افزایش میزان ریسک سرمایه گذاری در ایران از سال ۲۰۰۶

افزایش میزان ریسک سرمایه گذاری در ایران از سال ۲۰۰۶

خراسان/ رئیس صندوق ضمانت صادرات از پذیرش تعهد بیش از ۱۱ میلیارد دلار صادرات طی ۱۰ سال گذشته توسط این صندوق خبر داد و گفت: میزان ریسک سرمایه گذاری در کشور ما طی سال های گذشته افزایش یافته است و از گروه ۴ به گروه ۷ که بدترین گروه کشورهای دارای ریسک می باشند، ارتقا یافته است.

طاهر شه حامد، رئیس صندوق ضمانت صادرات ایران عصر دیروز در نشست مشترک با کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با بیان این که این صندوق طی ۱۰ سال گذشته به طور میانگین، هر سال بیش از یک میلیارد دلار تعهد پذیرفته است، افزود: بیش از ۵ میلیارد دلار از کل این مبالغ طی ۱۰ سال گذشته در حوزه انرژی اعم از ساخت نیروگاه ها، صادرات محصولات پتروشیمی و امثال آن بوده است. به گفته شه حامد، با مجوزی که از وزیر صنعت گرفته ایم، میزان پوشش و تضمین صادرات تا ۱۵ برابر افزایش یافته است. وی افزود: عربستان تا ۴۰ میلیارد دلار و ترکیه تا ۲۵ میلیارد دلار می توانند پوشش دهند در حالی که این رقم در ایران به دلیل بحران ارزی بسیار کمتر است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران همچنین با بیان این که در لایحه خروج از رکود موضوع افزایش سرمایه صندوق گنجانده نشده است، گفت: بر اساس برخی از مذاکراتی که انجام شده، قرار است تا یک میلیارد دلار در بودجه سال ۹۴ به صندوق اختصاص یابد که امیدواریم با رایزنی های اتاق بازرگانی و بخش خصوصی با مجلس در تدوین بودجه محقق شود.

وی همچنین با اشاره به این که برخی از موضوعات بر صندوق ضمانت صادرات از سوی دولت تکلیف می شود، گفت: نزدیک به ۳۸۰ میلیون دلار در تاجیکستان درگیر برخی از مناسبات است که امیدواریم طرف تاجیکی نسبت به بازپرداخت آن تعهد داشته باشد. شهرآیین، مدیر بخش ریسک صندوق ضمانت صادرات نیز در پاسخ به اعتراض یکی از حاضران در جلسه در مورد اعلام افزایش رتبه ایران در ریسک سرمایه گذاری گفت: ارتقای ایران به گروه ۷ کشورهای دارای ریسک که بدترین گروه می باشد از سال ۲۰۰۶ اتفاق افتاده است که از آن به بعد بانک های خارجی از گشایش اعتبار برای ایران پرهیز می کنند. به گفته وی تا زمانی که تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه کشورمان وجود داشته باشد رتبه ریسک کشورمان کاهش نمی یابد و کاهش این رتبه بعید است.

وی افزود: قبل از سال ۲۰۰۷، ۳۰ میلیارد دلار فاینانس برای بانک های ما توسط سایر بانک های دنیا صادر شد ولی بعد از آن برای ایران ال سی باز نمی کنند و تا زمانی که تحریم های فعلی باقی باشد، امکان باز کردن ال سی جدید بعید است. سیدحامد واحدی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی نیز در این نشست خواهان رسیدگی به بخش خصوصی واقعی توسط صندوق ضمانت صادرات شد و گفت: بخش خصوصی واقعی در حقیقت بسیجی های اقتصاد هستند که در راستای اقتصاد مقاومتی طبق تأکید مقام معظم رهبری پیش می روند اما گاهی در حق آنان اجحاف می شود

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش میزان ریسک سرمایه گذاری در ایران از سال ۲۰۰۶» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X