تاب خوردن آژانس با طناب پوسیده امریکا

تاب خوردن آژانس با طناب پوسیده امریکا

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آژانس بین‌المللی اتمی به تازگی در گزارش فصلی خود رویکردی متفاوت با گزارش‌های قبلی اش اتخاذ کرده است.
آژانس در گزارش منتشر شده خود عنوان داشته که ایران هنوز به دو مورد از ۵ تعهد خود در زمینه اعتمادسازی عمل نکرده است.
این در حالی است که گزارش‌های قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خصوص پس از توافق ژنو بر صداقت رفتاری و برداشتن گام های اعتمادساز از سوی ایران مهر تایید زده بود.
این رویکرد آژانس و ادبیات متناقضی که در گزارش اخیر خود به کار برده است آن هم بلافاصله پس از تحریم‌های ضد ایرانی که امریکا بر کشورمان تحمیل کرده است تنها یک نکته را به ذهن یادآوری می‌کند و آن هم اینکه این سازمان هنوز هم سناریو و سیاست‌های تصمیم‌گیران خود به ویژه امریکا را اجرایی می‌کند و به عنوان یک نهاد غیر‌مستقل تنها نام یک آژانس بین‌المللی را با خود یدک می‌کشد.
گزارش فصلی آژانس بین‌المللی اتمی به تازگی منتشر شده است اما آنچه در گزارش اخیر آمده علی‌رغم تاکید بر صداقت رفتاری وگام‌های اعتماد‌ساز ایران بازهم ادبیاتی همچون مسائل حل نشده به کار برده شده است.
در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آمده است ایران تاکنون درباره مسائل حل نشده مربوط به تحقیقات خود درخصوص چاشنی‌هایی که می‌تواند برای فعال‌سازی سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد توضیح نداده است. در گزارش آژانسبین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام شد ایران در مورد مطالعاتی که می‌تواند مربوط به محاسبه قدرت مواد منفجره یک سلاح هسته‌ای باشد توضیح نداده است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد خواستار پاسخ رضایت بخش در مورد همه این پنج اقدام تا روز سه‌شنبه شده بود.

در تکمیل ادعای آژانس رابرت آینهورن، یکی از مقامات بلندپایه دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ساعاتی پس از گزارش آژانس فصلی یوکیو آمانو، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تحقیقات این نهاد نظارتی سازمان ملل از فعالیت‌های سابق ایران گفته ایرانی‌ها تمایلی ندارند اطلاعات حساس هسته‌ای خود را قبل از اطمینان از توافق هسته‌ای ارائه بدهند.
آینهورن در مصاحبه با روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال می‌گوید: «نمی‌دانم که آیا ایرانی‌ها قصد دارند درباره فعالیت‌های گذشته‌شان اطلاعات بیشتری بدهند یا خیر. اما انتظار من این است که آنها قبل از اطمینان از حصول توافق هسته‌ای برای دادن اطلاعات حساس درباره برنامه هسته‌ای‌شان کاملاً اکراه داشته باشند.»
آژانس در حالی در گزارش اخیر با ادبیاتی دو پهلو سخن گفته که نیویورک تایمز نوشته: چشم‌انداز دستیابی به توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران به نظر می‌رسد روز جمعه ضربه خورد زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایرانی‌ها هنوز دو اقدام از پنج اقدام اعتماد‌سازی را انجام نداده‌اند تا اطمینان حاصل شود فعالیت‌های تهران کاملا صلح‌آمیز است.
این مسائل مهم است چرا که ایران باید به عنوان بخشی از مذاکره گسترده تر با قدرت‌های بزرگ با هدف اطمینان آنها در این‌باره که از غنی‌سازی اورانیوم و دیگر کارهای هسته‌ای خود هرگز برای ساخت بمب‌های هسته‌ای استفاده نکرده است، درخواست‌های آژانس را برای شفاف‌سازی اجرا کند. توافق موقت که در حال حاضر یک‌بار تمدید شده است و ماه نوامبر منقضی می‌شود، به مذاکره‌کنندگان زمان بیشتری برای رسیدن به توافق دائم می‌دهد.

