پاسخ آموزش‌وپرورش به افزایش ۱۰۰ تا ۱۱۰ درصدی قیمت کتب درسی برخی مقاطع تحصیلی

پاسخ آموزش‌وپرورش به افزایش ۱۰۰ تا ۱۱۰ درصدی قیمت کتب درسی برخی مقاطع تحصیلی

تسنیم/ مدیر کل چاپ و توزیع کتب درسی وزارت آموزش و پرورش گفت، افزایش قیمت کتب درسی به دلیل حذف ارز با نرخ مرجع و استفاده از ارز با نرخ مبادله‌ای ۲۷۰۰ تومان است از سوی دیگر افزایش دستمزد کاگران چاپخانه‌‌ها نیز منجر به افزایش قیمت کتب شده است.

قیمت کتب درسی امسال در برخی از پایه‌های تحصیلی با افزایش 100 و گاه 110 درصدی همراه است.

زمانی که قیمت کتب درسی برخی از پایه‌های تحصیلی را با قیمت کتب سال گذشته مقایسه می‌کنیم با افزایش قیمت 10 تا 17 هزار تومانی مواجه می‌شویم به عنوان مثال در رشته انسانی سال سوم متوسطه قیمت کتب درسی نسبت به سال گذشته 14 هزار تومان افزایش،در رشته تجربی سال سوم متوسطه قیمت کتب درسی نسبت به سال گذشته حدود 14 هزار تومان و در رشته ریاضی سال سوم متوسطه قیمت کتب درسی حدود 17 هزار تومان افزایش یافته است.

در رشته انسانی سال دوم متوسطه حدود 16 هزار تومان، رشته ریاضی سال دوم متوسطه 15 هزار تومان و رشته تجربی سال دوم متوسطه 15 هزار تومان افزایش قیمت کتب درسی را شاهد هستیم.

افزایش قیمت کتب درسی را از مدیر کل چاپ و توزیع کتب درسی وزارت آموزش و پرورش جویا شدیم.

سیداحمد حسینی مدیرکل چاپ و توزیع کتب درسی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش" قیمت کتب درسی برخی از پایه‌های تحصیلی در مقایسه با سال تحصیلی گذشته افزایش 100 تا 115 درصدی قیمت داشته است، دلیل این امر چیست؟" اظهار داشت: اواخر دولت دهم ارز با نرخ مرجع 1260 تومان در اختیار چاپخانه‌ها قرار می‌گرفت اما پس از مدتی ارز با نرخ مبادله‌ای 2700 تومان در اختیار چاپخانه‌ها قرار گرفت از زمانی که ارز با نرخ مبادله‌ای 2700 تومان در اختیار چاپخانه‌ها قرار گرفت این موضوع باعث افزایش قیمت کتب درسی شد.

وی افزود: در گذشته قیمت کتب درسی بسیار پایین بود به گونه‌ای که گاهی یک کتاب با قیمت 500 تومان در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گرفت و این به دلیل استفاده چاپخانه‌ها از ارز مرجع با نرخ 1260 تومان بود. هم اکنون قیمت‌ کتاب‌های درسی به قیمت واقعی خود تبدیل شده است.

مدیرکل چاپ و توزیع کتب درسی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: افزایش دستمزد کارگران و افزایش هزینه‌های آب و برق از سایر دلایل افزایش قیمت کتب درسی است.

حسینی بیان کرد: کتاب‌های درسی در چاپخانه‌های بخش خصوصی تولید می‌شود و تمام درآمد حاصل از کتب درسی در اختیار چاپخانه‌ها قرار می‌گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاسخ آموزش‌وپرورش به افزایش ۱۰۰ تا ۱۱۰ درصدی قیمت کتب درسی برخی مقاطع تحصیلی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X