را نمی‌توان به سردمداران آمریکا داشت چرا که سیستم حکومتی این کشور، ضمن این که تحت لوای صهیونیست‌ها قرار دارد، با تغییر رئیس‌جمهور و حزب حامی آن، روش جانشین اوباما تغییر می‌کند، تغییر رئیس‌جمهور، تغییر سیاست‌ها را هم به دنبال خواهد داشت و امیدی به پایبندی آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای هم نخواهد نبود.
از نظر آمریکایی‌ها یک توافق خوب در موضوع هسته‌ای ایران، توافقی است که در آن شکست تهران رقم بخورد و واشنگتن پیروز این نبرد باشد چون در قاموس آمریکایی‌ها، عقل و منطق جایگاهی ندارد و همین موضوع روند سقوط آمریکا را سرعت بخشیده است. این گاو مست پس از چندی خودزنی خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله سیاست روز/ گاو مست خودزنی خواهد کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X