قاری ایرانی رتبه چهارم مسابقات بین المللی قرائت قرآن مالزی را كسب كرد

به گزارش ایرنا، 'سید مصطفی حسینی' نماینده جمهوری اسلامی ایران كه در سومین شب این مسابقات قرائت زیبایی ارائه كرد نتوانست مقام اول تا سوم مسابقات را بدست آورد، در حالی كه مرحوم 'محسن حاجی حسنی كارگر' سال گذشته نفر نخست این رقابت های معتبر قرآن در جهان شد.
این قاری كشورمان در حادثه منا جان باخت.
در آیین پایانی این مسابقات كه در مركز تجارت جهانی پوترا شهر كوالالامپور برگزار شد، 'مرضیه افخم' سفیر كشورمان در این كشور جنوب شرق آسیا، علی اكبر ضیایی رایزن فرهنگی ایران و گروهی دیگر از ایرانیان حضور داشتند.
در مراسم امسال مسابقات بین المللی قرآن مالزی برخلاف روال سال های گذشته 'عبدالحلیم معظم شاه' پادشاه یا 'یانگ دی پرتوان آگونگ' و 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر این كشور حضور نداشتند و هر دو مراسم گشایش و پایانی با حضور 'جمیل خیر باهاروم' وزیر دفتر نخست وزیر و وزیر امور مذهبی برگزار شد.
كارشناسان قرآن پیش بینی كرده بودند قاری ایرانی در این دوره از مسابقات نیز یكی از مقام های دوم و سوم را كسب كند، اما این پیش بینی محقق نشد و رده های اول تا سوم و پنجم رشته قرائت مردان را كشورهایی از جنوب شرق آسیا كسب كردند و ایران تنها كشوری بود كه خارج از آ.سه.آن در جایگاه چهارم قرار گرفت.
در رشته قرائت آقایان 'وان عین الدین حلمی عبدالله' از كشور مالزی با كسب امتیاز 94.79 اول، 'آوانگكو محمدادیب الامین' از برونئی با 90.15 امتیاز دوم، 'حاجی اوالدین بن موهور' از اندونزی با 86.77 امتیاز سوم، سیدمصطفی حسینی با كسب 86.58 امتیاز چهارم و 'محمد ندهیر اصغر' از فیلیپین با 86.29 امتیاز پنجم شدند.
جایزه نفر نخست این دوره از مسابقات در بخش قرائت مردان و زنان یك شمش طلا به ارزش 70 هزار رینگیت (حدود 18 هزار دلار) و 40 هزار رینگیت (حدود 10 هزار دلار) وجه نقد بود.
شمش طلا را بنیاد توسعه اقتصاد اسلامی مالزی به برندگان كرد.
نفر دوم 30 هزار رینگیت (حدود 7 هزار و 700 دلار) ، نفر سوم 20 هزار رینگیت (حدود پنج هزار و 150 دلار)، نفر چهارم 15 هزار رینگیت (حدود سه هزار و 850 دلار) و نفر پنجم 10 هزار رینگیت (حدود دو هزار و 600 دلار) جایزه دریافت كردند.
'محمد عباسی' قاری بین المللی و كارشناس قرآن كه سال 1373 رتبه دوم مسابقات بین المللی قرآن كریم در مالزی را كسب كرد پس از اعلام نتایج به خبرنگار ایرنا، گفت: رقابت در رشته قرائت این مسابقات بین سه قاری ایران، مالزی و فیلیپین بود.
وی گفت كه به نظر می آید عوامل دیگری در اعلام نتایج و بالا و پایین شدن نتایج تاثیرگذار است. نفر دوم از برونئی و نفر سوم از اندونزی انتخاب شدند و درواقع تلاوت این قاریان را در اختیارهر قاری ایرانی قرار دهید متوجه می شوند كه این دو قاری در حد رتبه دوم و سوم قرار نداشتند.
عباسی نتایج را نظر هیات داوران دانست و گفت كه ما تنها نظركارشناسی را براساس تجربیات و آیین نامه های ایران و كسب تجربه داوری و تلاوتی كه انجام داده ایم، اعلام می كنیم.
این كارشناس قرآن، گفت: از اینكه قاریان برونئی و اندونزی رتبه دوم و سوم این مسابقات بین المللی را كسب كردند، این وضعیت را دلچسب نمی بینم.
وی گفت كه قاریان منطقه جنوب شرق آسیا در مخارج حروف و صفات قابل قیاس با قاریان ایرانی نیستند، اما یك كلاس در كشورهایی مانند مالزی، اندونزی، فیلیپین و برونئی تعریف شده كه قاری در آغاز باید بیات را كامل خوانده و بعد وارد مقام های دیگر شود و كلاس تعریف شده ای در صوت و لحن دارند، اما در بخش تجوید و فصاحت قابل قیاس با قاریان ایرانی نیستند.
براساس این گزارش دربخش قرائت بانوان نیز قاریانی از مالزی، اندونزی، برونئی، مغرب و فیلیپین مقام های اول تا پنجم را بدست آوردند.
در رشته حفظ قرآن كریم در بخش آقایان نیز در مسابقات بین المللی مالزی، حافظی از مصر اول شد، حافظ مالزی رتبه دوم را كسب كرد و حافظی از آمریكا سوم شد.
دراین رشته و در بخش بانوان نیز حافظانی از مصر، مالزی و لبنان رتبه های اول تا سوم را كسب كردند تا مالزی دو رتبه نخست بخش قرائت و دو رتبه دومی را در بخش حفظ بدست آورد.
نفر نخست این دوره از مسابقات بین المللی قرآن كریم مالزی در بخش حفظ نیز یك عدد شمش طلا به ارزش 20 هزار رینگیت (حدود پنج هزار و 150 دلار) دریافت و كمیته برگزاری مسابقات نیز 20 هزار رینگیت وجه نقد به وی پرداخت كرد.
نفر دوم 15 هزار رینگیت (حدود سه هزار و 850 دلار) و نفر سوم 10 هزار رینگیت (حدود دو هزار و 600 دلار) جایزه گرفتند و بقیه شركت كنندگان نفری سه هزار رینگیت (حدود 770 دلار) هدیه دریافت كردند.
از 16 رتبه ای كه در دو رشته قرائت و حفظ و در بخش آقایان و بانوان در مسابقات بین المللی قرآن مالزی در نظر گرفته شده بود 6 رتبه به كشورهای خارج از منطقه جنوب شرق آسیا اختصاص یافت و 10 رتبه را كشورهای مالزی، اندونزی، برونئی و فیلیپین كسب كردند.
قاریانی از 68 كشور در این مسابقات بین المللی قرآن به رقابت پرداختند.
مالزی و جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و هشت دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن كریم در این كشور جنوب شرق آسیا در كسب مقام های نخست همچنان پیشرو هستند.
قاریان ایرانی تاكنون توانسته اند در 10 دوره این مسابقات بین المللی جایگاه نخست را كسب كنند. هشت مقام دومی و یك مقام سوم نیز دیگر رتبه های قاریان ایرانی بوده است. مالزی به عنوان میزبان در 31 دوره، مقام نخست را كسب كرده است.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قاری ایرانی رتبه چهارم مسابقات بین المللی قرائت قرآن مالزی را كسب كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X