فرنگی‌کاران به دنبال اعاده حیثیت/ خاطرات خوش المپیک تکرار می‌شود؟

فرنگی‌کاران به دنبال اعاده حیثیت/ خاطرات خوش المپیک تکرار می‌شود؟

فارس/ رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از فردا در تاشکند ازبکستان آغاز می‌شود.
رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در حالی از صبح فردا در تاشکند ازبکستان آغاز می‌شود که تیم ایران به عنوان یکی از مدعیان و با تیمی پرامید گام به این رقابت‌ها می‌گذارد.
بعد از قهرمانی ایران در بازی‌های المپیک لندن و جدا شدن محمد بنا از تیم ملی کشتی فرنگی می‌توان گفت که این رشته روز خوش به خود ندید. سال گذشته تیم ملی کشتی فرنگی در حالی با هدایت عبدالله چمن‌گلی گام به میدان جهانی گذاشت که خبری از قهرمانان المپیک نبود و ایران با چهره‌ای دگرگون شده عازم مسابقات شد که در نهایت هم با تک مدال طلای طالب نعمت‌پور به عنوانی بهتر از هشتمی نرسید. البته در آن مسابقات طلای امیر علی‌اکبری به دلیل استفاده از مواد ممنوعه و ارتکاب به دوپینگ پس گرفته شد.
* سوابق کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی در سال‌های اخیر:
در سال 2009 که مسابقات در هرنینگ دانمارک برگزار شد فرنگی‌کاران ایران موفق به کسب یک مدال طلا توسط حمید سوریان در 55 کیلو و 3 برنز توسط فرشاد علیزاده در 74، حبیب‌الله اخلاقی در 84 و امیر علی‌اکبری در 96 کیلو شده بودند که ایران با 39 امتیاز برای نخستین بار عنوان نایب قهرمانی جهان را به دست آورد.
ایران در سال 2010 که مسابقات در مسکو برگزار شد موفق به کسب 2 مدال طلا توسط حمید سوریان در 55 کیلو و امیر علی‌اکبری در 96 کیلو شد که با 22 امتیاز به عنوان هشتمی بسنده کرد.
تیم کشورمان در سال 2011 که مسابقات در استانبول ترکیه برگزار شد با وجود حذف دو کشتی‌گیر کشورمان به دلیل قرعه رژیم صهیونیستی با 2 مدال طلا و یک برنز و 30 امتیاز بر سکوی سوم جهان ایستاد. امید نوروزی در 60 و سعید عبدولی در 66 کیلو مدال‌های طلا و بشیر باباجان‌زاده در 120 کیلو مدال برنز را برای کشورمان به ارمغان آوردند.
حالا بعد از عملکرد ناامیدکننده کشتی فرنگی در مسابقات سال گذشته در مجارستان، نوبت به شاگردان احد پازاج رسیده است تا خودی محک بزنند و ببینند آیا توان تکرار افتخارات لندن را دارند؟ تیمی که در اختیار پازاج قرار گرفته است چکیده همان نفرات حاضر در المپیک لندن است و در چهار وزن همان نفرات گام به میدان جهانی خواهند گذاشت که 3 کشتی‌گیر یعنی سوریان، نوروزی و رضایی موفق به کسب سه مدال طلای تاریخی ایران در المپیک شده بودند. 
سه ملی‌پوش دیگر (بیابانگرد، علیزاده پورنیا و اخلاقی) سابقه حضور در مسابقات جهانی را دارند که در این میان اخلاقی مدال جهانی هم گرفته و دو کشتی‌گیر (کریم‌فر و مهدی‌زاده) برای اولین بار است که در کارزار جهانی به میدان می‌روند.
در هر صورت شاید عنوان شود که نباید توقع بالایی از این تیم داشت، اما تیمی که به مسابقات جهانی می‌رود چندان هم کم‌تجربه نیست و به غیر از دو کشتی‌گیر اعضای این تیم سال‌هاست که در عضویت تیم ملی هستند و مدال‌های رنگارنگ آسیایی و جهانی را در کارنامه خود می‌بینند.
* 59 کیلوگرم:‌ سوریان و رکوردشکنی
بعد از تغییر اوزان کشتی فرنگی مدعیان اوزان 55 و 60 کیلوگرم سابق، حالا باید در وزنی جدید رو در روی یکدیگر قرار گیرند تا نشان دهند صاحب اصلی این وزن کدام کشتی‌گیر است.
