عسکراولادی: پیمان پولی با روسیه و چین در دست بررسی است

عسکراولادی: پیمان پولی با روسیه و چین در دست بررسی است

خراسان/ رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران وچین معتقد است بستن پیمان پولی میان یوآن چین و روبل روسیه با ریال ایران برای حذف دلار از مبادلات تجاری میان ما و آن ها مفید است اما کار سختی است که کارشناسان مدتی است آن را بررسی می کنند ولی هنوز نتیجه اجرایی برای آن پیش بینی نشده است.

به گفته اسدا... عسکر اولادی، پیرعرصه تجارت و صادرات کشور که ریاست کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران را نیز عهده دار است؛ طبق مذاکرات بانکهای مرکزی ایران و چین قرار است مقداری از پول نفت ما که آنجا مانده است درقالب فاینانس های صنعتی یا تجاری استفاده شود. جزئیات بیشتر را درگفت وگوی خراسان با وی می خوانید:

آیا درشرایط کنونی به انعقاد قرارداد جدید بانکی میان ایران وچین نیازی وجود دارد؟
- ما با چین قرارداد خوبی داریم که شامل مسایل بانکی و مالی ، اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی و غیره می شود؛قراردادهای مختلفی با چین داریم منتها قراردادی در دولت دهم بسته شد که حدود 70 درصد از مبالغ فروش نفت مان از چین را به صورت کالا به داخل کشور بیاوریم که شامل کالاهای مختلفی است و 30 درصد آن را نیز نقدی بگیریم و ببریم از کشورهای دیگر کالا بگیریم اما در آن 70،80 درصدی که باید کالا بیاوریم؛ چین ما را راضی نمی کند.

بعضی از کالاها را چین می خواهد بدهد که ما از نظر کیفیت و قیمت نمی خواهیم، در نتیجه مقداری از پولمان در آنجا مانده است تا زمانی که کالای مناسب پیدا کنیم و بیاوریم داخل کشور. اخیرا صحبت شده است که قسمتی از این پولی که آنجا داریم و قرار است کالا بیاوریم به صورت فاینانس استفاده کنیم. بانک مرکزی ما هم با بانک مرکزی چین مذاکراتی داشته است ملاقات هایی داشته اند و بنا شده است مقداری از این پولی که آنجا مانده است و باید کالا بیاوریم به صورت فاینانس های گوناگون صنعتی یا تجاری استفاده کنیم.

آیا نیاز به قرارداد جدید با چین داریم؟
-نیازی به قرارداد جدیدی با چین نداریم. باید نگاهمان به روابط با چین درازمدت باشد. حتی اگر ما با غرب هم آشتی کنیم و مذاکرات به نتیجه برسد دلیل بر این نیست که چین را رها کنیم. چین درآینده تقریبا اقتصاد اول جهان خواهد بود. چین 4 هزارو200 میلیارد دلار مبادلات تجاری دارد که از این میزان 2 هزار و100 میلیارد دلار صادرات و بیش از یک هزارو 900 میلیارد دلار واردات است. چنین کشوری را نمی توانیم از دایره روابط اقتصادی خودمان خارج کنیم.

دیدگاه جنابعالی برای بستن پیمان پولی بین ریال و یوآن چیست؟
-این کار بسیار مشکلی است. برای بستن پیمان بین یوآن و ریال هنوز بانکهای چین و بانکهای ایران به این نتیجه نرسیده اند که این کار به نفع اقتصادشان است. بانک مرکزی ما هم هنوز به این نتیجه نرسیده است. این کار نوعی تهاتر می شود یعنی مبادلاتمان به ریال یا یوآن خواهد بود؛ می فروشیم به ریال یا یوآن و می خریم به ریال و یوآن. باید هرچند ماه یکبار این نقل و انتقالات صورت گیرد و واریز شود.

*آیا این کار برای حذف دلار مفید نیست؟
-چرا برای حذف دلار این کار مفید است ولی شرایط سختی دارد که باید دو بانک مرکزی بنشینند و مطالعه کنند. به این آسانی نیست. در زمان آقای نوربخش، خدا رحمتش کند، این بحث مطرح بود ولی آقای نوربخش به عنوان مسئول بانک مرکزی وقت این کار را مصلحت ندانست. ما حالا با روسها هم همین بحث را داریم که اگر بتوانیم ریال و روبل را جایگزین یورو و دلار کنیم، با چین نیز میان یوآن و دلار است، این مذاکرات مدتی شروع شده و کارشناسان مدتی است که آن را بررسی می کنند ولی هنوز نتیجه اجرایی برای آن پیش بینی نشده است

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عسکراولادی: پیمان پولی با روسیه و چین در دست بررسی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X