سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته (20 شهریور)

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته (20 شهریور)

جمهوری اسلامی/ «تحلیل سیاسی هفته» عنوان یادداشت روز روزنامه جمهوری اسلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
در هفته جاری که روزهای پایانی آن را پشت سر می‌گذاریم دل‌ها بیش از همیشه مالامال محبت و دلدادگی به هشتمین اختر سپهر ولایت حضرت ثامن‌الحجج علی‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام بود و در سالروز میلاد امام مهربانی‌ها سراسر ایران عطرآگین شمیم خوشبوی مشهدالرضا(ع) شد. به همین دلیل دولت یازدهم در هشتمین سفر استانی خود میهمان امام رضا علیه‌السلام بودو به پابوس بارگاه ملکوتی رضوی رفت تا اولین جلسه هیات دولت را همزمان با میلاد پرخیر و برکت امام هشتم در جوار آن امام همام برگزار کند. هیات دولت و کاروان تدبیر و امید در این سفر علاوه بر نشست وزیران، در شورای اداری استان نیز که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد حضور یافت و دیداری نیز با علما، روحانیون، خانواده شهدا، نخبگان، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی داشت.
رئیس جمهوری اسلامی ایران در این هفته عازم سفر به آسیای میانه شد. در ابتدا در قزاقستان با امضای چند سند همکاری، بر اتصال کشورهای آسیای مرکزی به آب‌های آزاد از طریق راه‌آهن ایران، قزاقستان و ترکمنستان در سال جاری تاکید کرد. وی خواستار افزایش همکاریهای دوجانبه اقتصادی با این کشور همسایه خزر شد و سپس برای شرکت در چهاردهمین اجلاس سران سازمان موسوم به شانگهای به تاجیکستان رفت. این سازمان که امروز جایگاه راهبردی ویژه‌ای را در منطقه اورآسیا برای خود تثبیت کرده و نقش مهمی را در شکل‌دهی به امنیت منطقه‌ای ایفا می‌کند توانسته شالوده همکاریهای اقتصادی گسترده‌ای را در میان اعضای قدرتمند آن برقرار کرده و میان اعضای آن در مواجهه با چالش‌های تجاری و امنیتی به جای واگرایی‌های که تا پیش از این بین دو عضو مهم آن یعنی روسیه وچین برقرار بود به همگرایی برسد. دکتر روحانی در این سفر علاوه بر شرکت در اجلاس سران این سازمان، دیدارهای دوجانبه مهم و سازنده‌ای با برخی رهبران کشورها داشت.
در این هفته بانگ رحیل کاروان حج به صدا درآمد و زائران ایرانی حج تمتع عازم سرزمین وحی شدند در حالیکه هزاران قافله دل را با خود همراه کردند. به همین مناسبت رهبر معظم انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران حج، این فریضه معنوی را یک فرصت بزرگ برای بهره‌مندی امت اسلامی از الطاف معنوی سرزمین وحی و استحکام ارتباط با خدا و همچنین بحث و تبادل نظر با یکدیگر برای برطرف کردن مشکلات دنیای اسلام برشمردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص استفاده از فرصت حج برای بررسی مسائل مهم دنیای اسلام و تبادل نظر بمنظور برطرف کردن مشکلات، افزودند: امروز جهان اسلام در شرایط خطیری قرار دارد و یکی از مهمترین مسائل آن، تلاش و شگردهای قدرتهای سلطه‌گر برای ایجاد اختلاف و سوءظن میان مسلمانان است، از این‌رو جهان اسلام باید با هوشیاری و همدلی حربه دشمن را از دست او بگیرند.
در این روزها همچنین تهران میزبان همایش بین‌المللی علمای اسلام در حمایت از غزه بود. در این گردهمایی، علمایی از کشورهای مسلمان برای بررسی راهکارهای حمایت معنوی و مادی از ملت مظلوم و بی‌دفاع فلسطین و کمک به مقاومت برای ورود به مرحله جدید گردهم آمدند و بنا دارند به منظور بسیج جهانی برای کمک به قربانیان غزه، اتحادیه‌ای جهانی و فراگیر متشکل از علمای حامی مقاومت تشکیل دهند.
در موضوعات خارجی‌، مسائل عراق و تشکیل دولت جدید، رخدادهای یمن و سرکوب معترضین توسط حکومت و تحولات تازه در بحران اوکراین و اعلام آتش بس، اهم رویدادهای خبری هفته را تشکیل می‌دادند.
در عراق، حیدرالعبادی نخست‌وزیر تازه عراق کابینه خود را به مجلس این کشور معرفی کرد و مجلس نیز به کابینه وی رای اعتماد داد. با این تحولات روزنه‌های امید در حل بحران عراق و بازگشت ثبات به صحنه سیاسی این کشور پدیدار گشته است. هر چند هنوز دو وزارتخانه حساس، بلاتکلیف مانده و بر سر تعیین در وزارتخانه مهم یعنی وزارت کشور و دفاع، اختلاف‌نظرهایی بین گروه‌های سیاسی عراق وجود دارد ولی تا همین مرحله نیز روند اوضاع بسیار امیدوار کننده بوده است. حیدرالعبادی اعلام کرده تلاش خواهد کرد تا حداکثر ظرف یک هفته آینده تکلیف این دو وزارتخانه نیز مشخص شود. مشارکت اکثریت قریب به اتفاق گروه‌های سیاسی در دولت جدید و استقبال گسترده بین‌المللی از آن، می‌تواند پشت گرمی و اطمینان برای دولتمردان جدید عراق در مسیر دشواری که در پیش دارند ایجاد نماید.