حالا سوریان بعد از یک سال غیبت بازگشته است تا هم اعاده حیثیت کند و هم رکوردی تاریخی را به ثبت برساند که سال‌ها کسی یارای حمله به آن را نداشته است؛ کسب هفت مدال طلای جهان و المپیک.
بدون شک سوریان مدعی اصلی این وزن محسوب می‌شود، اما در این راه باید از سد حریفانی همچون ایو آنگلوف، قهرمان بلغاری سال 2013 جهان در وزن 60 کیلوگرم بگذرد. شاید مزیت اصلی سوریان بر حریفان سنگین‌ترش این باشد که نیاز نیست نسبت به گذشته وزن بیشتری کم کند.
روشن بایراموف آذربایجانی که سال گذشته غایب مسابقات جهانی در کنار سوریان بود به دنبال انتقام شکست فینال المپیک لندن از سوریان است. به هر حال بایراموف حالا با 4 مدال جهان و المپیک دیگر به وزنه‌ای غیرقابل انکار در وزن اول کشتی فرنگی تبدیل شده است و تمام حریفان باید روی او حساب ویژه‌ای باز کنند، حتی سوریانی که در گذشته دو بار موفق به شکستش شده است چرا که او با چهره‌ای جدید در این رقابت‌ها گام به میدان خواهد گذاشت.
مینگیان سیمینوف، دارنده مدال برنز المپیک لندن از روسیه از دیگر مدعیان این وزن است که می‌تواند برای هر رقیبی خطرناک باشد. رومن آمویان ارمنستانی که مدال‌های نقره و برنز جهان را در کارنامه دارد به همراه پیتر مودوس مجارستانی و دارنده مدال برنز المپیک لندن و جهان از دیگر مدعیان وزن اول کشتی فرنگی محسوب می‌شود.
در هر حال به نظر می‌رسد قهرمان این وزن از بین مدعیان وزن 55 کیلوگرم سابق مشخص می‌شود هرچند که باید منتظر ماند و دید زور کدامیک به دیگری می‌چربد، 55 کیلویی‌ها یا 60 کیلویی‌های سابق. 
حمید سوریان، پرافتخارترین فرنگی‌کار ایران و یکی از بزرگان کشتی فرنگی در جهان به عنوان باتجربه‌ترین کشتی‌گیر تیم ملی را در تاشکند همراهی می‌کند. وی بعد از غیبت در مسابقات سال گذشته و تغییر اوزان کشتی فرنگی و اضافه شدن چهار کیلوگرم به وزنی که پیش از این در آن کشتی می‌گرفت، با توجه به اینکه باید کمتر از گذشته وزن کم کند، انگیزه بالایی برای کسب ششمین مدال طلای جهانی آنهم در وزنی جدید را دارد.
سوریان در صورت کسب مدال در این مسابقات علاوه بر عبور از رکورد 6 مدال طلای جهان و المپیک عبدالله موحد، مدال‌های خود را با 7 مدال‌ جهان پهلوان تختی برابر می‌کند.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
59 کیلوگرم: 1- حمید سوریان (ایران) 2- ایوو آنگلوف (بلغارستان) 3- آلکساندر کاستادینوف (بلغارستان) 4- ایوان کویلاکوف (روسیه) 5- مینجیان سیمینوف (روسیه) 6- رومن آمویان (ارمنستان) 7-المورات تاسمرادف (اربکستان)
* 66 کیلوگرم: نوروزی در اندیشه تکرار افتخارات گذشته در وزن جدید
تنها وزنی که در کشتی فرنگی دچار تغییر نشده است همین وزن است؛ که در دو سال اخیر در اختیار دو مدعی تمام عیار از کره جنوبی بوده است. یکی مدال طلای المپیک لندن را بر سینه زد و دیگری هم مدال طلای جهان در سال گذشته را از آن خود کرد. البته با توجه به میزبانی کره‌ای‌ها در بازی‌های آسیایی این کشور تمرکز خود را در کسب مدال‌های طلای بازی‌های آسیایی گذاشته‌اند و از نفرات دوم خود در رقابت‌های جهانی استفاده خواهند کرد که این فرصتی برای سایر مدعیان است تا شانس خود را محک بزنند.
آدام کوراک روس که در ماه‌های اخیر صدرنشین رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی بوده است سابقه حضور در میدان جهانی را در کارنامه خود ندارد قهرمان اروپا به دنبال افتخاری جدید در کارنامه ورزشی‌اش است. 
