تقویم تاریخ/ از ولادت حضرت امام رضا (ع) تا روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی

تقویم تاریخ/ از ولادت حضرت امام رضا (ع) تا روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی

باشگاه خبرنگاران/ امروز 16 شهریور 1393 خورشیدی برابر با 11 ذی القعده 1435 هجری و 7 سپتامبر 2014 میلادی است. مهمترین رخدادهای تاریخی امروز از این قرار است:

ولادت پیشوای هشتم مسلمانان، حضرت امام رضا (ع)(148 ق)
حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) در مدینه‌ی منوره به دنیا آمد. ابوالحسن کنیه و رضا، صابر، رضی و وفی از القاب آن حضرت می‌باشند. مادرش ام‌البنین که تکتم، نجمه و طاهره‌اش نیز می‌خوانند. هارون الرشید، محمد امین و عبداللَّه مأمون در زمان امام رضا (ع) خلافت کردند. تنها فرزند امام رضا (ع) حضرت جوادالائمه (ع) می‌باشد.

آن حضرت در اواخر عمر، به درخواست مامون عباسی، به مرو رفته و به اصرار خلیفه، ولایتعهدی او را می‌پذیرد. با پذیرش ولایتعهدی، مامون قصد داشت هم امام را تحت نظرِ خود داشته باشد و هم خود را دوستدار اهل بیت عنوان کرده و از محبوبیت برخوردار گردد. اما سرانجام مامون، خود، امام را به شهادت رساند.

تظاهرات عظیم مردمی ضد رژیم پهلوی به دعوت روحانیت در سراسر کشور (1357 ش)
تظاهرات روز عید فطر، در 13 شهریور سال 57، زمینه را برای تظاهرات 16 شهریور فراهم آورد. در روز 16 شهریور 57، در پی دعوت جامعه روحانیت مبارز، حدود دو میلیون نفر از مردم قهرمان تهران به عنوان اعتراض به رژیم، در میدان شهیاد تجمع کردند. در این روز، نام میدان شهیاد به میدان آزادی تغییر یافت. در این راهپیمایی، در حالی که آیت‌اللَّه طالقانی پیشاپیش جمعیت حرکت می‌کرد، مورد هتک حرمت از سوی مزدوران رژیم طاغوت قرار گرفت. ولی انبوه مردم و توقف آنها در خیابان، مانع اقدام پلیس گردید. در ادامه در میدان آزادی، قطعنامه‌ای که تهیه شده بود قرائت و مورد تأیید و تصویب مردم قرار گرفت. در این قطعنامه، آزادی و استقلال، حکومت اسلامی با رهبری امام خمینی، آزادی زندانیان سیاسی، انحلال ساواک و برچیده شدن رژیم شاه مطرح شده بود. به دنبال تظاهرات مفصل و همه جانبه امروز در تهران و شهرستان‌ها، هیئت دولت تصویبنامه‌ای صادر و به موجب آن مقرر گردید از بامداد روز هفدهم شهریور، در تهران و یازده شهر قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، آبادان، اهواز، کرج، قزوین، کازرون و جهرم حکومت نظامی به مدت شش ماه برقرار گردد.

تصویب اعلام حکومت نظامی در تهران به درخواست شریف امامی نخست وزیر پهلوی (1357 ش)
به دنبال تظاهرات میلیونی و خشم‌آلود چند روز اخیر ملت انقلابی ایران علیه رژیم سفاک طاغوت، جعفر شریف امامی، نخست وزیر رژیم پهلوی، روز شانزدهم شهریور 57، از دو مجلس شورای ملی و سنا تقاضای تشکیل جلسه فوق العاده کرد و بعد از ظهر همان روز، جلسه هیئت وزیران تشکیل شد. در این جلسات، مدتی درباره تسلط یافتن به اوضاع و راه‌های جلوگیری از آشوب‌ها و آتش سوزی‌ها تبادل افکار گردید. سرانجام شریف امامی ضمن سخنانی افزود که کشور به جریان یک توطئه ضد مردمی قرار گرفته است و محرکین این توطئه نیز شناخته شده‌اند و چاره‌ای جز بازداشت آنان نیست. با قوانین فعلی نمی‌توان متعرض آنان شد و صلاح در این است که برای تسلط به امور و مهار کردن تظاهرات، در تهران و چند شهرستان ناآرام، حکومت نظامی برقرار شود. شریف امامی قول داد که اعلام حکومت نظامی صرفاً به منظور دستگیری محرکین و عوامل خارجی است و به هیچ وجه برای مقابله با مردم نمی‌باشد. به این ترتیب هیئت وزیران، برقراری حکومت نظامی را به تصویب رساند. همزمان با اولین روز از حکومت نظامی در هفدهم شهریور 57، هزاران تن از مردم انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و این حادثه زوال رژیم ستمشاهی را سرعت بخشید.

