ایران سرا/ گشتی در مناطق گردشگری چاپشلو

ایران سرا/ گشتی در مناطق گردشگری چاپشلو

سیری در ایران/ بخش‌ چاپشلو، در مرکز و مغرب‌ شهرستان‌ درگز واقع‌ است‌. از شمال‌ به‌ بخش‌ مرکزی‌، از مشرق‌ به‌ بخش‌ لطف‌آباد شهرستان‌ درگز، از جنوب‌ به‌ بخش‌ مرکزی‌ شهرستان‌ چناران‌ و از مغرب‌ به‌ بخش‌ مرکزی‌ و باجگیرانِ شهرستان‌ قوچان‌ محدود می‌شود و مشتمل‌ است‌ بر دو دهستان‌ به‌ نامهای‌ قَره‌باشلو (به‌ مرکزیت‌ چاپشلو) و میانکوه‌ (به‌ مرکزیت‌ آبادی‌ کَبْکان‌)، 62 آبادی‌، و شهر چاپشلو. آبادیهای‌ دهستان‌ قره‌باشلو بیشتر در دشت‌ و آبادیهای‌ دهستان‌ میانکوه‌ بیشتر در کوهستان‌ قرار دارند. آب‌ و هوای‌ این‌ بخش‌ معتدل‌ و در نواحی‌ کوهستانی‌ نسبتاً سرد است‌.
برخی‌ از کوههای‌ مهم‌ چاپشلو عبارت‌اند از: هزار مسجد (بلندترین‌ قله‌ ح 400 ، 3 متر)، رشته‌کوه‌ اللّه‌اکبر (بلندترین‌ قله‌ ح 804 ، 2 متر)، که‌ برخی‌ از آبادیهای‌ دهستان‌ قره‌باشلو در دامنه شمالی‌ و آبادیهای‌ دهستان‌ میانکوه‌ در دامنه جنوبی‌ آن‌ قرار دارند.
اهالی‌ آن‌ به‌ کشاورزی‌، باغداری‌، دامداری‌، و فرش‌بافی‌ اشتغال‌ دارند

از آثار قدیمی‌ آنجاست‌: زیارتگاه‌ شاهزاده‌ احمد (باباغازان‌) در آبادی‌ خادمانلو، واقع‌ در حدود 51 کیلومتری‌ جنوب‌غربی‌ درگز؛ زیارتگاه‌ سیدیوسف‌ در آبادی‌ سادات‌، در حدود ده‌ کیلومتری‌ جنوب‌غربی‌ درگز؛ و امامزاده‌ای‌ در آبادی‌ اولیاء، در حدود شانزده‌ کیلومتری‌ جنوب‌ درگز ( فرهنگ‌ جغرافیائی‌ آبادیها، ج‌20، ص‌ 7، 30، 46ـ47).
شهر چاپشلو، مرکز بخش‌، در ارتفاع‌ حدود 650 متر، در حدود دوازده‌ کیلومتری‌ جنوب‌ شهر درگز واقع‌ است‌. شهر در دشت‌ قرار دارد و چند رود فصلی‌ در جنوب‌ آن‌ جاری‌ است‌. آب‌ و هوای‌ چاپشلو نسبتاً گرم‌ و مرطوب‌ است‌. بیشترین‌ دمای‌ آن‌ ْ8 ر38 در تیر، کمترین‌ آن‌ ْ16- در بهمن‌ و میانگین‌ بارش‌ سالانه آن‌ 360 میلیمتر است‌ (سازمان‌ هواشناسی‌ کشور، ص‌ 352).
چاپشلو با راه‌ اصلی‌ (از شمال‌) به‌ شهرهای‌ درگز و نوخندان‌ و با راه‌ فرعی‌ به‌ راه‌ اصلی‌ قوچان‌ ـ باجگیران‌ (در شهرستان‌ قوچان‌) می‌پیوندد.
پیشینه‌. ظاهراً پیشینه شهر چاپشلو به‌ دوره صفوی‌ می‌رسد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران سرا/ گشتی در مناطق گردشگری چاپشلو » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X