ایرانسرا/ راهنمای دوچرخه سواری از جاده فیروزکوه تا دریاچه لزور

ایرانسرا/ راهنمای دوچرخه سواری از جاده فیروزکوه تا دریاچه لزور

ماهنامه ایران شناسی/ در مناطق شمالی تهران مخصوصا در آن جاده های پیچ و واپیچ هزاران راه و جاده فرعی هست که معمولا در هول و ولای رسیدن به شمال و دریایش در چشم مسافران گم می شود. این جاست که آدم به خودش می گوید چه بهتر که تو کاشف این راه های ناشناخته باشی؛ مخصوصا اگر روی زین دوچرخه نشسته باشی و نسیم بهاری آرامی هم روی پوستت بلغزد. نقاطی مثل شهر «ارجمند» در حاشیه جاده تهران به فیروزکوه . شهر کوچک «ارجمند» از توابع شهرستان فیروزکوه است و گفته می شود قدمتی 900 ساله دارد. یک منطقه کوهستانی با زیبایی های منحصر به فرد که تقریبا دو هزار و 200 متری از سطح دریا ارتفاع دارد. به همین خاطر اگر با دوچرخه قصد گشت و گذار در آن و طبیعت اطرافش را دارید. باید انتظار سربالایی و سراشیبی را هم داشته باشید. برنامه پیشنهادی ما از کنار جاده فیروزکوه شروع می شود و به دریاچه لزور ختم می شود. یک برنامه یک روزه که اگر آمادگی بدنی چندانی ندارید، می توانید به خاطر یک سربالایی تند از خیر تماشای دریاچه بگذرید و به تماشای دیدنی های ارجمند و روستای لزور قناعت کنید.
چطور برگردیم؟/در سراشیبی و گردنه ها
در این منطقه به جز ساعات خاص وسیله نقلیه عمومی وجود ندارد. بنابراین بهتر است تا جاده فیروزکوه رکاب بزنید؛ بیشتر مسیر سراشیبی است به جز گردنه کنار روستای سله بن. در جاده فیروزکوه هم می توانید سوار اتوبوس یا مینی بوس های گذری خط شمال به تهران شوید.
چطور برسیم/ چگونه در فیروزکوه برانیم؟
حدود 20کیلومتر مانده به شهر فیروزکوه بعد از پمپ بنزین تابلو دوربرگردان با اسامی ارجمند و لاسم وجود دارد. می توانید با خودرو شخصی بروید یا مینی بوس های فیروزکوه را در سه راه تهران پارس تهران سوار شوید و در این دوراهی پیاده شوید. وارد جاده فرعی با شیب ملایم سربالایی شوید. بعد از آن که یک سراشیبی با چند پیچ را هم رد کنید به اولین روستا؛ یعنی سله بن در کنار دریاچه و سد در حال احداثش می رسید که مسیر دیگر هم از جاده هراز وجود دارد. باید بعد از پلور با دیدن تابلوی «لاسم» وارد فرعی شوید تا بعد از حدود 80 کیلومتر با گذر از دو گردنه به شهر ارجمند برسید.
کجا بگردیم؟/44 کیلومتر در 6 ساعت
مسیر پیشنهادی ما از کنار جاده فیروزکوه شروع می شود و به دریاچه لزور می رسد
بیشتر بخش های مسیر ارجمند مناسب افراد مبتدی است
-از جاده فیروزکوه تا سله بن: 12 کیلومتر حدود یک ساعت: ارتفاع جاده فیروزکوه در محدوده دو راهی یک هزار و 850 متر از سطح دریای آزاد است. برنامه را از کنار پمپ بنزین آغاز کنید ، با ورود به جاده فرعی منتهی به ارجمند که مسیری سربالا داشت با شیب ملایم به تنگه ای زیبا و در نزدیکی روستا به گردنه می رسید. بعد از حدود 2 کیلومتر سراشیبی به روستا در ارتفاع دو هزار متری می رسید.
-از سله بن تا لزور: 20کیلومتر حدود 2ساعت: بعد از سله بن جاده از کنار رودخانه در دشت های پرگل و باغ ها با شیب کم به سمت غرب می رود. شما از کنار روستای وشته می گذرید تا به یک میدان و سه راهی برسید. مسیر مستقیم به سمت شمال و شهر ارجمند می رسد و مسیر سمت چپ به سمت غرب ولاسم؛ البته مسیری با یک گردنه و سربالایی 30کیلومتری . ورودی شهر ارجمند پارکی زیبا با سرویس بهداشتی تمیز دارد. بعد از گذر از شهر دوباره با یک سراشیبی به کنار رودخانه می رسید و در یک جاده با شیب ملایم در کنار رودخانه رکاب می زنید. این مسیر تماشایی به روستای لزور در ارتفاع دو هزار و 360 متری می رسد.
از لزور تا دریاچه: 12کیلومتری حدود 4 ساعت:
بعد از لزور باید جاده شرقی خاکی و باریکی را در پیش بگیرید که از میان مزارع و کنار قبرستان روستا می گذرد. بعد از سه کیلومتر به یک دوراهی می رسید که باید به سمت چپ بپیچید. جاده از کنار چشمه پر آبی می گذرد و بعد از چشمه در یک دوراهی دیگر باید به چپ پیچیده و وارد یک مسیر سربالایی با شیب تند و نفس گیر شوید. بعد از حدود هشت کیلومتر به یک دوراهی می رسید که شما باید جاده سمت چپ و مسیر سراشیبی را رکاب بزنید؛ جاده خاکی اصلی به یک روستای کوچک می رود. مسیر وارد شکاف کوه شده و سنگلاخی و در کف شکاف دوباره سربالایی می شود. در انتهای سربالایی می توانید دریاچه کوچک و زیبای لزور را ببینید. حدود 2کیلومتر در سراشیبی رکاب بزنید تا به دریاچه در ارتفاع سه هزار متری برسید.
نکته/طبیعت زیبا را دریابید
به دلیل شیب ملایم بیشتر قسمت های این مسیر تا لزور مناسب افراد مبتدی هم هست. ضمن آن که قسمت آخر مسیر تا دریاچه لزور به دلیل شیب تند به خصوص در برگشت نیازمند توانایی جسمی مناسب است. آب دریاچه منبع تامین آب روستای لزور است. از شستن ظرف و شنا در آن خودداری کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایرانسرا/ راهنمای دوچرخه سواری از جاده فیروزکوه تا دریاچه لزور » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X