روحانی در دیدار با اولاند: غرب باید درک کند که ایران قدرتی تأثیرگذار در منطقه است/ تاکید روسای جمهور ایران و ترکیه بر افزایش سطح مبادلات تجاری

روحانی در دیدار با اولاند: غرب باید درک کند که ایران قدرتی تأثیرگذار در منطقه است/ تاکید روسای جمهور ایران و ترکیه بر افزایش سطح مبادلات تجاری

آخرین خبر/ دکتر روحانی در اولین روز سفر خود به نیویورک با مقامات چند کشور دیدار کرد و در نشست سران در زمینه تغییرات آب و هوا شرکت کرد.

روحانی در دیدار با اولاند: غرب باید درک کند که ایران قدرتی تأثیرگذار در منطقه است
حسن روحانی ظهر سه شنبه به وقت نیویورک در دیدار با فرانسوا اولاند رییس‌ جمهوری فرانسه گفت: مذاکرات این روزهای ایران و ۱+۵ برای ساختن آینده ،اهمیت بسیاری دارد و امیدواریم که با در نظر گرفتن حقوق و نگرانی‌های ملت ایران مسأله هسته‌ای به شکلی متوازن حل و فصل و نتیجه برد – برد برای طرفین حاصل شود.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه مهم‌ترین پیام مذاکرات ایران با ۱+۵ این بود که می‌توان مسایل مهم جهانی را با گفت‌وگو حل و فصل کرد، اظهار داشت: با آغاز این مذاکرات و روشن شدن اراده جدی ایران، فضایی که علیه ملت ایران در غرب ساخته شده بود، فرو ریخت و فضای واقعی و اعتمادآور ایجاد شد.رییس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه اعتماد، سنگ بنای روابط دوجانبه است، تصریح کرد: ایران قدرتی تأثیرگذار در منطقه است و این واقعیت را غرب باید درک کند.

رییس‌ جمهوری فرانسه نیز در این دیدار که در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، با بیان اینکه مذاکرات ۱+۵ با ایران باید هر چه سریع‌تر به توافق نهایی برسد، گفت: این توافق می‌تواند روابط فی ما بین را در سایه اعتماد به سطحی بالاتر از گذشته برساند.

اولاند ضرورت همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم را خاطرنشان کرد و گفت: پاریس همانند تهران تصمیم گرفته است در برابر تروریسم از دولت عراق حمایت کند.وی با بیان اینکه ایران جایگاه ویژه‌ای در مبارزه با تروریسم در منطقه دارد، ابراز امیدواری کرد که در پی دستیابی به توافق جامع هسته‌ای در سایر زمینه‌ها نیز دو کشور با یکدیگر همکاری قابل توجهی داشته باشند. رییس‌ جمهوری فرانسه همچنین نسبت به گسترش همکاری‌های صنعتی ابراز خوش‌بینی کرد.

بیانیه الیزه در خصوص دیدار روحانی و اولاند
پس از دیدار رییس جمهوری و فرانسو اولاند کاخ الیزه بیانیه ای در خصوص این دیدار منتشر کرد.
در این بیانیه آمده است: روسای جمهور ایران و فرانسه یک سال پس از اولین دیدارشان، بار دیگر در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند و در خصوص پرونده هسته‌ای ایران به تبادل نظر پرداختند. رئیس‌جمهور فرانسه در این دیدار ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ایران و 1+5، به سرعت پیش رود. وی با یادآوری موضع فرانسه در مذاکرات گفت: «ایران باید با اقدامات عملی در مسیر نشان دادن ماهیت شفاف و قابل راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای خود نشان دهد که وی در پی ایجاد توانایی هسته‌ای نظامی نیست.»

نگاه ایران به ژاپن، نگاه به یک دوست است
همچنین روز سه شنبه حجت‌الاسلام والمسلمین در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرد. رییس جمهوری در این دیدار ضمن دعوت از ژاپن برای ورود فعال‌تر به بازار اقتصاد ایران، بر لزوم همکاری‌های دو جانبه در زمینه محیط‌زیست و به‌ویژه در زمینه مسئله کمبود آب تأکید کرد.
دکتر روحانی ضمن تجدید دعوت از «آبه» برای سفر به ایران، تداوم مذاکره توسط وزرای امور خارجه دو کشور در مورد مسائل منطقه به‌خصوص تروریسم را مورد تأکید قرار داد. «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن نیز از دکتر روحانی برای حضور در کنفرانس مدیریت بحران محیط‌زیست که در ماه مارس آینده در ژاپن برگزار می شود دعوت کرد.

تاکید روسای جمهور ایران و ترکیه بر افزایش سطح مبادلات تجاری
حسن روحانی در دیدار با رجب طیب اردوغان با تأکید بر جدیت در تداوم قدم‌های مثبت در روابط همه‌جانبه ایران و ترکیه، به یادآوری توافقات کمیسیون راهبردی روابط دو کشور برای شتاب بخشیدن به همکاری‌ها و حل برخی مشکلات پرداخت. رییس جمهوری در ادامه از رجب طیب اردوغان برای سفر به ایران دعوت کرد تا دومین جلسه شورای راهبردی روابط دو کشور برگزار و روند توافقات آنکارا و همکاری‌های دو کشور را بررسی و شتاب بخشند. روحانی در ادامه، رسیدن سطح مبادلات ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار را حق دو ملت همسایه و دوست دانست.

