عکس رنگی از رحم یا هیسترو سالپنگوگرافی/ موارد ممنوعیت عکس رنگی/ در روز چندم قاعدگی انجام می شود؟

هیسترو سالپنگوگرافی یا عکس رنگی از رحم:
زوجهایی که بدنبال ارزیابی و درمان ناباروری هستند حتما با این واژه که البته بیشتر به نام عکس رنگی رحم مصطلح است اشنایی دارند. ولی علی رغم این یک گرافی سیاه وسفید است که با ورود ماده حاجب به رحم ولوله ها، فضای داخل حفره رحم و کل طول لوله ها به خوبی نمایان میشود.هیسترو سالپنگو گرافی،اولین وساده ترین روش جهت بررسی حفره رحم از نظروجود ضایعه فضاگیر(پولیپ و فیبروم) و ناهنجاریهای مادرزادی مثل سپتوم یا دیواره داخل رحم ،رحم دوشاخ و.... و بررسی باز بودن لوله هاست. در مواردی که تشخیص ان به عهده پزشک متخصص زنان است انجام ان ممنوعیت دارد.

موارد ممنوعیت :
1- بارداری یا شک به ان
2- حساسیت به ماده حاجب
3- عفونتهای حاد لگن
4- هیدروسالپنکس شناخته شده
5- خونریزی رحمی یا سیکل قاعدگی

چه زمانی باید انجام شود ؟
این گرافی همراه با تزریق ماده حاجب به داخل رحم 5-2 روز پس از اتمام قاعدگی انجام میشود تا احتمال بارداری رد شده باشد و نیز ریسک عفونت کمتر شود.احتمال ایجاد عفونت پس از گرافی بسیار کم و حدود 3در هزاردر برخی افراد میباشد.بنابراین بهتر است قبل از انجام ان انتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک به مدت 5 روزمصرف شود. ممکن است بعضی افراد درد مختصری را در حین انجام گرافی تجربه کنند که با مصرف شیاف دیکلوفناک بر طرف میشود.

تفسیر نتایج :
با ورود ماده حاجب به داخل حفره رحم میتوان ضایعات فضاگیر مانند پولیپ ،فیبرومهای داخل فضای رحم و حتی چسبندگیها و مکان دقیق انها مشخص میشود(مواردی که با سونوگرافی ممکن است تشخیص دقیق داده نشود.)با خروج ماده حاجب از انتهای لوله ها به حفره لگن باز بودن لوله ها اثبات میشود.البته گاهی به دلیل اسپاسم و گرفتگی ،لوله ها بسته گزارش میشوند که برای اثبات بسته بودن واقعی انها باید تستهای تکمیلی انجام شود. در ناهنجاریهای رحم مثل رحم تک شاخ ، رحم دوشاخ ، رحم دو تایی و سپتوم رحم نیز هیسترو سالپنگو گرافی در تشخیص دقیق بسیار کمک کننده است.در هر حال تفسیر گرافی با پزشک متخصص زنان است تا با توجه به شرایط هر بیمار تصمیم صحیح گرفته شود.

دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی

[ منبع این خبر سایت نی نی نما می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عکس رنگی از رحم یا هیسترو سالپنگوگرافی/ موارد ممنوعیت عکس رنگی/ در روز چندم قاعدگی انجام می شود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نی نی نما منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X