حسن علی‌یف قهرمان آذربایجانی جهان در سال 2010 از دیگر مدعیان این وزن محسوب می‌شود. علی‌یف که سال گذشته یکی از ناکامان این رقابت‌ها بود امسال به دنبال جبران مافات است. فرانک استابلر آلمانی به همراه داو شولتز از دیگر مدعیان این وزن هستند. 
از طرف دیگر امید نوروزی حالا دیگر با مدال‌های طلای جهان و المپیک یکی از با تجربه‌ترین‌ اعضای تیم و مدعی این وزن محسوب می‌شود. وی که سال گذشته در زمره غایبان طلایی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی قرار گرفته بود با تغییر قوانین و اوزان در حالی‌که همچنان قرار است به عنوان کشتی‌گیر وزن دوم ایران روی تشک برود، اما به نوعی به یک وزن صعود کرده است و دیگر مجبور نیست وزن زیادی کم کند. نوروزی از این حیث برتری محسوسی می‌تواند بر حریفان داشته باشد چراکه مجبور نیست وزن زیادی کم کند و باید دید که آیا این کشتی‌گیر جنگنده می‌تواند در کسب مدال طلا هت‌تریک کند و با روحیه‌ای بالا عازم بازی‌های آسیایی شود؟
نوروزی که در گذشته نشان داده است تبحر خاصی در کشتی گرفتن با کشتی‌گیران وزن بالاتر از خودش را دارد باید این بار ثابت کند که در میدانی مانند میدان جهانی هم توانایی اثبات این موضوع را دارد.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
66 کیلوگرم: 1- آدام کوراک (روسیه) 2- حسن علی‌یف (آذربایجان) 3- فرانک استابلر (آلمان)... 6- امید نوروزی (ایران)
* 71 کیلوگرم: آخرین فرصت بیابانگرد برای اثبات توانایی‌هایش
با توجه به تغییر اوزان کشتی فرنگی این وزن هنوز مدعی پر و پا قرصی ندارد و به نوعی نمی‌توان کشتی‌گیری را مدعی اصلی این وزن دانست، تعدادی از کشتی‌گیران سابق 66 کیلو و 74 کیلوگرم به این وزن آمده‌اند تا شانس خود را برای افتخارآفرینی در این وزن امتحان کنند. با توجه به نتایج اخیر در این وزن به نوعی می‌توان سول چونایف، آذربایجانی، لابازانوف روس و تاماش لورینچ مجارستانی را مدعیان اصلی دانست.
لورینچ که مدل نقره المپیک لندن را در کارنامه دارد پس از ناکامی در مسابقات سال گذشته ترجیح داده است به جای ادامه کار در 66 کیلو به یک وزن بالاتر بیاید تا در این وزن هم مدعی باشد.
از طرفی رسول جونایف یا عملکرد درخشانی که در ماه‌های اخیر داشته است نشان داده حرف‌های زیادی در تاشکند برای گفتن خواهد داشت.
در وزن سوم قرار است افشین بیابانگرد که سال گذشته در وزن دوم (66 کیلوگرم) برای ایران در مسابقات جهانی روی تشک رفت به میدان برود. بیابانگرد که سال گذشته نتوانست شایستگی‌هایش را نشان دهد، این بار به دنبال اثبات توانایی‌هایش در میدان جهانی است وی با دو مدال آسیایی به دنبال دوبنده عبدولی در وزن سوم است. شاید اگر بیابانگرد در این مسابقات موفق به کسب موفقیت نشود دیگر شانسی به این کشتی‌گیر نرسد تا توانایی‌هایش را نشان دهد.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
71 کیلوگرم: 1- تاماش لورینچ (مجارستان) 2- رسول چونایف (آذربایجان) 3- سعید عبدولی (ایران) 4- چنگیز لابازانوف (روسیه)
* 75 کیلو: علیزاده و آرزوهای از دست رفته
غایب بزرگ این وزن در تاشکند کسی نیست به غیر از کیم هیوون وو کره‌ای که بازی‌های آسیایی را که به میزبانی کشورش برگزار می‌شود، به مسابقات جهانی ترجیح داده است. به نظر می‌رسد در غیاب قهرمان المپیک و جهان رومن ولاسوف، کشتی‌گیر عنوان‌دار روس‌ها جدی‌ترین مدعی قهرمانی در مسابقات جهانی ازبکستان است.
