گفت‌وگو با سید مجید قریشی، معاون فرهنگی-سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها: می خواهیم در کرسی های آزاد اندیشی مشکلات امنیتی گذشته تکرار نشود

 گفت‌وگو با سید مجید قریشی، معاون فرهنگی-سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها: می خواهیم در کرسی های آزاد اندیشی مشکلات امنیتی گذشته تکرار نشود

فرهیختگان/ متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سیدمجید قریشی معاون فرهنگی- سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اعلام کرده است که مراحل بازنگری در آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها رو به اتمام است و اواخر شهریور یا اوایل مهر آماده ابلاغ به دانشگاه‌ها خواهد بود. گویا این آیین نامه با تحولاتی همرا ه بوده است . تحولاتی که به گفته قریشی در راستای تخصصی سازی و تلاش برای بر طرف شدن مشکلات امنیتی رخ داده در گذشته انجام شده اند. درباره جزئیات این تغییرات با او گفت‌وگو کرده ایم.

آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی چه تغییراتی داشته و در نسخه جدید روی چه مسائلی تاکید شده است؟
ما در وهله اول آسیب‌های این کرسی‌ها را بررسی کردیم و متوجه شدیم مهم‌ترین آفت نحوه برگزاری آنهاست. در واقع از آنجایی که در بسیاری از مواقع این کرسی‌ها به صورت غیرتخصصی برگزار می‌شد موجب آسیب‌هایی می‌شدند که ممکن بود نتیجه و نفس کرسی‌های آزاداندیشی را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین اولین و مهم‌ترین کاری که در راستای اصلاح آیین‌نامه انجام دادیم تاکید روی بحث تخصصی‌سازی بود.

منظورتان از تخصصی‌سازی چیست؟
قبلا دیده می‌شد که در یک سالن هزار نفری که نصف یا بیشتر آن پر بود کرسی آزاداندیشی برگزار می‌شد. خب اینکه دیگر کرسی نیست؛ این همایش است. اینکه عده‌ای صرفا شنونده باشند و فقط چند نفر حرف بزنند و بروند بدون اینکه بحث مثبتی در بگیرد در بسیاری از موارد نه‌تنها فایده و برون‌داد مثبتی ندارد بلکه موجب پیدایش آسیب‌هایی هم می‌شود به همین دلیل می‌خواهیم جلسه‌ها را از هر نظر تخصصی کنیم تا بحث‌هایی که مطرح می‌شود نتیجه بدهد و برون‌داد خوبی داشته باشد و در واقع جوان از این بحث‌ها نتیجه‌ای بگیرد.

آیا لازم است که حتما جواب قطعی گرفته شود؟ از نظر شما اینکه در برخی موارد دانشجوها جایی برای طرح مساله داشته باشند، مثبت نیست؟
بله طرح مساله مرحله‌ای از حل مساله است اما به هر حال باید مجالی برای پاسخگویی به این مسائل وجود داشته باشد. سوال چیز خوبی است اما وقتی به شبهه تبدیل شود و این شبهه حل نشده باقی می‌ماند همان مشکلات تبدیل به شبهه می‌شوند و البته ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کنند. وقتی در جلسه‌ای 700 نفری یک جوان مساله‌ای را مطرح می‌کند آن مساله تبدیل به سوال بخش زیادی از آن 700 نفر می‌شود و وقتی جوابی برای آن داده نشود نتیجه این می‌شود که نزدیک به 700 نفر با سوالی جدید در ذهن‌شان جلسه را ترک می‌کنند. اما در روشی که مد نظر ماست طرح مساله هیچ ایرادی ندارد، البته متخصصان و کارشناسانی که در جلسات شرکت می‌کنند نحوه طرح مساله را هم مدیریت می‌کنند. البته این مدیریت کنترلی نیست بلکه تلاشی برای به تشنج کشیده نشدن و حفظ حریم‌هاست.
در واقع ما می‌خواهیم دغدغه‌ها و نگرانی‌های دانشگاهیان درباره این کرسی‌ها را برطرف کرده و کاری کنیم که این جلسات با آرامش برگزار شوند و مشکلات امنیتی گذشته ایجاد نشود. اگر این اتفاق بیفتد به هدف مقام معظم رهبری در مورد برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی رسیده و توانسته‌ایم به ارتقا و رشد علمی در دانشگاه‌ها کمک کنیم.

می‌گویید درگذشته کرسی‌های آزاداندیشی مشکلات امنیتی ایجاد کرده بودند. آیا مطرح شدن برخی سوالات مشکل‌ساز شده بود؟
خیر. ما بارها گفته‌ایم که دانشجوها و استادان شرکت‌کننده در این کرسی‌ها باید به طرح مساله بپردازند. نفس این موضوع مشکلی به وجود نخواهد آورد، آنچه مشکل ایجاد کرده بود نحوه مدیریت بحث‌ها و ادامه روند جلسه بود و اینکه در بسیاری مواقع بحث‌های حاشیه‌ای به‌وجود می‌آمد. به همین دلیل ما روی تخصصی شدن کرسی‌ها تاکید داریم. وقتی یک جلسه با رویکرد تخصصی برگزار شود و عده‌ای دغدغه‌مند در آن شرکت کنند جلسه به حاشیه نخواهد رفت. کرسی‌های آزاداندیشی به واقع یک حرکت حساس است که اگر درست اجرا شود منبع خیر و برکت خواهد بود و اگر به بیراهه برود مشکلات و مفاسد زیادی به وجود خواهد آورد.

برخی از کرسی‌های آزاداندیشی به شکل مناظره‌های فردی برگزار می‌شوند و امکان مشارکت حضار وجود ندارد، آیا این دسته هم مشمول تغییرات خواهند بود؟
یکی دیگر از اصلاحاتی که مد نظر ماست به‌وجود آمدن ارتباط دو سویه بین کارشناسان و حاضران جلسه است. بنابراین برگزاری مناظره در قالب کرسی‌های آزاداندیشی ایرادی ندارد به شرط اینکه امکان فعالیت و حضور کسانی که در این کرسی‌ها شرکت کرده اند وجود داشته باشد و آنها هم بتوانند در این جلسات موثر واقع شوند و برای گرفتن پاسخ و طرح مساله‌شان مجال یابند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « گفت‌وگو با سید مجید قریشی، معاون فرهنگی-سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها: می خواهیم در کرسی های آزاد اندیشی مشکلات امنیتی گذشته تکرار نشود » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X