رحیم نوروزی: نقش های تاریخی یک سروگردن بالاتر از نقش های دیگر است

رحیم نوروزی: نقش های تاریخی یک سروگردن بالاتر از نقش های دیگر است

سینما خبر/ رحیم نوروزی بازیگر نقش امیرخسرو در سریال "معمای شاه" به کارگردانی محمدرضا ورزی گفت: به دلیل بازیافت شخصیت های تاریخی، بازسازی موقعیت ها و صرف زمان بیشتر برای تولید این آثار تاریخی، بازی در این سریال ها برایم جذاب تر و چالش برانگیز تر است.
نوروزی با اشاره به تفاوت های کیفی سریال های تاریخی و اجتماعی گفت: در کارهای اجتماعی به روز یا ملودرام های خانوادگی مشکلی نیست که شیر گاز دیده شود. ابزارهای جدید مانند موبایل و اتومبیل های جدید دیده شود اما در کارهای تاریخی باید کهنگی در کار مشهود باشد. مستندات رعایت شود و خیابان ها فضاسازی شوند. نیاز به ساخت و سازهای فراوانی در این قالب آثار حس می شود. لباس ها و گریم جنسی کاملا متفاوت دارند و صرف زمان و وقت بیشتری را نسبت به ملودرام های رئالیستی و معمول روز می طلبند.
وی این تفاوت را به میزان تلاش بازیگران نیز نسبت داده و افزود: اگرچه ممکن است در این سریال نقش من ما به ازای صد در صد تاریخی نداشته باشد اما باید نمونه های آن را مطالعه کنم، تاریخ بخوانم و برای خود بازیگر هم ایفای چنین نقشی زمان بر است . مدت بیشتری او را درگیر می کند .وی افزود : برای من به شخصه این جنس کارها چالش برانگیز جذاب تر است ، زیرا وقتی در سریال تاریخی بازی می کنم، حس می کنم سینما بازی می کنم و در مقام بازیگری احساس خلق دارم. اما در کارهای اجتماعی و ملودرام خلاقیت چندانی حس نمی کنم. به نظرم لذتی که حضور سریال های تاریخی به همراه دارد، در سریال های ژانر دیگری تکرار نمی شود.
بازیگر سریال "یوسف پیامبر" با اشاره به این که پیشتر نقش هایی شبیه به کاراکتر امیرخسرو را بازی کرده است، ادامه داد: در "مدار صفر درجه" هم نقش یک توده ای را بازی کرده بودم. این شخصیت شاید نعل به نعل در تاریخ وجود نداشته باشد اما به هر حال نمونه ای کلی از یک جریان و دسته بندی هایی است که در گذشته تاریخی ما وجود داشته. گرایش های فکری متفاوتی در میان گروه های مختلف، مردم کوچه و بازار و طبقات مختلف اجتماعی وجود داشته است و نقش من هم یکی از همان دسته بندی ها و رنگ آمیزی هایی است که به کاراکترهای قصه می بخشد. یکی از تونالیته های رنگی شخصیت های متفاوت است اما این که امیرخسرو نامی عینا در تاریخ وجود داشته باشد، کاملا صحت ندارد.
وی با اشاره به ضرورت اضافه شدن عناصر داستانی به متن های تاریخی برای جذب بیننده افزود: تاریخ به خودی خود درام نیست. برای ساختن درام باید عناصر آن را هم اضافه کرد. درام نیازمند قصه است و داستان هم شخصیت پردازی، کشمکش ها، منحنی ها و گره‌افکنی‌های خاص خود را می طلبد. باید تعلیق و ساسپنس به آن وارد شود. جذابیت پیدا کند و مخاطب با پایان هر قسمت انتظار دیدن قسمت بعدی را داشته باشد برای این منظور چاره ای جز وارد کردن عناصر درام به قصه نیست. شاید در تاریخ چندان به بررسی عواطف انسان ها پرداخته نشده و بیشتر جریان تحول حکومت ها، کودتاهای جنگی، رفت‌و‌آمدها و جابه‌جایی سمت را بیشتر مورد قرار گرفته باشد. خود ما بیشتر مسائل سیاسی را در تاریخ تعقیب کنیم و برایمان جذابیت صرفا نمایشی نداشته باشد. بنابراین نیاز هست برای تولید سریال تاریخی، متن های تاریخی دراماتیزه شود و بعد از پروسه تولید عناصر بصری هم به آن اضافه شود. زبان سینمایی پیدا کند. البته زبان تصویر و نوع روایت ما هم اهمیت زیادی دارد. روایت زیبا، جذاب و پرکشش می تواند مخاطب را به تعقیب داستان وادارد و همچنین در خلال داستان نیز او را با حقایق تاریخی آشنا کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رحیم نوروزی: نقش های تاریخی یک سروگردن بالاتر از نقش های دیگر است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X