سرمقاله آفرینش/ فیلترینگ و بی توجهی به نیازهای جامعه

سرمقاله آفرینش/ فیلترینگ و بی توجهی به نیازهای جامعه

آفرینش/ «فیلترینگ و بی توجهی به نیازهای جامعه» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ورود هرگونه تکنولوژی و فناوری جدید در جوامع مختلف با توجه به فرهنگ استفاده از آن، محاسن و معایبی به بار خواهد آورد. به طوری که برای برخی از مردم موجب رفاه و پیشرفت می‌گردد و برای عده‌ای اسباب تباهی را فراهم می‌کند. اما در برخورد با این دوگانگی مصرف باید چاره‌ای درخور نیازهای مردم ارائه کرد. امروز در کشور ما اپلیکیشن‌هایی همچون واتساپ، وایبر، تانگو و... بسیاری دیگر از نرم افزارهای ارتباط جمعی مورد این تناقض رفتاری قرار گرفته است.

امروز بسیاری از مردم ما از این شبکه‌های اجتماعی برای انجام امورات زندگی خود استفاده می‌کنند و ارتباطات روزانه‌ آنها در این شبکه‌ها به گونه‌ای تنیده شده که نمی‌توان به یکباره دسترسی به آنها را قطع و به بهانه سواستفاده برخی افراد در این شبکه‌ها، آنها را فیلتر کرد.

بسیاری از کاربران این شبکه‌های اجتماعی به لحاظ اقتصادی نیازمند چنین نرم افزارهای ارتباطی هستند و نبودشان باعث فشارمالی فراوانی به آنها می‌گردد. بسیاری از دانشجویان ما در خارج از کشور برای ارتباط با خانواده‌هایشان از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند و از زیربار هزینه‌های سنگین تلفن خلاص می شوند. قشر کثیری از فعالان اقتصادی ما نیز برای انجام امورات خود و ارتباطات تجاریشان در داخل و خارج از کشور از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند و به طور کلی سرعت و کم هزینه بودن این خطوط ارتباطی بسیاری از مشکلات مردم را برطرف ساخته است.

اما درمورد سو استفاده‌های نامناسب که امروز مسولان به موجب آنها قصد فیلتر کردن این شبکه‌ها را دارند، هیچ ارتباطی با کارایی این نرم‌افزارهای ارتباطی ندارد!. استفاده گسترده از این اپلیکیشن‌ها در سراسر جهان نشان داده‌ است که ابزارهای مناسبی برای رفع نیازهای امروز بشر می باشند. آیا برای تاکید برجنبه منفی استفاده از این شبکه‌ها و فیلترینگ آنها باید گفت که تمام مردم دنیا فاسد هستند که از آن استفاده می‌کنند؟! این چنین نیست؛ بشر امروز با توجه به نوع نیازها و خواسته‌های خود از ابزارهای موجود استفاده می‌کند، و اگر افرادی از این ابزارها درجهت نامشروع بهره می‌برند، این دلیلی بر مفسده انگیز بودن ابزارها نیست بلکه نشان دهنده نیت آلوده استفاده کنندگان است!. اگر امروز از طریق این شبکه‌ها به ارزش‌های انقلاب جسارت می‌شود، این به واسطه نیت پلید مسببان این حرکت می‌باشد وگرنه وایبر و واتساپ که به خودی خود نمی‌توانند چنین اقداماتی را طرح و مدیریت کنند!

تیغ جراحی ابزاری است که می‌تواند در جریان عمل خارج سازی غدد سرطانی از بدن مورد استفاده واقع شود و هم می‌تواند در قتل و زورگیری و آسیب رسانی به دیگران ازآن استفاده کرد. آیا باید برای جلو گیری از قتل، تولید و استفاده از تیغ جراحی را ممنوع کرد.

مسلماً در فضای مجازی فرصت برای تولید مضامین غیراخلاقی و ضدارزشی بسیار است چون نحوه کنترل و نظارت بر آن کمی سخت است. اما با تمام این اوصاف می‌توان متخلفان را شناسایی و با آنها برخورد کرد. اتفاقا مردم نیز از مسولان قضایی انتظار دارند با افراد و گروه هایی که مروج فسادهای اخلاقی در فضای وب هستند برخورد شود تا فرزندان و جوانان آنها به دام این معضلات نیفتند.

هسته اصلی و عامل تعیین کننده در این بحث، موضوع «نیاز» می‌باشد. اگر امروز مقامات قضایی ما به جای فشار بر وزارت ارتباطات جهت فیلتر کردن این شبکه‌های اجتماعی، آنها را موظف می‌کردند تا نظارت و پالایش جدی برنحوه استفاده کاربران داشته باشند و یا نسخه‌های مشابه این شبکه‌های ارتباطی را برای کاربران طراحی کنند، امروز هیچگونه حساسیتی برای استفاده از فیلترشکن‌ها نبود و چه بسا متخصصان عرصه آی.تی در کشورمان فرصت می‌یافتند تا شبکه‌هایی با کارایی بالاتر از وایبر و تانگو ایجاد کنند که قاعدتاً نظارت و دسترسی به اطلاعات آنها بیشتر بود.

شاید بتوان برای مدتی دسترسی جامعه به این گونه شبکه‌ها را مسدود کرد، اما باید پذیرفت که هیچ دیوار و فیلتری نمی‌تواند از ورود تکنولوژی بین مردم جلوگیری کند. پس بهتراست با ارتقای غنای فرهنگی و اخلاق درجامعه آفات احتمالی استفاده از آن را کاهش دهیم، ویا اینکه خودمان دست به کار شویم و براساس نیازها و خواسته‌های جامعه برای آنها ابزار درست کنیم. این درست نیست مردم با این شائبه که مسولان برای تضمین درآمدهای مخابرات دست به فیلترینگ می‌زنند، در به کارگیری از این شبکه‌ها و نسخه‌های جدیدتر آنها حساس شوند و در آینده نیز به دستاوردهای داخلی اطمینان نداشته باشند. باید برای نیازها و شعور مردم احترام قائل شد...

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ فیلترینگ و بی توجهی به نیازهای جامعه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X