سرمقاله تعادل/ عمومی‌سازی یک طرح خوب

سرمقاله تعادل/ عمومی‌سازی یک طرح خوب

«عمومی‌سازی یک طرح خوب» عنوان یادداشت روز روزنامه تعادل به قلم محمدصادق جنان صفت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سال‌ها پیش وقتی در دولت اول آقای خاتمی درآمد نفت روندی فزاینده پیدا کرد، دکتر محمد طبیبیان اقتصاددان برجسته ایران پیشنهاد کرد بخشی از منابع به اقشار خاصی از جمله معلمان به صورت وام‌های بلندمدت پرداخت شود. این اقتصاددان ارشد ایرانی معتقد بود که این قشر از جامعه ایرانی منابع در اختیار خود را به خرید کالاهای بادوام ایرانی اختصاص خواهند داد و به این ترتیب، رونقی در این بخش پدیدار می‌شود. این دیدگاه کارشناس ایرانی آن روزها هرگز مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه هدفمندی یارانه‌ها به شکلی که دولت نهم با اراده سیاسی تهیه کرده بود اجرا شد. اکنون و در شرایطی که دولت یازدهم با رکود شدید میراث دولت قبلی دست و پنجه نرم می‌کند و می‌خواهد به هر شکل رونق را به اقتصاد برگرداند، وزارت تعاون طرحی تازه ارایه کرده است. این طرح که هنوز در آغاز راه است و تنها توسط معاون وزیر تعاون، رفاه و کار مطرح می‌شود می‌تواند گام بلندی برای عبور از شرایط سخت ناشی از اجرای دامنه‌دار هدفمندی از یک طرف و به گردش درآوردن چرخ تولید از طرف دیگر باشد. به نظر می‌رسد وزارت تعاون می‌تواند و باید جزییات این طرح قابل اعتنا را در اختیار علاقه‌مندان، اقتصاددانان و فعالان سیاسی و اقتصادی قرار دهد تا در کانون توجه و بحث قرار گیرد. این کاری ضروری و منطبق با آموزه‌های جامعه مدرن است که باید راه آن هموار شود. هر طرحی که بتواند یقه دولت را از چنگ قانون هدفمندی رها سازد و منابع گران‌قیمت فعلی را که در شرایط دشوار به دست می‌آید به سمت تولید هدایت کند را باید در کانون توجه قرار داد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله تعادل/ عمومی‌سازی یک طرح خوب» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X