در کنار این پیشرفت‌ها در صحنه سیاسی، در میدان نظامی نیز دولت عراق با حمایت‌های داخلی، به خصوص از جانب مرجعیت عراق و مبارزان شیعه عراقی به دستاوردهای مهمی در مقابله با گروه تروریستی داعش نایل آمد که اهم آن، آزادسازی شهر مهم "آمرلی" بود که مدت 70 روز در محاصره ظالمانه تروریست‌های داعش قرار داشت.
آزادسازی آمرلی از محاصره گروه جنایتکار داعش را باید نقطه عطف در تحولات ماههای اخیر عراق و از زمان یورش وحشیانه تروریست‌ها به شمال عراق به شمار آورد. گروه داعش که با برخوردای از حمایت‌هایی از خارج و خیانت گروههایی در داخل توانست در مدت کوتاهی بر بخش‌هایی از شمال عراق تسلط یابد اکنون نه تنهایی پیشروی‌اش سد شده بلکه در بسیاری از جبهه‌ها دچار انفعال و از هم پاشیدگی گردیده است. مجموعه این تحولات، بیانگر حرکت عراق به سوی ثبات و استقرار آرامش می‌باشد.
این هفته، دولت یمن در اقدامی ضدانسانی، معترضانی را که در صنعا گرد آمده بودند مورد حمله وحشیانه قرار داد و دهها نفر را به خاک و خون کشید. دولت یمن که بازمانده رژیم علی عبدالله صالح، دیکتاتور سابق این کشور می‌باشد به جای آنکه درخواست‌های حق طلبانه و عدالتخواهانه معترضان را مورد توجه قرار دهد، آنها را با گلوله‌های جنگی مورد هدف قرار داد که در جریان این هجوم وحشیانه دست کم 10 تظاهر کننده کشته شده و دهها نفر نیز زخمی شدند که یکی از رهبران اعتراضات نیز در میان کشته شدگان می‌باشد.
از دولتی که دست نشانده رژیم دیکتاتوری گذشته می‌باشد انتظاری نیز جز این نمی‌باشد چرا که این رژیم از اساس غیرقانونی است و رژیم گذشته با همدستی عربستان آنرا بر سر کار آورده‌اند تا از پیروزی انقلاب ملت یمن که سه سال قبل علیه رژیم علی عبدالله صالح آغاز کردند و صدها نفر را تاکنون در این راه قربانی داده‌اند، جلوگیری کنند. رهبر گروه حوثی‌های یمن که رهبریت اعتراضات اخیر را برعهده دارد هشدار داه است که رژیم یمن با جنایت تازه، در واقع سرنگونی خود را رقم زد و از این پس، معترضین هر اقدامی را حق خود می‌دانند و هر اتفاقی که رخ دهد مسئولیت آن برعهده دولت یمن خواهد بود که روش سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم را پیش گرفته است.
اعتراضات گسترده در یمن از دو هفته قبل، از زمانی آغاز شد که رهبر حوثی‌ها از مردم صعده و دیگر استانها خواست علیه ظلم، بیعدالتی، فقر و تنگنای اقتصادی دست به اعتراض بزنند و پس از آغاز این اعتراضات گروه‌های دیگر از شهرهای مختلف یمن نیز به معترضین پیوستند و گسترش دامنه اعتراضات، رژیم را به وحشت انداخت. با توجه به رخدادهای اخیر، روزهای آینده می‌تواند روزهای پرتنشی باشد و دامنه بحران نیز گسترده‌تر گردد.
این هفته، تحولات اوکراین با اعلام آتش بس و توافق طرفین بر سر آن، وارد مرحله تازه‌ای شد. نیروهای دولتی اوکراین طی روزهای اخیر متحمل شکست‌های عمده‌ای شدند و از مواضع خود عقب نشینی کردند و حتی فرودگاه مهم شهر "دونتسک" را نیز تخلیه کردند. اوکراین علت عقب نشینی‌های اخیر را ورود نیروها و تانک‌های روسی و شرکت مستقیم آنها در درگیری‌ها عنوان کرده‌اند، هر چند روسیه این را رد کرده است.
پذیرش آتش بس از سوی دولت اوکراین را نیز باید به دلیل شکست‌های اخیر نیروهای دولتی دانست. اتفاقات اخیر، حامیان غربی اوکراین را نیز عصبانی کرده است و در این رابطه، اروپا و آمریکا این هفته اعلام کردند تهدیدهای گسترده و جدیدی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد. تهدیدهای غرب باعث نشده است تا روسیه سیاستش را در قبال اوکراین تغییر دهد و کماکان به حمایت‌های خود از جدایی طلبان شرق اوکراین ادامه می‌دهد هر چند مسکو اعلام کرده است که حمایت هایش، سیاسی است و نه نظامی.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته (20 شهریور)» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X