شورای روابط خارجی: عدم همکاری با ایران علیه داعش سرآغاز مشکلاتی بزرگ‌تر خواهد بود

شورای روابط خارجی: عدم همکاری با ایران علیه داعش سرآغاز مشکلاتی بزرگ‌تر خواهد بود

اشراف/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت اشراف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
تأکید بر مسلح کردن شورشیان سوریه حتی به مقدار اندک بدون مشورت با ایران می‌تواند باعث خشم تهران شود. این موضوع می‌تواند منجر به افزایش تلاش‌های ایران برای بازدارندگی هسته‌ای و افزایش خطر ایجاد بی‌ثباتی در منطقه گردد.
اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی در یادداشتی به قلم سرگرد «بن فرناندز» از ارتش آمریکا و از اعضای این اندیشکده عنوان می‌کند که مسائل مربوط به گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایران و تلاش برای مقابله با گروه دولت اسلامی نمی‌توانند به تنهایی مورد بررسی قرار گیرند. تأکید بر مسلح کردن شورشیان سوریه “حتی به مقدار اندک” بدون مشورت با تهران می‌تواند باعث خشم ایران شود. این موضوع می‌تواند منجر به افزایش تلاش‌های ایران برای بازدارندگی هسته‌ای و افزایش خطر ایجاد بی‌ثباتی در منطقه گردد.

■ آمریکا باید اولویت سیاست‌های خود را مشخص کند■
پوشش اخیر رسانه‌ها و بحث‌های سیاسی آمریکا به شدت بر موضوع گروه دولت اسلامی عراق و سوریه متمرکز شده بدون اینکه بطور مؤثر به این موضوع پرداخته شود که چگونه به دیگر نگرانی‌های امنیتی منطقه‌ای ارتباط دارد. بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی و مقامات ارشد آمریکا اذعان می‌کنند که گسترش سلاح‌های هسته‌ای ایران، گروه دولت اسلامی و بی‌ثباتی منطقه منافع آمریکا را تهدید می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد که برخی از کارشناسان سیاست خارجی در مورد ایران و علل ریشه‌ای مشکلات امنیتی در منطقه شام دچار سوءتفاهم شده‌اند. علاوه بر این مقامات ارشد آمریکا از جمله سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا می‌گوید که جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران هدف شماره یک آمریکا است. صرف‌نظر از اینکه کدام چالش از همه بزرگ‌تر است، ناتوانی در اولویت‌بندی و ارتباط دادن مسائل گوناگون، احتمال شکست دادن یا مهار کردن داعش را کمتر می‌کند و احتمال توسعه سلاح هسته‌ای ایران را افزایش و کاهش ‌ثبات منطقه ای را تضمین می‌کند.

■ استراتژی فعلی آمریکا ایران را به ساخت سلاح هسته‌ای سوق می‌دهد■
استراتژی فعلی آمریکا برای شکست گروه دولت اسلامی به طور ناخواسته، ایران را به منظور اجتناب از تهدیدات خارجی و حفاظت از خود به ساخت یک سلاح هسته‌ای سوق می‌دهد. قصد آمریکا برای مسلح کردن شبه‌نظامیان میانه‌رو سنی سوریه به طور همزمان باعث افزایش تهدید سنی‌ها علیه ایران و متحدانش مانند اسد می‌شود. ایران صرف‌نظر از اینکه این گروه‌های اهل سنت آمریکا را دشمن می‌دانند، تمام گروه‌های سنی موجود در منطقه شام را به چشم تهدید می‌بیند. همانطور که صدام حسین تهدید ایران و مخالفان داخلی را به مراتب جدی‌تر از حملات خارجی از سوی آمریکا می دانست، ایران نسبت به مخالفان داخلی، عربستان سعودی و سایر گروه‌های سنی نیز در برابر آمریکا به طور یکسان عمل می‌کند.

■ یافتن زمینه‌های مشترک با ایران در مبارزه علیه داعش ■
گروه دولت اسلامی به طور جدی منافع ایران، آمریکا، عراق و بسیاری از منافع دیگر را تهدید می‌کند. به این ترتیب، ممکن است راهی برای یافتن زمینه‌های مشترک با ایران در مبارزه علیه گروه دولت اسلامی وجود داشته باشد. ایران شریکی قابل اعتماد برای آمریکا نیست، اما می‌تواند شریکی کاربردی و موقتی در موضوعات خاص مورد علاقه دو طرف محسوب گردد، همانطور که آمریکا و شوروی در جنگ جهانی دوم با یکدیگر همکاری کردند. معامله بزرگ ایران و آمریکا بر سر حکومت سوریه، گروه دولت اسلامی، سلاح‌های هسته‌ای ایران و تحریم‌ها به طور یکجا ممکن است بسیار عملی‌تر از پرداختن به هریک از این مناقشات به طور جداگانه باشد. در حالی که ایران می‌خواهد اسد در قدرت باقی بماند، ممکن است رهبران ایران در صورت تضمین منافع بی‌شمارشان در سوریه مایل به گفتگو در مورد خروج اسد نیز باشند. در یک معامله بزرگ که همه موضوعات به طور کلی با یکدیگر بررسی می‌شوند، طرفین معامله می‌توانند با ایستادن بر سر مواضع حداکثری خود، از موضوعاتی که اهمیت کمتری دارند امتیاز بیشتری کسب کنند.