آرسن جولفالاکیان ارمنی و مارک مادسن، دانمارکی کهنه‌کار در کنار الوین مورسالیف آذربایجانی از دیگر مدعیان این وزن هستند.
هادی علیزاده پورنیا که در این سال‌ها همواره یکی از مدعیان وزن 75 کیلوگرم ایران بوده است سال گذشته با وجود حضور در میدان جهانی به دلیل مصدومیتی که پیش از مسابقات گریبانش را گرفت نتوانست عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد و خیلی زود از گردونه مسابقات کنار رفت، اما علیزاده به خوبی می‌داند که شاید دیگر چنین فرصتی برای خودنمایی نصیبش نشود و نتواند شایستگی‌هایش را به نمایش بگذارد.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
75 کیلوگرم: 1- کیم هیون وو (کره جنوبی) 2- آلکساندر چخرکین (روسیه) 3- آرسن جلفالاکیان (ارمنستان) 4- رومن ولاسوف (روسیه) 5- مارک مادسن (دانمارک) 6- الوین مورسالیف (آذربایجان)
* 80 کیلو: اخلاقی در اندیشه دومین مدال جهانی
این وزن هم مانند 71 کیلوگرم مدعی مشخصی ندارد و ترکیب از کشتی‌گیران سابق 74 و 84 به این وزن نقل مکان کرده‌اند. پیتر باسی، قهرمان اروپا و نفر اول رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی از مجارستان شاید مدعی اصلی این وزن بر اساس آمار باشد، اما تجربه نشان داده است که رنکینگ ملاک مشخصی برای مدعی بودن نیست.
سلجوق سبی، کشتی‌گیر کهنه‌کار ترکیه‌ای از دیگر مدعیان این وزن محسوب می‌شود. امین احمداف آذربایجانی و بخان اوزدیف روس از دیگر مدعیان این وزن جدید هستند.
نماینده وزن ششم کشتی فرنگی ایران کسی نیست جز حبیب‌الله اخلاقی، فرنگی‌کاری که سال‌ها در وزن 84 کیلو کشتی می‌گرفت و حالا به 81 کیلوگرم آمده است. وی نیز بعد از غیبت در مسابقات جهانی سال گذشته حالا با تغییر قوانین به دنبال تکرار مدال جهانی‌اش در سال 2009 و البته با رنگ بهتری است. اخلاقی که نسبت به گذشته باید وزن بیشتری کم کند اگر به خوبی سر وزن برسد توانایی عبور از سد هر حریفی را دارد منوط به اینکه از تمام قوای جنگندگی‌اش برای از پای درآوردن حریفانش استفاده کند.
اخلاقی به خوبی می‌داند که کار سختی در این وزن خواهد داشت و اگر غفلت کند شاید دیگر چنین فرصتی نصیبش نشود. حضور حریفانی مانند پیتر باسی، سلجوق سبی و اوزدیف روس می‌تواند این وزن را به خطرناک‌ترین و غیرقابل پیش‌بینی‌ترین وزن رقابت‌های جهانی ازبکستان تبدیل کند.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
80 کیلوگرم: 1- پیتر باشی (مجارستان) 2- سلجوق سبی (ترکیه) 3- حبیب‌الله اخلاقی (ایران)
* 85 کیلوگرم:‌ کریم‌فر در میدانی تازه، پا جای پای بزرگان
بعد از مثبت اعلام شدن دوپینگ طالب‌ نعمت‌پور و محرومیت دو ساله این کشتی‌گیر این وزن ایران به دنبال جایگزین شایسته برای طالب بود تا خلا او را پر کند. نعمت پور که سال گذشته موفق به کسب مدال طلا در این وزن شده بود حالا جایگزینی به نام کریم‌فر را جای خود می‌بیند.
کریم‌فر که در رقابت‌های قهرمانی آسیا عملکرد چندان درخشانی نداشت حالا به دنبال پرکردن جای بزرگانی مانند نعمت‌پور است هر چند که به خوبی می‌داند که راه سختی را برای ستاره شدن پیش رو دارد. کریم‌فر با تکیه بر توانایی‌هایش و در صورت رسیدن به خودباوری می‌تواند یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال جهانی باشد اگر بتواند رقبایی همچون سامان طهماسبی از آذربایجان بلونیک اوکراینی و هیتانامی فنلاندی را از پیش رو دارد. البته کریم‌فر باید حواسش به ویکتور لورینچ کهنه‌کار هم باشد که همواره یک پای مدعیان بوده است.
