سرمقاله فرهیختگان/ مدل‌سازی از دستاوردهای دفاع مقدس

سرمقاله فرهیختگان/ مدل‌سازی از دستاوردهای دفاع مقدس

فرهیختگان/ «مدل‌سازی از دستاوردهای دفاع مقدس» عنوان یادداشت روز روزنامه فرهیختگان به قلم محسن رشید (فرمانده دوران دفاع مقدس) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

شاید یکی از پرسش‌هایی که اذهان را به خود مشغول می‌کند این باشد که چگونه می‌توانیم تجربه‌هایی را بازتولید کنیم که در دوره دفاع مقدس اندوخته‌ایم و ما را در آن دوران، به دستاوردهایی نه‌فقط در حوزه نظامی که در ابعاد اجتماعی، مدیریتی و... رسانده ‌است. برای پاسخ به این پرسش ابتدا تاکید بر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که تناسب مقتضیات زمانی آن دوره و‌ انگیزه‌هایی که به‌وجود آمد با آنچه اکنون وجود دارد باید در نظر گرفته شود. پس از توجه به نکته یادشده است که می‌توان به بررسی این موضوع پرداخت که آیا در بستر زمانی کنونی که اوضاع داخلی و پیرامون تغییر کرده است، تجربه‌های آن دوره قابل استفاده است یا خیر؟ و اگر پاسخ مثبت است، در چه قالب و با چه سازوکاری می‌‌توان از آن بهره ‌برد؟
معتقدم مسلما بسیاری از روش‌ها و ابتکارهایی که رزمندگان و فرماندهان جنگ در دوره دفاع مقدس به‌کار می‌گرفتند، مخصوص همان زمان است و قابلیت بهره‌گیری از آنها در مقطع کنونی وجود ندارد؛ در نتیجه برای حل مشکلات امروزمان باید دنبال روش‌های دیگری باشیم. اما این دیدگاه به معنای کنار نهادن تجربه‌های دفاع مقدس نیست؛ بلکه سخن بر سر این است که باید از ساده‌‌ترین راه یعنی تقلید روش‌ها عبور کنیم و به سمت مدل‌سازی از آن رویداد برویم تا به مدل‌هایی برسیم که قابل استفاده برای امروز باشد و بشود به آن عمل کرد.
دفاع مقدس یک بستر زمانی بود که گذشت؛‌ممکن است دوره‌هایی در تاریخ دیگری پیش بیاید که مشابه آن باشد؛‌اما وضع فعلی ما تشابه زیادی با مقطع دوران دفاع مقدس ندارد. ما در دوره دفاع مقدس، چون جنگ به کشور تحمیل شد، بیشتر واکنشی عمل کردیم نه کنشی. در حالی که اگر امروز واقعیت‌ها را بشناسیم، می‌توانیم در بسیاری از موضوعات و حوزه‌ها کنشی عمل کنیم تا کنش‌ دیگران به ما تحمیل نشود.
از سوی دیگر دوره دفاع مقدس نقطه اوج بروز ارزش‌هایی چون شهادت‌طلبی، گذشت و ایثار بود که اینها ارزش‌های بشری هستند که در تعلیمات انبیا از آدم تا خاتم به چشم می‌خورد و اختصاص به دوره خاصی ندارند اما مدل‌سازی از آن و روزآمد کردن این موارد بستگی به موقعیت‌های اجتماعی و عوامل درونی و بیرونی دارد. البته نباید در حوزه ارزش‌ها چشم‌انتظار مدل‌های اجتماعی ماند؛ زیرا فرد فرد انسان‌ها چنان ارزشی دارند که قرآن کریم در مورد انسان می‌فرماید احیای یک نفر مانند احیای بشریت است یا قتل یک بشر مانند قتل بشریت است. این آیه شریفه را اگر کنار آن عبارت حضرت امیر بگذاریم که می‌فرماید: «بشر تو فکر می‌کنی جسم صغیری هستی اما در وجود تو عالم کبیری وجود دارد.» مشخص می‌شود که هر کس باید به خود بپردازد. با این حال وقتی ارزش‌ها مدل‌سازی می‌شود و نظامی ارزشی به‌وجود می‌آید، قابلیت انطباق بهتری با مقتضیات زمان ایجاد می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله فرهیختگان/ مدل‌سازی از دستاوردهای دفاع مقدس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X