سرمقاله جوان/ غروب غرب در غزه

سرمقاله جوان/ غروب غرب در غزه

روزنامه جوان/ «غروب غرب در غزه» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم دکتر یدالله جوانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اگر گفته شود غرب با همه مختصات، هیاهوها، ادعاها و خودبرترپنداری‌هایش در غزه فرو ریخت، سخنی به گزاف گفته نشده است. جنگ 51 روزه غزه در ادامه جنگ‌های یک دهه اخیر رژیم صهیونیستی علیه جریان مقاومت، از جهات مختلف نیازمند تحلیل صحیح و واقع‌بینانه است. این جنگ که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی یک نمونه «معجزه‌آسا» است، به طور قطع یک نقطه عطف در تحولات منطقه و جهان خواهد بود. غرب با انقلاب اسلامی به چالش کشیده شد و اولین شکست نظامی را در جنگ هشت ساله متحمل شد و در نهایت در غزه به زانو درآمد. این نقطه عطف قابل‌تحلیل را مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان اینگونه شرح دادند: «ایستادگی هشت ساله جمهوری اسلامی و ملت ایران در دفاع مقدس، چیز کوچکی نبود، حادثه بسیار مهمی بود. این نشان داد که توانایی‌های نظامی و امنیتی قدرت‌های مسلط بر عالم، قادر نیستند از ایستادگی یک ملت بکاهند یا به آن ضربه بزنند و این خواهد توانست خودش را به آنها تحمیل کند، کما اینکه تحمیل کرد. بعد هم دیگر حوادث منطقه، حوادث فلسطین،‌حوادث لبنان، جنگ 33 روزه، جنگ 22 روزه، جنگ 8 روزه غزه و این جنگ اخیر 50 روزه غزه که واقعاً جزو نمونه‌های معجزه‌آسا است. یک منطقه کوچک، محدود، با توانایی‌های بسیار محدود کاری بکند که رژیم صهیونیستی که نماد قدرت غرب در منطقه است، به زانو در بیاید.»

مروری بر جنگ‌های اعراب و اسرائیل در مقطع قبل از انقلاب اسلامی و پیروزی‌های پی در پی صهیونیست‌ها در این جنگ‌ها از یک طرف و بررسی جنگ های رژیم صهیونیستی با جریان مقاومت پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شکست‌های پی در پی صهیونیست‌ها در این جنگ‌‌ها از طرف دیگر، به خوبی نقش انقلاب اسلامی در متزلزل ساختن عامل اقتدار سیاسی و نظامی غرب را به نمایش می‌گذارد.

در غزه، این صهیونیست‌ها نبودند که شکست خوردند، در غزه غرب و پایه‌های اقتدار سیاسی و نظامی‌اش فروریخت، چرا که رژیم صهیونیستی نماد قدرت غرب در منطقه بود . دلیل اصلی پیروزی‌های پی‌درپی اسرائیل غاصب بر اعراب و ارتش‌های چند کشور بزرگ عربی مانند مصر، سوریه، اردن و... پیش از انقلاب اسلامی، در همین نکته نهفته است. در واقع در این جنگ‌ها، رژیم صهیونیستی به عنوان نماد و نشان و نماینده غرب با ارتش‌های عربی وارد جنگ می‌شد و بر همین اساس، اعراب چند صد میلیونی، مرعوب یک رژیم جعلی و غاصب شده و در برابر او زانو زدند و در مسیر سازش به میل غربی‌ها و صهیونیست‌ها به حرکت درآمدند. در یک سرزمین محدود با وسعت کم، اگر گفته شد ارتش رژیم صهیونیستی سومین یا چهارمین ارتش دنیا به حساب می‌آید، دلیلش در همین نمایندگی و نماد قدرت غرب بودن است. غرب از زمان جعل رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغال شده، با تمام توان در کنار صهیونیست‌ها بوده و لحظه‌ای آنها را تنها نگذاشته است.

غرب با جعل رژیم صهیونیستی در منطقه راهبردی غرب آسیا، اهداف سلطه‌جویانه بلندمدت را در سر پرورانده بود که با پدیده انقلاب اسلامی به چالش کشیده شد. غرب استیلای درازمدت بر جهان را هدف راهبردی خود طی دهه‌های اخیر قرار داده بود و برهمین اساس،‌نظام بین‌الملل را بر دو پایه اساسی «فکری و ارزشی» و«نظامی و سیاسی» شکل داده بود. نظام بین‌الملل بر اساس این دو پایه و عامل اقتدار، منافع غرب را طی 70 سال گذشته تأمین می‌کرد و چند قدرت غربی در چارچوب همین نظام، مدیریت جهان را از آن خود کرده بودند. نکته مهم و اساسی اینکه، غرب برخلاف ادعاهایش، نظام فکری و ارزشی خود را با پشتوانه عامل سیاسی و نظامی در جهان ترویج نمود و به پیش برد. در واقع غربی‌ها با استفاده از عامل زور و قدرت سرکوب، موانع سر راه را برای ترویج نظام ارزشی خود کنار زده و دیگران را با مرعوب کردن همراه می‌ساختند.