رییس جمهوری با تأکید بر حمایت از توسعه روابط اتاق های بازرگانی ایران و ترکیه، یادآور شد: ایران از حضور سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی ترکیه در پروژه های خود استقبال می کند و بر توافق ایران و ترکیه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ترکیه در بخش های مختلف انرژی و حمل و نقل و صنعت ایران پایبند هستیم. رییس جمهوری، مسائل نگران کننده منطقه را نیازمند همکاری و مشورت بیشتر کشورهای منطقه دانست و خاطرنشان کرد: منطقه باید روی ثبات و آرامش پایدار را ببیند و حق کشورهای بزرگ منطقه است که برای این موضوع تصمیم گیری کنند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز در این دیدار، روابط دو جانبه ایران و ترکیه را در مرحله مهمی دانست و بر پیگیری عملیاتی شدن توافقات قبلی دو کشور در شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود که حجم مبادلات ایران و ترکیه تا پایان سال ۲۰۱۵ به ۳۰ میلیارد دلار برسد.

روابط ایران و ونزوئلا باید در بالاترین سطح توسعه پیدا کند
رییس جمهور در ادامه دیدار با سران کشورها، با رییس جمهوری ونزوئلا دیدار و گفت و گو کرد.روحانی در این دیدار، بر اراده ایران برای ادامه روابط مثبت و سازنده با ونزوئلا اشاره کرد و گفت: همان علاقه قبلی برای تحکیم روابط ایران و ونزوئلا پابرجا است و در این راه، اعتقاد داریم که کشورهای دیگر نباید بر روی این روابط دوستانه تأثیر بگذارند.رییس جمهوری با ابراز خرسندی از آرامش و ایجاد شرایط پایدار در ونزوئلا، بر اراده ایران جهت ارتقای روابط با ونزوئلا تأکید کرد و یادآور شد: ایران و ونزوئلا در حوزه مسائل بین المللی دارای مواضع مشترک قابل توجهی هستند؛ از جمله نظر دو کشور درباره مبارزه با تروریسم، نظری واحد است.

رییس جمهوری ونزوئلا نیز در این دیدار، با اشاره به توصیه هوگو چاوز رییس جمهوری فقد این کشور درباره اهمیت توسعه روابط ونزوئلا با ایران، تقویت برادری و همکاری با ایران را از اولویت های ونزوئلا نام برد.

مادورو ، در بخش دیگر سخنانش، تروریست ها را دشمنان واقعی بشریت دانست و اظهار داشت: عده ای تروریست ها را به سلاح و موشک مجهز کردند و امروز در صدد مبارزه با آنها برآمده اند. برای حل این معضل، کشورهای مستقل مانند ایران باید برای کمک به عراق و سوریه وارد صحنه شوند.

وی نگاه های منفعت جویانه در برخورد با تروریسم را عامل توسعه این مشکل جهانی دانست و تأکید کرد که سازمان ملل متحد و نهادهای بین المللی باید در ریشه یابی این گروههای تروریستی فعالانه عمل کنند.

رییس جمهوری ونزوئلا همچنین به تحولات اخیر در بازار انرژی و همکاری های دو کشور در سازمان اوپک اشاره کرد و خواستار نقش بیشتر ایران برای هماهنگی گسترده تر اعضای اوپک شد.

نمی‌توان به دلیل تحریم‌های غیرقانونی، محیط زیست و سلامت مردم را در معرض خطر قرار داد
رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای رفع معضلات زیست محیطی، تأکید کرد: با یک نگاه انسانی و سلامت محور هرگز نمی‌توان به دلیل تحریم‌های غیرقانونی، محیط زیست و سلامت مردم را در معرض خطر قرار داد.
روحانی گفت: تغییرات دمایی و آثار آن بر کاهش بارندگی در منطقه خاورمیانه و بروز خشکسالی‌های مستمر و کم آبی، منجر به افزایش فقر و احتمال بروز ناآرامی‌ها و تنش‌های مرزی شده و متاسفانه استمرار نزاع‌های سیاسی و جنگ در کشورهای همجوار نیز به مانعی در برابر دستیابی به توافقات عملی و پایدار برای حل مشکلات زیست محیطی منطقه‌ای تبدیل شده است.

رییس جمهور با تاکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت سازنده و فعال در زمینه توسعه پایدار کشورهای در حال توسعه، افزود: جمهوری اسلامی ایران از همکاری با بخش‌های عمومی و خصوصی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای تقویت اقدامات ملی در مقابله با تغییرات آب و هوا استقبال می‌کند و به تسهیل این همکاری‌ها از جمله با ایجاد شرکت‌های مشترک ایرانی و خارجی متعهد است.
رییس‌ جمهور خاطرنشان کرد: نظام هشدار و توصیه به تنهایی نمی‌تواند عامل مؤثری برای رفع معضل گازهای گلخانه‌ای باشد، بلکه نیاز به توافق جامع مبتنی بر مکانیسم‌های اقتصادی داریم که در آن ملاحظات مربوط به توسعه همه کشورها لحاظ شده باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحانی در دیدار با اولاند: غرب باید درک کند که ایران قدرتی تأثیرگذار در منطقه است/ تاکید روسای جمهور ایران و ترکیه بر افزایش سطح مبادلات تجاری» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X