به نظر می‌رسد تکلیف قهرمان این وزن از بین صدرنشینان رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی مشخص شود.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
85 کیلوگرم: 1- ژان بلنیوک (اوکراین) 2- رامی هیتانیمی (فنلاند) 3- ویکتور لورینچ (مجارستان)... 11- مجتبی کریم‌فر (ایران)
* 98 کیلوگرم: رضایی به دنبال جایگاه از دست رفته
قاسم رضایی هم مانند سوریان و نوروزی در مسابقات جهانی سال گذشته غایب بود و حالا بعد از یک سال بازگشته است تا جایگاه از دست رفته‌اش را دوباره از حریفان پس بگیرد هر چند با توجه به دوری یک ساله و تغییر قوانین کشتی کار سختی پیش رو خواهد داشت.
رضایی در این راه باید با مدعیانی همچون آلکسانیان و ایلدیم به همراه بالاژ کیس مجارستانی دست و پنجه نرم کند.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
98 کیلوگرم: 1- آرتور الکسانیان (ارمنستان) 2- چنک ایلدم (ترکیه) 3- بالاژ کیس (مجارستان)
130 کیلوگرم: مهدی‌زاده در اندیشه بزرگی در جمع بزرگان
بدون شک در بین ملی‌پوشان ایران در مسابقات جهانی ازبکستان سخت‌ترین راه و کار را مهدی‌زاده پیش رو خواهد داشت چرا که جمع بزرگان کشتی فرنگی در ازبکستان جمع است و هرکدام برای افزایش تعداد مدال‌های جهانی گام به میدان تاشکند خواهند گذاشت.
مهدی‌زاده که بعد از تلاش‌های فراوان در نهایت موفق به کسب دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی شد بعد از قهرمانی در آسیا حالا راهی تازه را پیش روی خود می‌بیند و به دنبال افتخاری تازه در دوران ورزشی‌اش است و کاری بسیار دشوار را پیش رو خواهد داشت چرا که مدعیانی مانند رضا کایالپ از ترکیه، میهان لوپز از کوبا و یوهان یورن سوئدی شاید فرصتی برای خودنمایی به کشتی‌گیر کشورمان ندهند، اما مهدی‌زاده در صورت عبور از سد این حریفان بدون شک به یکی از پدیده‌های این رقابت‌ها تبدیل خواهد شد. در هر حال به نظر می‌رسد قهرمان این مسابقات از بین یکی از 3 صدرنشین رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی مشخص شود.
* آخرین رده‌بندی فرنگی‌کاران برتر ماه در این وزن به شرح زیر است:
130 کیلوگرم: 1- رضا کایالپ (ترکیه) 2- میجان لوپز (کوبا) 3- یوهان مگنوس یورن (سوئد)... 5- بشیر باباجان‌زاده (ایران)... 11- بهنام مهدی‌زاده (ایران)
* برنامه رقابت‌های کشتی فرنگی به شرح زیر است:
پنجشنبه 20 شهریورماه:
ساعت 17:15 تا 17:45: وزن‌کشی اوزان 75 و 85 کیلوگرم کشتی فرنگی (هادی علیزاده پورنیا و مجتبی کریم‌فر)
جمعه 21 شهریورماه:
ساعت 10 تا 14 و 18 تا 20: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان 75 و 85 کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت 17:15 تا 17:45: وزن‌کشی اوزان 66، 80 و 130 کیلوگرم کشتی فرنگی (امید نوروزی، حبیب اخلاقی و بشیر باباجان‌زاده)
شنبه 22 شهریورماه:
ساعت 10 تا 14 و 18 تا 20: مسابقات مقدماتی، رده بندی و فینال اوزان 66، 80 و 130 کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت 17:15 تا 17:45: وزن کشی اوزان 59، 71 و 98 کیلوگرم کشتی فرنگی (حمید سوریان، افشین بیابانگرد و قاسم رضایی)
یکشنبه 23 شهریورماه:
ساعت 10 تا 14 و 18 تا 20: مسابقات مقدماتی، رده‌بندی و فینال اوزان 59، 71 و 98 کیلوگرم کشتی فرنگی
اختلاف ساعت ایران و ازبکستان 30 دقیقه است به طوری‌که ساعت 9 به وقت ازبکستان 8:30 به وقت ایران است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرنگی‌کاران به دنبال اعاده حیثیت/ خاطرات خوش المپیک تکرار می‌شود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X