اسیدپاشی همچنان قربانی می گیرد/رعنا کوچولوهم صورتش با اسید از بین رفت

اسیدپاشی همچنان قربانی می گیرد/رعنا کوچولوهم صورتش با اسید از بین رفت

آخرین خبر/ تقریبا 10 سال پیش بود که با خبر اسید پاشی بر روی صورت " آمنه بهرامی نوا" و پیگیری های مستمر وی برای قصاص مجرم، توجه رسانه های گوناگون به این اقدام فجیع برای تهیه گزارش جلب شد.

داستان از این قرار است که پس از یک سلسله مزاحمت‌های تلفنی بالاخره در ۱۲ آبان ۱۳۸۳، آمنه در پارک روبروی بیمارستان رسالت، واقع در زیر پل سیدخندان، به یک‌باره مورد حملهٔ مجید موحدی قرار می‌گیرد.
آمنه که تصور می‌نمود پارچ حاوی آب جوش بوده پس از چند ثانیه دچار درد و سوزش زیادی شده و پس از داد و فریاد زیاد، با کمک مردم به بیمارستان رسالت منتقل می‌شود. پس از حدود ۲ روز، مجید دستگیر شده و به اسیدپاشی اعتراف کرده و روانهٔ بازداشت‌گاه می‌شود.
به حکم دادگاه قرار شد که چشمان مجید به عنوان «قصاص» پس از بی‌هوشی توسط اسید کور شود.
سرانجام در تاریخ یکشنبه، ۹ مرداد ۱۳۹۰، اجرای حکم قصاص حتمی شد که در آن روز آمنه، مجید را بخشید و پرونده صرفا از لحاظ جنبه عمومی جرم مفتوح ماند. آمنه خود در این باره می‌گوید:"در آخرین لحظه‌ای که حتی آمپول بیهوشی را به مجید موجدی تزریق کردند و برادرم آمد تا قطره اسید را توی چشمهایش بپاشد، او زار زار گریه می‌کرد و به من فحش می‌داد. اما من در آخرین لحظه به برادرم گفتم که بگذر. برادرم گفت چرا؟ من پاسخ دادم که هرگز نمی‌خواستم این کار را بکنم”

رعنا کوچولوهم صورتش با اسید از بین رفت

مردم روستای «همت‌آباد» بم با صدای زنی روبرو شدند که بلند فریاد می‌زد «سوختم» و از مردم درخواست آب می‌کرد. هرچند همسایه‌ها در لحظات اولیه تصور می‌کردند که این زن ۲۴ ساله دچار برق‌گرفتگی شده است اما هنگامی که صورت تخریب شده او و دختر دو و نیم ساله‌اش را دیدند متوجه شدند که این زن قربانی و فرزندش(رعنا) اسیدپاشی شوهر معتادش شده است.

پاسخ 4 مرجع به استفتا درباره اسیدپاشی

به گزارش مشرق به نقل از مهرخانه چندی است افراد مختلف به دلیل انتقام گیری اقدام به اسیدپاشی به صورت و بدن افراد دیگر کرده و سبب کور شدن، سوختگی شدید پوست و سایر مشکلات جسمی و روحی برای آسیب دیدگان می شوند.
خواهشمند است نظر فقهی خود را در خصوص سوالات ذیل مرقوم فرمایید:
1. به لحاظ فقهی، حکم مجازات عاملین اسیدپاشی چیست؟ آیا حکم آنها قصاص می تواند باشد؟
2. در صورت حکم قصاص، کیفیت اجرای آن باید چگونه باشد؟
3. درصورتی که اجرای قصاص اسیدپاشی دشوار باشد، آیا می توان به لحاظ فقهی از مجازات جایگزین اعدام استفاده کرد؟
پاسخ آیت الله مکارم شیرازی
این جنایت از بدترین جنایاتی است که در میان شیطان صفتان رایج شده و چنانچه موردی باشد در مواردی قصاص و نسبت به مواردی دیه سنگین دارد و اگر کسی آن را به طور گسترده و متعدد مرتکب شود عنوان مفسد فی الارض به خود می گیرد که حکمش اعدام است.
پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی
1. در مواردی قصاص و در مواردی دیه است.
2. حاکم شرع جامع الشرایط تعیین می نماید.
3. اگر اسید پاشی اولی موجب قتل نشده اعدام مورد ندارد. والله اعلم. 25 جمادی الاول 1433
پاسخ آیت الله موسوی اردبیلی
چنانچه با علم و عمد باشد هر مقدار که مجنی علیه مورد جنایت قرار گرفته، اگر قصاص ممکن باشد حق اوست که قصاص کند والا مورد دیه وارش است، کما اینکه در شه عمد و خطا نیز مورد دیه وارش است.
پاسخ آیت الله نوری همدانی
باید به محاکم قضایی مراجعه شود.

چطور باید جلوی اسیدپاشان را گرفت؟

این اقدام فجیع که در تاریخ صورت زنان و مردان را به دلیل اختلافات خانوادگی و یا موضوعات عاطفی سوزانده است منجر به گسترش احساس ناامنی در جامعه نیز می شود.
برای کاهش وقوع چنین جرایمی همراه اجرای حکم قصاص باید به موضوع فرهنگ سازی اهمیت داد تا شاهد کاهش وقوع چنین جرایمی در جامعه باشیم. اگر قرار بود مجازات های آشکار در کاهش جرایم موثر باشد، امروز نباید قاچاقچیان مواد مخدر چنین فعالیت گسترده ای را داشته باشند. ممکن است اجرای مجازات، در کوتاه مدت موثر واقع شود اما در میان مدت و دراز مدت فرهنگ سازی، تقویت مبانی پیشگیری و بسترسازی فکری در جامعه، راه چاره است.
دسترسی آسان به اسید و همچنین عواملی چون تربیت ناصحیح فرد و ایجاد تنش ، استرس و درگیری در خانواده ، مشکلات اجتماعی و اقتصادی و ... در بروز جرم اسید پاشی نقش مؤثری دارند.

اسیدپاشی همچنان قربانی می گیرد/رعنا کوچولوهم صورتش با اسید از بین رفت

اسیدپاشی همچنان قربانی می گیرد/رعنا کوچولوهم صورتش با اسید از بین رفت

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اسیدپاشی همچنان قربانی می گیرد/رعنا کوچولوهم صورتش با اسید از بین رفت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X