با انقلاب اسلامی هر دو عامل اقتدار و پایه‌های اساسی نظام سلطه غربی به چالش کشیده و متزلزل شد. غربی‌ها بر پایه نظام فکری و ارزشی و با شعارهای جذاب و فریبنده‌ای چون حقوق بشر، آزادی، ‌دموکراسی و... سعی می‌کردند خود را بر دیگران برتر نشان دهند و با عامل سیاسی و نظامی، استیلای خود را تحقق بخشند. طی 36 سال گذشته، انقلاب اسلامی با یک هویت مستقل شکل گرفته بر اساس آموزه‌های وحیانی، موفق شد با شکل‌دهی به جبهه مقاومت از یک طرف و پدید آوردن پدیده بیداری اسلامی از طرف دیگر، به دوران استیلای غرب در منطقه راهبردی خاورمیانه یا غرب آسیا پایان دهد و آنچه در غزه رخ نمود، نشانه‌های انکارناپذیری برای فرارسیدن پایان دوران امپراتوری غرب در جهان و به ویژه در غرب آسیا است. بدون شک فروریختن غرب در غرب آسیا، معنایی جز تغییر نظام بین‌المللی هفتادساله ندارد. با تغییر نظام کهنه هفتادساله پدید آمدن نظم جدید، دوران خودبرترپنداری و فخرفروشی غربی‌ها پایان خواهد یافت و نیروهای جدید با ارزش‌های جدید ظهور خواهند کرد. در این دوران جدید مسلمانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهند بود. غزه مظلوم، تابلوی تمام‌نمای مسیر این حرکت و عبور از پیچ تاریخ است.

غزه مظلوم، تابلو و نمایشگری از چگونگی تغییر هندسه قدرت در جهان است. در غزه مظلوم ولی مقتدر، نظام ارزشی غرب با تمامی شعار‌هایش رنگ باخت. در خلال جنگ 51 روزه غزه و با جنایت‌های بی‌شمار رژیم کودک‌کش صهیونیستی، تمامی ادعاهای غرب مبنی بر پیشتازی در رعایت حقوق بشر، حقوق کودکان، حقوق زنان، دموکراسی، آزادی و... رنگ باخت. ددمنشی‌ها، جنایت‌ها، کودک‌کشی‌ها و انجام انواع جنایت‌های جنگی در حق غیرنظامیان از سوی صهیونیست‌ها در جنگ 51 روزه غزه به گونه‌ای بود که خود مردم در کشور‌های اروپایی و امریکا و حتی یهودیان در سرزمین‌های اشغالی، علیه رژیم غاصب اسرائیل به خروش آمده و این جنایت‌ها را محکوم کردند.

بسیاری از مردم جهان و از جمله مردم ساکن در کشور‌های غربی در خلال جنگ غزه، با ماهیت و چهره واقعی نظام لیبرال دموکراسی غربی آشنا شدند و این شناخت یعنی نظام ارزشی غرب در غزه پس از سالیان متمادی به طور کامل فرو ریخت. اما نکته مهم‌تر در غزه اینکه اقتدار نظامی و سیاسی غرب هم فروریخت. صهیونیست‌ها نماد قدرت غرب بودند و در این جنگ 51 روزه، با تعیین اهداف خاص و از جمله خلع‌سلاح مقاومت و نابود ساختن تمامی زیرساخت‌های دفاعی غزه،‌ جنگ را آغاز کردند.

مقاومت معجزه‌آسای مردمی در برابر صهیونیست‌های متجاوز و خون‌آشام از یک طرف و پاسخ مقاومت به تجاوز از طریق دفاع همه‌جانبه و خصوصاً مقابله نظامی از طرف دیگر، صهیونیست‌ها را بدون دستیابی به هیچ‌یک از اهداف نه‌تنها وادار به عقب‌نشینی نکرد، بلکه آنها مجبور شدند شرایط گروه‌های مقاومت فلسطینی برای برقراری آتش‌بس دائم را بپذیرند. وقایع غزه نشان می‌دهد یک جابه‌جایی قدرت در حال انجام است؛ جابه‌جایی که رهبر معظم انقلاب اینگونه مورد توجه قرار می‌دهند: «مسلمانان در قضیه فلسطین دست برتر را پیدا کرده‌اند. در جنگ 51روزه غزه به رغم محاصره و امکانات محدود، بر رژیم صهیونیستی غلبه و خواست خود را تحمیل کردند.» جنگ غزه بخشی از ظرفیت‌های درونی جهان اسلام را آشکار کرد. این مهم را رهبر فرزانه انقلاب اینگونه بیان می‌دارند: «جنگ غزه نشان داد ما در درون خود قوی هستم و می‌توانیم دشمن را به چالش بکشیم.»

آری پیروزی مقاومت در غزه، بخشی از قدرت اسلام را در پرتو ایمان به خدا به نمایش گذاشت و قدرت‌های مادی و شیطانی را به زانو در آورد اما واقعیت آن است که این مقاومت، امتداد انقلاب اسلامی است و در پرتو حمایت‌ها و سیاست‌های جمهوری اسلامی شکل گرفته است. واقعیت مذکور را دکتر رمضان عبدالله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با شبکه خبر اینگونه بیان می‌دارد: «خداوند شهادت می‌دهد و تاریخ گواه است که اگر حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت در منطقه و نه فقط فلسطین، در طول 20 سال گذشته نبود،‌مقاومتی که امروز می‌بینیم وجود نداشت و ملت فلسطین قادر به استقامت نبود و چه بسا موضع سازش مسئله فلسطین از روز امضای توافق اسلو تمام شده بود و عملیات سازش به اجرا گذاشته شده و اسرائیل نفوذ و هیمنه خود را در منطقه گسترش داده بود.»

آری قطب قدرت جهان اسلام در حال پدید آمدن است و جمهوری اسلامی در کانون این قطب قدرت قرار دارد، گرچه دشمنان سعی می‌کنند موضوع را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند. کیسینجر، وزیر خارجه اسبق امریکا با رویکرد ایران‌هراسی و شیعه‌ستیزی می‌گوید: «کمربند شیعه از تهران تا بغداد و بیروت به وجود آمده که فرصت بازسازی امپراتوری را به ایران می‌دهد.»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ غروب غرب در غزه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X