سالمندان/ سوء تغذیه؛ تهدیدی جدی بر سلامت سالمندان

سالمندان/ سوء تغذیه؛ تهدیدی جدی بر سلامت سالمندان

شهر خبر/ سوء تغذیه یکی از مشکلات بسیار رایج دوران سالمندی است که بیماری، تنهایی و افسردگی از جمله عوامل زمینه ساز آن محسوب می‌شوند.
با توجه به افزایش سن امید به زندگی، ناراحتی‌های دوران سالمندی و همچنین سوء تغذیه نیز تشدید خواهد شد. با توجه به آمار، حدود چهاردرصد سالمندان بالای 70 سال که در منزل زندگی می‌کنند، دچار سوء تغذیه هستند که در افرادی که به نوعی توانایی و آزادی عمل خود را از دست داده اند، رایج تر و به 25 تا 30درصد می‌رسد. 15 تا 38درصد سالمندانی که در آسایشگاه حضور دارند نیز دچار این مشکل هستند.

سوء تغذیه چیست؟
سوء تغذیه وضعیت تغذیه ای است که در پی کاهش انرژی و کمبود پروتئینها و دیگر ریز مغذی‌ها ایجاد می‌شود و احتمال ضعف، کاهش توان عضلات، عفونت، ابتلا به بیماری‌های مختلف، بهبود کندتر و حتی فوت را در صورت ابتلا به بیماری در پی دارد.

علایم سوء تغذیه سالمندان

گرچه بالا رفتن سن به تنهایی عامل سوء تغذیه محسوب نمی شود، با این حال در این دوره سنی عوامل متعددی فرد را به غذا خوردن کمتر سوق می‌دهد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- تغییر ذایقه غذایی ( در اغلب موارد به دلیل مصرف داروها)
- مشکلات بلع یا جویدن
- اختلالات حرکتی
- تحلیل قدرت فکری
- بیماری‌های مزمن، عفونی و التهابی
- درد
- جذب نشدن مواد غذایی
- تنهایی
- رژیم غذایی خاص ( دیابت، کلسترول و...)
- افسردگی و اختلالات رفتاری( معمولاً سالمند پس از فوت همسر دچار افسردگی می‌شود)
- نداشتن تمکن مالی کافی
- وابستگی عمومی به فرد دیگر
مهمترین نشانه هشداردهنده وجود سوء تغذیه سالمندان، کاهش وزن غیر ارادی به میزان بیشتر از 3 کیلوگرم در ماه یا بیشتر از 6 کیلوگرم طی 6 ماه است.
از دیگر علایمی که اطرافیان سالمند باید به عنوان مشکل سوء تغذیه تلقی کنند، می‌توان به خستگی، بی حوصلگی، صورت فرو رفته، موهای تیره و کدر، پوست خشک، ضعف در مشت کردن انگشتان، کاهش ارتباطات اجتماعی و بی تفاوتی نسبت به محیط پیرامون اشاره کرد.
اگر متوجه چنین علایمی در والدین یا یکی از نزدیکان سالمند خود شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. در وهله اول پزشک عمومی باید سوء تغذیه سالمند را تشخیص دهد و وی را به متخصص تغذیه معرفی کند. در مورد سالمندانی که در منزل زندگی می‌کنند، حداقل باید یک بار در سال توسط پزشک معالج کنترل شوند تا مشکل به موقع تشخیص داده شود. سالمندانی که در آسایشگاه حضور دارند، باید هنگام پذیرش، سپس هر ماه یک بار و در هر بار بستری شدن در بیمارستان از این نظر بررسی شوند. البته پیشگیری از این مشکل در سنین میانسالی همواره بهتر از درمان است.