در همین زمینه "ماری‌هارف" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار‌نظر به طور خاص در مورد گزارش آژانس اتمی خودداری کرد.
وی گفت: ما می‌دانیم مسائل مهمی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود دارد. ابعاد نظامی احتمالی ایران به هیچ‌وجه خبری فوری برای ما نیست. بنابراین من فکر می‌کنم ما بررسی جامع در این باره خواهیم کرد. ما در حال حاضر، گفت‌وگوهای دو‌جانبه برگزار می‌کنیم. این گفت‌وگوها در حال انجام است.
با توجه به اینکه مقامات کشورمان بارها بر همکاری و گام‌های اعتمادساز با آژانس بین‌المللی اتمی تاکید کرده وگزارش‌های منتشر شده قبلی آژانس بین‌المللی اتمی و تاکید بر همکاری همه‌جانبه ایران مویدی بر همین صداقت رفتاری کشورمان است.

در همین حال بهروز کمالوندی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا در واکنش به انتشار جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه ما توافقی بر روی تاریخ ۲۵ اوت نداشته‌ایم، افزود: در واقع تنها در گام اول متعهد به انجام امور در دوره سه ماهه بودیم، اگر چه بارها اعلام کرده بودیم در صورتی که مقدور شود، تلاش می‌کنیم زودتر از این مهلت زمانی اقدام کنیم.
معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران قبلا به آژانس اعلام کرده بود که با توجه به پیچیده بودن موضوعات مورد بحث، اجرای کامل ۵ اقدام توافق شده اخیر تا ۲۵ اوت عملی نیست و لذا آژانس در گزارش خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی نکرده چون قبلا از آن آگاه بوده است.
کمالوندی اظهار داشت: علاوه بر این، آژانس ارزیابی خود درباره (EBW) چاشنی‌های انفجاری را دیرهنگام ارائه کرده است چرا که گزارش این موضوع باید در ماه می‌(اردیبهشت - خرداد) منتشر می‌شد.
وی افزود: تاکید ایران از همان ابتدای مذاکرات با آژانس بر این بود که زمان تعیین کردن برای انجام اقدامات می‌تواند مشکل‌ساز باشد؛ لذا تعهدی بابت مهلت زمانی سه ماه نداشتیم بلکه گفته بودیم که در اولین فرصت شفاف‌سازی می‌کنیم.
معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی با تاکید براینکه تعهدات جمهوری اسلامی ایران پادمانی است و بالاتر از آن تعهدی ندارد، گفت: تعهدات ایران داوطلبانه و در راستای شفافیت‌سازی درباره فعالیت‌های هسته‌ای است تا نگرانی‌های احتمالی و ساختگی در این زمینه برطرف شود.
اما گزارش اخیر حاکی از دو پهلو سخن گفتن این نهاد بین‌المللی است بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که این روند و ادبیات آژانس بازهم تاثیر‌پذیری از سیاست‌ها و دیکته‌های غرب و امریکاست و بازهم آژانس و مدیر‌کل‌اش نشان دادند که به عنوان یک مرجع تصمیم‌گیر نمی‌توانند جداگانه و به دور از هر گونه قضاوت و در چارچوب اصول بین‌المللی حرکت کنند.
در همین زمینه سیاست روز در گفت‌وگو با کارشناسان به تبیین رویکرد متناقض آژانس پرداخته که در ذیل می‌آید.

