بخشنامه های کشت گندم سال زراعی جدید ابلاغ شد

بخشنامه های کشت گندم سال زراعی جدید ابلاغ شد

ایرنا/ مشاور عالی وزیرجهاد کشاورزی از ابلاغ بخشنامه های کشت گندم سال زراعی 94 - 93 به روسا و مدیران جهاد کشاورزی استان ها خبر داد و گفت: در نظر داریم برای سال 1404 به ازای هر مترمکعب آب 1250 گرم گندم تولید شود.

سیدمحمدحسین شریعتمدار روز سه شنبه در دومین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی در آستانه سال زراعی جدید 94 - 93که با حضور وزیر، مدیران و کارشناسان وزارت جهادکشاورزی در تهران تشکیل شد، افزود: بخشنامه های کشت گندم برای تحقق سیاست های اقتصاد مقامتی در سال زراعی جدید نیز موثر است.

وی مسئله بهره وری آب بخش کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با توجه به محدودیت شدید و روزافرزون منابع آبی برای تولید پایدار محصولات کشاورزی طرح افزایش بهره وری آب تدوین خواهد شد که براساس این برنامه زمان بندی افزایش تولید گندم بین سالهای 1392 تا 1404 خواهد بود.

به گفته شریعتمدار، در سال 92 به ازای هر مترمکعب آب 500 گرم گندم آبی در کشور تولید شده که براساس این برنامه زمان بندی باید این رقم در سال 98 به ازای هر مترمکعب آب به 900 گرم و در سال 1404 به 1250 گرم برسد.

وی افزود: در برنامه تولید گندم دیم نیز در سال 92 به ازای هر میلیمتر بارندگی در هر هکتار 4300 گرم گندم تولید شد که باید برای سال 98 این رقم به 5800 گرم و برای سال 1404 به 7110 گرم برسد.

وی به روند تغییرات کارایی مصرف آب در تولید گندم در بین سالهای 68 تا 92 اشاره کرد و گفت: در سال 68 به ازای هر مترمکعب آب 330 گرم، سال 77 نیز 530 گرم، سال 83 حدود 640 گرم و سال 92 نیز 500 گرم گندم تولید شد که روند کاهشی نشان می دهد.

وی به آمار تولید گندم ایران در سیمیت اشاره کرد و افزود: در بین سالهای 74 تا 84 ایران از لحاظ تولید گندم پس از قزاقستان و روسیه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

وی تاکید کرد: امیدواریم با بهره وری آب در بخش کشاورزی بتوانیم همچون سالهای گذشته در تولید گندم به خودکفایی برسیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بخشنامه های کشت گندم سال زراعی جدید ابلاغ شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X