توصیه‌های غذایی مهم برای پیشگیری از سوء تغذیه
نکته مهم در مورد سوء تغذیه سالمندان این است که فرد بیمار نمی تواند به تنهایی مشکل را برطرف کند، بلکه این وظیفه بیشتر به اطرافیان وی برمی گردد.
- سعی کنید تا حد امکان هنگام غذا خوردن در کنار والد سالمند باشید تا انگیزه بیشتری برای غذا خوردن داشته باشد و بتوانید به او کمک کنید.
- اگر وی توانایی طبخ غذا را دارد، مواد غذایی اولیه را برای وی آماده کنید تا این کار زودتر انجام شود.
- حتماً با پزشک متخصص تغذیه ارتباط داشته باشید و توصیه‌های غذایی را متناسب با شرایط و نیازهای سالمند به کار برید.
- غذاهای سرشار از انرژی و پروتئین، مکملهای غذایی و میان وعده‌ها اهمیت بالایی دارند.
- به جای سه وعده غذای اصلی سنگین، تعداد وعده‌ها را در طول روز بیشتر و حجم آن را کمتر کنید.
- غذاهای با پایه تخم مرغ، شیر، پنیر و خوراکی‌هایی مانند شیر برنج که براحتی خورده می‌شود، حتماً در برنامه روزانه بگنجانید.
- دو قاشق سوپخوری شیر خشک به آش و سوپ در هر وعده غذایی اضافه کنید.
- غذا را مطابق میل و ذایقه سالمند تهیه نمایید.
- محیط دلچسبی را برای غذا خوردن سالمند آماده کنید.
- توصیه می‌شود مکملهای کم کالری به عنوان میان وعده مصرف شود.
مشکلاتی مانند درد و حالت تهوع که تمایل به غذا خوردن را کم می‌کنند، باید تسکین یابد. همچنین وضعیت دهان و دندان مناسب را نیز در نظر بگیرید و در صورت نیاز سالمند را نزد دندانپزشک ببرید.

سوء تغذیه و افسردگی
همان طور که اشاره شد، سوء تغذیه منشأ مشکلات عدیده ای برای سالمند است که یکی از مهمترین آنها افسردگی است. از سویی، افسردگی نیز که با کاهش اشتها همراه است می‌تواند زمینه ساز سوء تغذیه شود. در واقع دوره معیوبی بین سوء تغذیه و افسردگی وجود دارد.
زمانی که مغز از بعضی ریز مغذی‌های ضروری محروم شده است، خود را دچار کمبود احساس می‌کند که سبب بروز حالات افسردگی می‌شود. البته باید توجه داشت، افسردگی در سالمندان شرایط متفاوتی با افسردگی در سنین میانسالی دارد. در این دوران معمولاً افسردگی پنهان است، بروز اندکی دارد و به طور خاموش پیشرفت می‌کند. به همین دلیل در بیشتر موارد افسردگی سالمند تشخیص داده نمی شود و درمانی صورت نمی گیرد. پس باید حتماً به علایم این بیماری توجه کرد که یکی از مهمترین آنها، تمایل نداشتن به غذا خوردن و کاهش اشتهاست. از آنجا که این حالت زمینه ساز سوء تغذیه می‌شود، باید مورد دقت بیشتری قرار گیرد. هر نوع تغییر در برنامه غذایی سالمند باید جدی تلقی شود، وزن وی مرتب کنترل شود و نسبت به دیگر علایم افسردگی مانند ناراحتی، اختلالات خواب و مشکلات حافظه حساس بود.

سوء تغذیه و آلزایمر
سوء تغذیه ارتباط نزدیکی با بیماری آلزایمر دارد. کاهش وزن در بیمار مبتلا به آلزایمر، روند پیشرفت بیماری را تسریع کرده و عواقب آن را تشدید می‌کند. در بعضی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و حتی فوت نیز در این بیماران دیده می‌شود. سوء تغذیه همچنین احتمال افتادن، عفونت و خستگی را نیز افزایش می‌دهد. تنها راه برای حل این مشکل، تشخیص به موقع سوء تغذیه و دریافت برنامه غذایی و مکملهای مناسب است. از آنجا که نمی توان فردی را به زور مجبور به غذا خوردن کرد، مکملها از این رو اهمیت بالایی دارند.
برای تشخیص سوء تغذیه نمی توان به سن و شدت بیماری اکتفا کرد. در واقع، بیماران مبتلا به دمانس (زوال عقل) دو برابر بیشتر از دیگران در معرض این خطر هستند. همچنین در بیشتر موارد، سوء تغذیه پیش از بروز بیماری آلزایمر دیده می‌شود.
یکی دیگر از عللی که بیمار مبتلا به آلزایمر را به سمت سوء تغذیه سوق می‌دهد، فراموش کردن احساس گرسنگی است! درابتدا، فرد نمی داند چه چیزهایی باید بخرد و چطور مواد اولیه غذا را آماده کند که بتدریج سبب ناهماهنگی بین حرکاتش می‌شود و وی را از آماده کردن غذا منصرف می‌کند. در این صورت باید ناراحتی‌های دیگری مانند مشکلات دهان و دندان، ذایقه، بو و دیگر عوامل کاهش دهنده اشتها را نیز اضافه
 کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سالمندان/ سوء تغذیه؛ تهدیدی جدی بر سلامت سالمندان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X