سرمقاله ابتکار/ مِهر، بی مُهر وزیر

سرمقاله ابتکار/ مِهر، بی مُهر وزیر

ابتکار/ «مِهر، بی مُهر وزیر» عنوان یادداشت روز روزنامه ابتکار به قلم جواد حیدریان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

امسال دومین سال مداوم است که پائیز دانشگاه بدون وزیر درهای خود را به روی دانشجویانش می‌گشاید. اولی سال گذشته بود که جعفرمیلی منفرد وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم نتوانست رای اعتماد مجلس اصولگرا را جلب کند و جعفر توفیقی به جای او سرپرست شد.
دومی هم که هنوز یک ماهی از برکناری اش نگذشته است؛ رضا فرجی دانا برکنار شد تا روحانی این بار محمد علی نجفی را به سرپرستی وزارت علوم برگزیند. دانشگاه در حالی به تاکید مقامات حکومتی باید فضایی پویا، امن و پر نشاط داشته باشد که امسال نیز با بیم بی وزیری روزهای آغاز سال تحصیلی اش را شروع کرده است. تجربه ای که بیش از هر چیز نشان دهنده گم شدن سر رشته اصلی یعنی ماهیت خردورزی و علم از دست تصمیم سازان و سیاستگزاران است.
بعد از آنکه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تحریک جریان پایداری استیضاح شد، بسیاری انتقاد کردند که اگر همه مسائل مربوط به استیضاح را کنار بگذاریم، برکناری وزیر در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، بسیار نامناسب و بد موقع بود. ماجرای استیضاح وزیر علوم اگرچه به پرونده‌های فساد علمی و سهمیه‌های دکتری و بورسیه‌های غیر قانونی گره خورد اما در روز استیضاح، وزیر تلاش کرد بدون افشا کار را در جهت تعامل دولت و مجلس جلو ببرد و از استیضاح، بگریزد، اما دانایی فرجی دانا به کمکش نیامد و وزیر استیضاح شد، تا بیش از هر چیز احتمالات سیاسی این برکناری را پر رنگ تر کند.
آنچه بیش از هر چیز در استیضاح وزیر علوم از سوی مجلس خود را نشان می‌داد، فعالیت معاونانش در « فتنه 88» بود!
حالا زمزمه استیضاح وزیر آموزش و پرورش هم در دالان‌های سبز مجلس پیچده است! اینبار جریانی در مجلس دست به کار شده تا به بهانه انتصابات در آموزش و پرورش و البته برخی جزئیات، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش را استیضاح کند. اما هدف از استیضاح یک وزیر آموزشی دیگر چه می‌تواند باشد؟ آیا 18 مورد سوء مدیریت که 80 نماینده امضا کننده طرح استیضاح برشمرده و تبلیغ کرده اند و برای نمونه بی توجهی به «هوشمندسازی مدارس خاص، شاهد، استعدادهای درخشان و غیرانتفاعی» می‌تواند دلیل اصلی استیضاح باشد؟
بی شک اینگونه نیست و رفتار استیضاح کنندگان شبیه به ظاهر این ضرب المثل ایرانی است که «زین حسن تا آن حسن صد گز رسن.» به تعبیری می‌توان رد پای خیز دوم مخالفان را در آرایش جریانات سیاسی کشور در ایام مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی جستجو کرد.
***
به لحاظ سنتی معلمان به عنوان بخشی از گروه‌های مرجع به شمار می‌آیند. رهبران فکری جوامع و محلات کوچک که نقش مهمی در سازماندهی افکار عمومی دارند. معلم‌ها به دلیل وابستگی ارگانیک به درصد بالایی از جمعیت و همینطور به دلیل نگرش سنتی اعتماد میان مردم به خوبی می‌توانند بازی را به سود یکی از جریان‌های سیاسی درگیر تمام کنند. تصدیق این مدعا در انتخابات مختلف ایران قابل رصد و ارزیابی است چرا که آموزش و پرورش و وزارت علوم به دلیل درگیری با طیف وسیعی از دانش آموزان و دانشجویان به شکل سازمان یافته، نقش تعیین کننده ای دارند.
طرح این فرضیه احتمالی که استیضاح کنندگان و یا حتی طرفداران دولت تلاش دارند با ایجاد تغییر در ساخت و ساحت دانشگاه و مدارس و تشنج و بی سرپناهی وزارتخانه‌های مهم دولتی از این نمد کلاهی سیاسی برای خود ببافند چندان خوشایند نیست؛ اگرچه دو دستی چسبیدن حوزه‌های انتخابیه از سوی نمایندگان مجلس موضوع قابل درکی است، اما بی شک اهمیت تعلیم و تربیت و مفاهیمی از جمله ترویج اندیشه و خرد و آماده سازی جامعه با دانش و با سواد بیش از «دوقران ده شاهی» انتفاع دوران نمایندگی و منافع جانبی و حاشیه ای آن دارای ارزش است. انتظار می‌رود لااقل تجربه تاسف آور دانشگاه برای مدارس کشور رخ ندهد و یک وزارتخانه آموزشی دیگر بی وزیر نماند. با این حال نیشتر نقد نیز به تن و تنه دولت می‌خورد که دولتمردان و سیاستمدارن دولتی، هدفی جز ترمیم زخم‌ها و برطرف کردن عیب‌های پیکر مدیریت دانش و آموزش و پرورش را در سر نپرورانند و از مجاری پاکیزه دموکراسی دنبال تائید خود از مردم باشند!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله ابتکار/ مِهر، بی مُهر وزیر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X