میراث/ نجات نقوش صخره ای 12 هزار ساله کلید خورد

میراث/ نجات نقوش صخره ای 12 هزار ساله کلید خورد

مهر/ مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: هم اکنون مطالعات میدانی در زمینه حفظ و احیای نقوش صخره ای میرملاس و هومیان به سرپرستی دکتر حامد وحدتی نسب شروع شده است.

عبدالرضا مهاجری نژاد با اشاره به روند اجرای مراحل مطالعاتی این پروژه گفت: هم اکنون مرحله نقشه برداری از محوطه ها از جمله پلان محوطه و نقشه توپوگرافیکی از دیواره های محل قرار گرفتن نقوش، عکسبرداری جزء به جزء نقوش، عکسبرداری از موارد آسیب شناسی از نقوش - چه آسیبهای طبیعی و چه آسیبهای انسانی- انجام شده است.

دکتر حامد وحدتی نسب سرپرست گروه مرمت و احیا نیز با اشاره به روند مطالعات حفظ نقاشیهای صخره ای در لرستان گفت: در این راستا تمامی عکسهایی که قبلاً گرفته شده و از ابتدا وجود داشته جمع آوری می شود و با عکسهای فعلی تطابق داده می شود تا میزان تخریب سالانه ارزیابی شود.

وی گفت: در مرحله بعد و در خصوص زدودن اثرات تخریب شده توسط انسان، جنس مواد اولیه نقوش مطالعه شیمیایی می شود تا بدانیم چه موادی بدون رساندن آسیب، آثار مخرب انسانی را از بین می برد .

وحدتی نسب با اشاره به اینکه با یک گروه متخصص در بلژیک در ارتباط هستیم و نظرات آنها را در باره مرمت و احیاء و نگهداری این آثار دریافت می کنیم افزود: همچنین مطالعه آسیب شناسی و حفظ موارد مشابه این آثار از جمله غار لاسکو در فرانسه در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه تدوین طرح حفاظتی- مرمتی این آثار در حال انجام است افزود: طرحهایی را که در این رابطه آماده کردیم، به زودی اعلام می کنیم از جمله اینکه چه کنیم که هم محوطه ها حفظ، و هم آثار احیا شوند.

وحدتی نسب با اشاره به بحث توریسم منطقه گفت: از این نظر هم مطالعاتی صورت گرفته از جمله اینکه این آثار را چگونه برای بازدید عموم آماده کرده و اینکه چه امکاناتی باید برای منطقه فراهم شود.

سرپرست گروه مرمت و احیای نقوش صخره ای میرملاس و هومیان در این خصوص افزود: در بحث توریسم توجه به نکاتی از جمله حفظ حریم منظری محوطه ها، نوع پله گذاری، راهسازی و همچنین پستهای نگهبانی ضروری است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تخریب از روی ناآگاهی صورت گرفته است افزود: هم اکنون تعامل خوبی با افراد محلی به خصوص در محل نقوش صخره ای هومیان صورت گرفته است.

وحدتی نسب ادامه داد: جلساتی هم با افراد بومی و ریش سفیدان محلی گرفته و فواید حفاظت از این آثار برای آنان گوشزد شده و همچنین برای آنها تشریح شده که این آثار متعلق به پدرانشان است و باید در حفظ آن کوشا باشند.

سرپرست گروه مرمت و احیای نقوش صخره ای میرملاس و هومیان گفت: فاز اول این پروژه که شامل تهیه طرح مطالعاتی و آسیب شناسی و همچنین پیشنهادهای مرمتی و حفاظتی است تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

بنابر این گزارش غار میرملاس" که در 17 کیلومتری شمال کوهدشت در بالای کوهی به نام " سرسورِن " واقع شده نخستین غاری است که بر روی دیوار آن که قسمت هایی از آن نیز فرو ریخته است، رنگین نگاره هایی کشف شد.

همچنین کوه هومیان نیز از دیگر کوههای شهرستان کوهدشت است که در خود بخش دیگری از هنرمندی مردمان این سرزمین در رسم نقوش صخره ای را در خود جای داده است.

میراث/ نجات نقوش صخره ای 12 هزار ساله کلید خورد

میراث/ نجات نقوش صخره ای 12 هزار ساله کلید خورد

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میراث/ نجات نقوش صخره ای 12 هزار ساله کلید خورد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X