آژانس انصاف را رعایت نمی‌کند
حسن‌هانی‌زاده دیگر کارشناس سیاست خارجی در‌خصوص انتشار گزارش جدید آژانس گفت: گزارش آژانس بین‌المللی اتمی حاوی تناقضات شدید و طبق معمول با یکسری ابهامات دربندهای مربوط به این گزارش است که از یک ادبیات خاص پیروی می‌کند و آن ایجاد تردید پیرامون فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران است. وی افزود: تا از این طریق و مطرح کردن این چنین ادبیاتی تاثیر خود را بر روند مذاکرات هسته‌ای بگذارد.
این کارشناس سیاست خارجی تصریح کرد: در سفر اخیر آمانو به ایران و بازدید وی از تاسیسات هسته‌ای طبق اظهارات خود گفت: ایران تمام روندها و فعالیت‌های شفاف‌سازی را انجام داده است.اما آنچه در گزارش اخیر منتشر شده متفاوت با ادعاهای آقای آمانو است.
هانی‌زاده با بیان اینکه گزارشی که آژانس منتشر کرده صرفا بکارگیری عبارات دوپهلو است گفت: تا از این طریق بتواند گام‌های اعتماد‌سازی را که ایران برداشته با یک جریان‌سازی ضمن تضعیف تیم‌ مذاکره‌ کننده کشورمان در روند مذاکرات نیز به نفع ۱+۵ گام بردارد و به نوعی بهانه‌های بشر را برای امتیاز‌خواهی غرب فراهم آورد.
محمد‌حسن قدیری ابیانه دیگر کارشناس سیاست خارجی در این خصوص گفت: هر چند آژانس از نظر فنی اذعان کرده. که ایران تعهداتش در مورد سوخت ۲۰ درصد و سایر امور را انجام داده است اما به دلیل پیروی از سیاست‌های آمریکا همواره تلاش می‌کند تا پرونده ایران را در این رابطه باز نگه دارد
وی افزود: مثلا آمریکا ادعا کرده لب تابی را پیدا که در آن اطلاعاتی در موارد هسته‌ای درآن است و این درحالی است که می‌توان هر مطلب دلخواهی در هر لب‌تاپی قرارداد و صرف ادعای اینکه این لب‌تاپ متعلق به ایران بوده هیچ مبنای حقوقی ندارد و بعد براساس آن لب‌تاپ ادعایی و محتوای آن همواره پرونده را بازنگه داشت.
قدیری با اشاره به اینکه این اقدام آژانس سیاسی است تصریح کرد: تا زمانی که آمریکا از این سازمان بخواهد که پرونده هسته‌ای ایران بسته نشود آژانس مطابق میل آنها رفتار خواهد کرد و این قولی است که آمانو قبل از انتساب به دبیرکلی این سازمان به آمریکایی‌ها داده بود تا آنها با دبیرکلی او موافقت کند. وی افزود:یعنی او قول داده بود در مورد موضوع ایران مطابق با خط ‌مشی آمریکا عمل کند و این امر جز اسناد سری آمریکاست که توسط ویکی‌لیکس منتشر شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد وگفت: بنابراین با وضعیت موجود و وابستگی آژانس و دبیرکل آن و نیز با توطئه‌آفرینی آمریکا نباید انتظار داشت که آژانس پرونده هسته‌ای ایران را ببندد هر چند آژانس اطمینان دارد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست کارشکنی‌های آمریکا در مورد توافق با ۱+۵ ریشه در سیاست‌های خصمانه آمریکا با ایران دارد و حتی اگر تمام پیچ و مهره‌های هسته‌ای ایران جمع شود باز آمریکا از دشمنی با ایران دست بر نخواهد داشت زیرا اصولا موضوع هسته‌ای بهانه‌ای بیش نیست.

توپ در زمین آژانس و ۱+۵ است و باید حسن‌نیت خود را نشان دهند
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش اخیر یوکیا آمانو درباره برنامه هسته‌ای ایران را مثبت خواند و با بیان اینکه الان توپ در زمین آژانس و ۱+۵ است، گفت: اکنون نوبت آنهاست تا حسن‌نیت خود را نشان دهند.
نوذر شفیعی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همزمان با مذاکرات ایران و ۱+۵ تهیه شده، گفت: نگاه مثبت آژانس به برنامه‌های هسته‌ای ایران معطوف به توافقنامه ژنو است که دو طرف تعهداتی را در قبال یکدیگر پذیرفته‌اند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس برآیند گزارش اخیر آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران را مثبت تلقی کرد و افزود: متاسفانه همچنان برخی ابهامات در گزارش آژانس وجود دارد که امیدواریم این رویه غلط آژانس تغییر پیدا کند.
نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دیدگاه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به گذشته مثبت‌تر شده است و این امر قطعاً می‌تواند بر روند مذاکرات ایران و ۱+۵ تاثیر مثبتی را بگذارد.
شفیعی تصریح کرد: در چند وقت اخیر آنچه که در گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درج شده، تائید روند و سیاست‌های قبلی ایران و صلح‌آمیز خواندن فعالیت‌های هسته‌ای آن است.
وی خاطرنشان کرد: در گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضوح عنوان شده که فعالیت‌های ایران طبق اساسنامه آژانس بین‌المللی و NPT صورت گرفته و هم‌اکنون هم بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌ها و گزارشات اخیر آژانس و بازرسان تائید‌کننده این مطلب است.
شفیعی گفت: گزارش مثبت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بر دیدگاه ۱+۵ تاثیر مثبت بگذارد، ولی هم‌اکنون توپ در زمین آژانس و ۱+۵ است و اینها هستند که باید درباره گام‌های بعدی که ۱+۵ در قبال ایران بردارد تکلیف ایران را روشن کنند، زیرا جمهوری اسلامی ایران طبق جدول کاری که با آژانس به تفاهم رسیده اقدامات خود را به خوبی انجام داده و هم‌اکنون نوبت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ۱+۵ است که حسن‌نیت خودشان را نشان دهند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاب خوردن آژانس با طناب پوسیده امریکا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X