مدیر عامل بانک انصار: برخی بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند/مطالبات معوق در ایران سه‌برابر دنیاست

مدیر عامل بانک انصار: برخی بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند/مطالبات معوق در ایران سه‌برابر دنیاست

ایسنا/ مدیر عامل بانک انصار با بیان این‌که برخی از بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند گفت: در تسهیلات قرض الحسنه جریمه دیرکرد از مردم نمی‌گیریم.

آیت الله ابراهیمی در کارگاه اقتصاد مقاومتی ویژه اساتید دانشگاه که در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد با بیان این‌که شوک‌های وارد شده به کشور ما خارجی و داخلی است، گفت: شوکهای داخلی شامل مشکلات نرم افزاری، سخت افزاری و روانی است و شوک‌های خارجی شامل نوسانات قیمت نفت، بحران‌های مالی و اقتصادی و تحریم‌ها می‌شود.

وی با اشاره به متوسط سالانه درآمدهای نفتی کشور در سال‌های 1380 تا 1391، گفت: متوسط سالانه درآمد نفتی در سال‌های 80 تا 83 27 میلیارد دلار بوده که این رقم در سال‌های 1384 تا 1387 به 72 میلیارد دلار و در سال های 1388 تا 1391 به 86 میلیارد دلار رسیده است.

مدیر عامل بانک انصار افزود: از سوی دیگر متوسط نرخ تورم در سال‌های 1380 تا 1383 برابر 14.5 درصد، در سال‌های 1384 تا 1387 برابر 16.6 درصد و در سال‌های 1388 تا 1391 عدد 24.8 درصد بوده است. این درحالی است که متوسط رشد اقتصادی دراین سال‌ها به ترتیب 6.4، 3.8 و 0.7 درصد برآورد شده است.

ابراهیمی با بیان این‌که درصد وابستگی بودجه عمومی دولت به نفت در سال 1384 68.3 درصد بوده است، تصریح کرد: این رقم در سال 1391 به 40 درصد رسیده است.

وی با اشاره به بدهی دولت به بانک مرکزی تا پایان تیر ماه 1393 گفت: میزان بدهی دولت به بانک مرکزی 16 هزار و 813 میلیارد تومان و بدهی موسسات وشرکت‌های دولتی به بانک مرکزی نیز 2203 میلیارد تومان است که مجموع آن 38 هزار و 843 میلیارد تومان می‌شود. از سوی دیگر میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز 43 هزار میلیارد تومان است.

مدیر عامل بانک انصار با بیان این‌که نسبت مطالبات معوق در بانک انصار 1.8 درصد است، اظهار کرد: ما در بانک انصار در پرداخت وام سخت‌گیری می‌کنیم اما برای بازپرداخت آن فشار وارد نمی‌کنیم.به طوری که از مجموع 40 تا 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده تنها 30 میلیارد تومان اموال تملیکی داریم. از سوی دیگر ما روی تسهیلات قرض الحسنه به طور کلی جریمه تاخیری نمی‌گیریم. در مورد عقود هم با استفاده از جریمه فشار وارد می‌کنیم اما زمان سررسید تا آنجایی که ممکن باشد جریمه دریافت نمی‌کنیم.

ابراهیمی با بیان این‌که استاندارد مطالبات معوق در دنیا پنج درصد است، خاطرنشان کرد: این رقم در کشور ما 15.3 درصد است که سه برابر متوسط جهانی است.

وی همچنین درباره سرمایه‌گذاری بانک انصار با استفاده از منابع گفت: بانک‌ها دو نوع منابع شامل حقوق صاحبان سهام و سپرده های جذب شده از مردم دارند که براساس ماده 34 قانون پولی و بانکی کشور بانک‌ها مجازند تا 40 درصد از حقوق صاحبان سهام را برای سرمایه‌گذاری مصرف کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری بانک ها به هیچ وجه از طریق سپرده‌های جذب شده نیست.بلکه از سپرده ها 13.5 درصد به بانک مرکزی داده می‌شود و حدود چهار تا پنج درصد نیز برای پشتیبانی استفاده می‌شود و براساس قانون 80 درصد این منابع باید در خود سیستم بانکی مصرف شود.

مدیر عامل بانک انصار افزود: این درحالی است که براساس آمار آبان ماه 1392 حدود 95.5 درصد از منابع بانک‌ها مصرف شده است و این یعنی بانک‌ها در شرایط بحرانی هستند.

ابراهیمی با بیان این‌که در یک اقتصاد مناسب نقدینگی کشور باید 70 درصد تولید ناخالص ملی باشد، گفت: در کشور ما این رقم در حال حاضر مناسب است اما مشکل این است که ما تقسیم بندی درستی برای توزیع نقدینگی نکرده‌ایم. چرا که این پول ها به جایی رفته که نباید می‌رفته است.

وی با بیان این‌که برخی از بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند تصریح کرد:‌اگر در نرخ سود سپرده ها و تسهیلات تعادلی وجود نداشته باشد به مشکل برمی‌خوریم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیر عامل بانک انصار: برخی بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند/مطالبات معوق در ایران سه‌برابر دنیاست » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X