کارشناس اقتصادی: فرار مالیاتی 150 هزار میلیاردی/ سهم صادرات غیر نفتی کشور پایین است

کارشناس اقتصادی: فرار مالیاتی 150 هزار میلیاردی/ سهم صادرات غیر نفتی کشور پایین است

ایسنا/ عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی با انتقاد از پایین بودن سهم صادرات غیر نفتی کشور گفت: در حال حاضر حدود 150 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

وحید شقاقی شهری در کارگاه اقتصاد مقاومتی ویژه اساتید دانشگاه که در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد با اشاره به مخاطرات بین المللی حال حاضر دنیا اظهار کرد: در حال حاضر دو درصد از جمعیت دنیا مالک 51 درصد از کل دارایی‌ها هستند و در عین حال تنها یک درصد از کل دارایی‌های دنیا به جمعیت 50 درصدی فقیرترین مردم دنیا تعلق دارد.

وی با بیان این‌که خالص بدهی کشور یونان به درآمدش 120 درصد است، تصریح کرد: این رقم در کشور پرتغال صد درصد است و کشورهایی مانند فرانسه نیز به زودی به این معضل دچار می‌شوند.

شقاقی با اشاره به بدهی 60 تریلیون دلاری دولت‌های جهان به مردم، خاطرنشان کرد:‌ این درحالی است که گردش مالی کل دنیا 45 تریلیون دلار است.بنابراین می توان گفت که در حال حاضر دنیا ورشکسته است.

این کارشناس اقتصادی افزود: تا سال 2050 میلادی به واسطه افزایش جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر 110 درصد افزایش تقاضای مواد غذایی خواهیم داشت و برخی برآوردها حاکی از کاهش 50 درصدی میزان آب در خاورمیانه است.

وی همچنین با اشاره به چالش‌های حال حاضر اقتصاد ایران گفت: ما در حوزه کارآفرینی عملکرد موفقی نداشته‌ایم و در حال حاضر از نظر شاخص‌ها در بین 67 کشور دنیا وضعیت خوبی نداریم. همچنین در بحث خصوصی سازی نیز از زمان اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی 43 درصد رد دیون دولت و 30 درصد سهام عدالت و تعاون بوده است اما آماری که به دست ما رسیده است نشان می دهد که کل واگذاری واقعی به بخش خصوصی تنها پنج درصد بوده است.

شقاقی با بیان این‌که براساس قانون 25 درصد اقتصاد باید در اختیار تعاونی‌ها باشد، اظهار کرد:‌درحال حاضر این رقم پنج درصد است که از ابتدا نیز همین پنج درصد بوده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که از نظر اقتصاد دانش بنیان در بین 144 کشور در رتبه 94 قرار داریم، تصریح کرد: کشورهای رقیب ما مثل ترکیه و عربستان به ترتیب رتبه‌های 69 و 50 را دارند.در حوزه صادرات هایتک نیز متوسط سال‌های 2009 تا 2012 درآمد کشور مالزی حدود 60 میلیارد دلار بوده در حالی که در ایران این رقم 600 میلیون دلار است.

وی با بیان این‌که در رقابت پذیری در رتبه شصت و ششم بودیم که براساس آخرین آمار به رتبه هشتاد و دوم رسیدیم گفت: ما در حال حاضر در دنیا از لحاظ شدت مصرف انرژی اول هستیم. در عین حال در حوزه شاخص توسعه انسانی نیز وضعیت‌مان تا حدودی خوب است که یک پتانسیل تلقی می‌شود.

شقاقی همچنین با انتقاد از بالا بودن میزان واردات کالاهای اساسی تصریح کرد:‌در سال 1391 22 درصد از کل واردات ما مربوط به کالاهای اساسی بوده همچنین درهمین سال 60 درصد از واردات ما تنها از پنج کشور دنیا صورت گرفته است که این موضوع پاشنه آشیل اقتصاد ما است.

وی با بیان این‌که مجموع سهم واردات ما از این پنج کشور از 40 درصد در سال 1383 به 66 درصد در حال حاضر رسیده است، تصریح کرد: میزان نقدینگی کشور 600 تا 700 هزار میلیارد تومان است اما دولت تاکنون هیچ برنامه‌ای برای این‌که این پول را بتواند در سیستم سالم اقتصادی وارد کند نداشته است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سهم پایین صادرات غیر نفتی نسبت به کل صادرات اظهار کرد:‌اگر سال 90 که اوج تحریم ها بوده کنار بگذاریم میزان صادرات غیر نفتی ما به کل صادرات در بهترین حالت حدود 20 درصد بوده است.از سوی دیگر تراز تجاری بدون نفت کشور 34 میلیارد دلار کسری را نشان می‌دهد و تراز بازرگانی غیر نفتی ایران از سال 1370 تا 1391 هر ساله در وضعیت بدتری قرار گرفته است.

شقاقی با بیان این‌که نسبت مالیات به تولید در کشور ما حدود شش درصد است، تصریح کرد: این رقم در دنیا 15 درصد و در کشورهای پیشرفته 20 درصد است. در حالی که ما در حال حاضر بین صد تا 150 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارشناس اقتصادی: فرار مالیاتی 150 هزار میلیاردی/ سهم صادرات غیر نفتی کشور پایین است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X