■ رفتار متناقض آمریکا در قبال ایران■
به نظر می‌رسد که هردوطرف همکاری با یکدیگر را به رسمیت می‌شناسند اما اکنون در پیدا کردن راه درست آن با دشواری مواجه شده‌اند. ایران آشکارا دعوت آمریکا برای همکاری را رد کرد اما بلافاصله پس از آن زمانی که نام ایران از لیست مهمانان اجلاس پاریس جا ماند، اعتراض کرد. البته پیشنهاد آمریکا هم تا حدودی متناقض بوده زیرا از ایران برای همکاری دعوت می‌کند اما ایران را به اجلاس پاریس دعوت نمی‌کند.
همکاری موفقیت‌آمیز با ایران دشوار خواهد بود و معامله بزرگ ممکن است شکست بخورد. با این حال، دستیابی آمریکا به اهدافش در منطقه و نابودی گروه دولت اسلامی، حتی کمتر از موفقیت مذاکرات با ایران با توجه به محدودیت شرکای موجود، فقدان نیروی زمینی مبارز در آمریکا و توانایی اندک در مقابله با علل ریشه‌ای گسترش گروه دولت اسلامی است. دولت اوباما به درستی به این موضوع اشاره کرد که موفقیت درازمدت علیه گروه دولت اسلامی نیازمند تشکیل یک دولت فراگیر و یکپارچه در عراق است. هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت جدید عراق کامل‌تر و فراگیرتر از دولت فعلی «مالکی» باشد. علاوه بر این، ایران نقش مهمی در سرتاسر دولت آینده عراق بازی کرده و احتمالا بر شبه‌نظامیان شیعه نیز تأثیرگذار است.

■ آمریکا در گذشته با ایران همکاری خوبی داشته است■
با وجود احتمال شکست در همکاری با ایران، مقابله با مسائل منطقه‌ای به طور جداگانه شانس دستیابی به موفقیت را حتی کمتر هم می‌کند و مانع از بروز توانایی آمریکا در ایجاد یک استراتژی یکپارچه در منطقه می‌شود. آمریکا در گذشته با ایران همکاری خوبی داشته است. پس از حادثه ۱۱ سپتامبر بسیاری از ایرانیان با روشن کردن شمع به یاد گشته شدگان مراسم شب‌زنده‌داری برگزار کردند و ایران مدت‌ها قبل‌تر از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر در پی سرنگونی طالبان تلاش می‌کرد. علاوه بر این در کنفرانس ۲۰۰۱ «بن» ایران از سیاست آمریکا در افغانستان پشتیبانی کرد، یک انتخابات دموکراتیک را پیشنهاد کرد و به حفظ حکومت مدنظر آمریکا یعنی دولت «کرزای» کمک کرد. پس از آن که آمریکا به ایران برچسب «محور شرارت» را چسباند و با جمع‌آوری شواهد ساختگی شروع کرد تا با حمله به عراق ایران را با نیروهای نظامی محاصره کند، روابط با ایران بسیار کاهش یافت.

■ آمریکا با ایران بر سر منافع مشترک مذاکره کند■
آمریکا باید به ایران به چشم کشوری بنگرد که دارای منافع منحصربه‌فرد خود بوده و دارای سیاست داخلی و استنباط مخصوص به خود است. به عنوان یک دولت، آمریکا می‌تواند با ایران بر سر منافع متقابل خود مذاکره کند، بپذیرد که ایران دارای منافع متفاوتی است و همچنان به رقابتش در برخی از جبهه‌ها با آمریکا ادامه خواهد داد. در این همکاری همان‌طور که ریسک وجود دارد، محاسناتی نیز وجود دارد. با این حال، موضوعاتی وجود دارد که با حل‌وفصل شدن آن‌ها هردوطرف بهره‌مند می‌شوند.

■ آمریکا در منطقه خلیج فارس متحد و یا دشمنی دائمی ندارد■
سیاست آمریکا باید بر مبنای مسائل خاورمیانه (سلاح‌های هسته‌ای، گروه دولت اسلامی، دولت سوریه و دولت عراق) و در نظر گرفتن ایران به عنوان بخشی از مسیر روبه‌جلو در بخش‌هایی که منافع مشترک هستند اولویت‌بندی شود تا مهم‌ترین اولویت‌های آمریکا را پیش‌ببرد که ممکن است منجر به از دست رفتن منافع کم‌اهمیت‌تر گردد. آمریکا با همکاری دیگران در جاهایی که منافع مشترک دارند هزینه کمتری خواهد پرداخت و منافع بسیار بیشتری به دست خواهد آورد و بر روی اولویت‌های مهم‌تر متمرکز خواهد شد. در نهایت، آمریکا در منطقه خلیج فارس متحد و یا دشمنی دائمی ندارد. فقط منافعی مشترک دارد که همواره اولویت و اهمیت آنها تغییر می‌یابد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شورای روابط خارجی: عدم همکاری با ایران علیه داعش سرآغاز مشکلاتی بزرگ‌تر خواهد بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X