رحلت عالم دینی، آیت اللَّه "حاج میرزا محمدباقر آشتیانی" (1363 ش)
حاج میرزا محمدباقر بن احمد آشتیانی، در سال 1284 ش (1323 ق) در خاندانی اهل علم و فضیلت در تهران به دنیا آمد. وی پس از فراغت از سطوح اولیه، به نجف اشرف رفت و در محضر درس آیات عظام: سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی، سیدابوالحسن اصفهانی و میرزای نایینی، فقه و اصول را آموخت. آیت‌اللَّه آشتیانی از آن پس در تهران اقامت گزید و سالیان طولانی در مدرسه مروی به تدریس معقول و منقول همت گماشت. ایشان همچنین مدتی نمایندگی و وکالت مطلقه از طرف آیت‌اللَّه سید ابوالقاسم خویی داشت و شهریه حوزه علمیه قم را از طرف معظمٌ له می‌پرداخت. از این دانشمند فرهیخته بیش ازسی اثر برجای مانده که کتاب النکاح، کتاب الصّوم، کتاب القضا، تعلیقاتی بر فرائد و رساله‌ای در لباس مشکوک از آن جمله‌اند. میرزا محمدباقرآشتیانی سرانجام در شب هفدهم شهریور 1363 ش برابر با دوازدهم ذی‌حجه 1404 ق در هفتاد و نه سالگی در تهران درگذشت و در شهر ری به خاک سپرده شد.

ارتحال فقیه بزرگوار، آیت‌اللَّه "سید حسین بُدَلا" (1382 ش)
آیت‌اللَّه سید حسین بدلا در سال 1286 ش (1326 ق) در قم به دنیا آمد. حضور آیت‌اللَّه بدلا در حوزه در مقطع فشارهای رضاخانی و تلاش‌های آیت‌اللَّه حائری یزدی جهت حفظ این کانون نشر معارف ناب دین، دوستی عمیق با آیت‌اللَّه سیدمحمود طالقانی، حضور مداوم و ارتباط با محافل دینی و ملی تهران، موجب گشته بود که در شناخت ماهیت جریان‌های فرهنگی و سیاسی جامعه و حوزه، از نگاهی موشکافانه و عبرت‌جو برخوردار باشد. ذهن و ضمیر او به مثابه گنجینه‌ای گرانسنگ و منحصر به فرد از گفتنی‌های تاریخ معاصر ایران و خصال و مَلکات کرداری طیف گسترده‌ای از مراجع و عالمان حوزه، میراث ارزنده‌ای برای طلاب جوان و پژوهشگر به شمار می‌رفت که در این رهگذر، تعداد زیادی از وجود ایشان بهره بردند. ایشان با اکثر علما و بزرگان حوزه علمیه قم در طی هشتاد سال اخیر مراوده و رفاقت داشت و سال‌های سال، نماز جماعت یکی از مساجد بزرگ شهر قم را اقامه می‌کرد. آیت‌اللَّه بدلا سرانجام در شب 16 شهریور 1382 ش (9 رجب 1424 ق) در 96 سالگی درگذشت و در حرم حضرت معصومه مدفون گردید.

روز جهانی مبارزه با بی سوادی
هفتم سپتامبر، روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی است. در طول قرن نوزدهم کشورهای صنعتی به اهمیت نقش تعلیم و تربیت در دگرگونی جوامع پی بردند. این اندیشه از آن جا تقویت می‌شد که وقوع انقلاب صنعتی و اوج‌گیری پیشرفت در ساختارهای صنعتی و تکنولوژی جامعه، نیاز به افراد خلّاق و با استعداد را که بهره‌مند از سواد باشند روزافزون می‌نمود. در واقعْ نظام سرمایه‌داری، مبارزه با بی‌سوادی در کشورهای پیشرفته را در اولویت قرار داد تا چرخ دنده‌های این نظام استعماری به راحتی به حرکت درآیند.

از سوی دیگر مسئله مبارزه با بی‌سوادی در کشورهای آسیایی و افریقایی تازه استقلال یافته به عنوان یک هدف ملی مدّنظر قرار گرفت و ریشه کنی آن را لازمه توسعه و عدالت اجتماعی برشمردند. با تمامی این تلاش‌ها به دلایل گوناگونی هنوز هم در سراسر جهان و حتی در کشورهای پیشرفته صنعتی مسئله بی‌سوادی همچنان باقی است. ناگفته نماند که یک میلیارد جمعیت جهان از جمله یک صد میلیون کودک به دلیل فقر اقتصادی و فرهنگی از نعمت سواد محروم هستند.

تقویم تاریخ/ از ولادت حضرت امام رضا (ع) تا روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقویم تاریخ/ از ولادت حضرت امام رضا (ع) تا روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X