سرمقاله آفرینش/ ضرورت ریل گذاری امنیتی درعراق

سرمقاله آفرینش/ ضرورت ریل گذاری امنیتی درعراق

آفرینش/ «ضرورت ریل گذاری امنیتی درعراق» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

سرانجام پس از کشمکش‌های فراوان میان جریانات سیاسی مختلف، دولت حیدرالعبادی توانست از پارلمان رای اعتماد بگیرد و رسماً کار خود را آغاز کند. رسیدن به یک کابینه توافقی با توجه به سطح اختلافات میان فراکسیون‌های مختلف شیعه، سنی وکرد، موفقیت بزرگی بود که با حمایت‌ها و تاکیدات مرجعیت عراق به وقوع پیوست.

سپردن وزارت‌های نفت و خارجه به شیعیان و اختصاص وزارت اقتصاد به کرد‌ها ازجمله پست‌های کلیدی در دولت عراق بود که تکلیفشان مشخص شد. همچنین تقسیم معاونان رییس جمهور به سه رقیب دیرینه سیاسی یعنی نوری المالکی، ایادعلاوی و اسامه النجیفی نشان از توازن در کابینه حیدرالعبادی دارد. البته این توازن آرامش پس از طوفان است که از بابت نا‌آرامی و اختلافاتی بود که در دولت قبل پیش آمد و از بابت آن عراق دچار آفت خانمان‌سوزی همچون داعش گردید. لذا سیاسیون عراق دریافتند که تنها راه نجات از این پدیده شوم، وحدت و یکپارچگی ملی است.

اما آنچه درمورد کابینه جدید دولت عراق قابل ذکر است، تعیین تکلیف دو وزارت خانه امنیتی یعنی وزارت کشور و وزارت دفاع می‌باشد، که هنوز توافقی میان گروه‌های سیاسی از بابت آنها صورت نگرفته است. شایان ذکر است که یکی از دلایل اصلی نفوذ گسترده داعش درخاک عراق از بابت اختلافات و کارشکنی‌هایی بوده که در این دو وزارت خانه وجود داشت. نفوذ نیروهای حامی حزب بعث و نارضایتی‌هایی که منجر به اختلافات قومی و مذهبی گردیده بود، منجر به سقوط بی دردسر موصل به عنوان دومین استان بزرگ عراق شد که نتیجه آن به غارت رفتن میلیون‌ها دلار پول نقد و تجهیزات و ادوات جنگی از این شهر توسط تروریست‌های داعش گردید.

لذا اصلی ترین مامویت دولت جدید ایجاد امنیت و وحدت ملی درسراسر عراق می‌باشد. این امر مستلزم برطرف کردن چالش‌هایی است که در دولت قبل وجود داشت و موجب اختلافات گسترده میان شیعیان با کردها و سنی‌ها گردیده بود. مسلماً وحدت سیاسی کنونی زمینه را برای حل مشکلاتی همچون فروش نفت کردستان، رسیدگی به استان‌های سنی نشین، فراهم سازی مطالبات سیاسی و اقتصادی اقلیت‌ها و رفع تبعیض‌های به وجود آمده، فراهم کرده است، اما این مهم زمانی محقق خواهد شد که در حیطه عمل بار دیگر اشتباهات گذشته تکرار نشود و تقسیم امتیازات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به طور مساوی در سرتاسر عراق صورت گیرد.

شاید این گفته کمی ابهام انگیز باشد، اما همواره دشمن بیرونی عامل وحدت درونی می‌گردد به شرط اینکه مسولان دولت عراق با عملکرد خود از این موقعیت نهایت استفاده را در یکپارچه کردن قومیت‌های کشورشان ببرند. اما درآن سوی سکه عامل بیرونی، سواستفاده از نارضایتی‌های قومیتی و مذهبی قرار دارد. آنچه در موصل و استان‌های شمالی عراق در ابتدا رخ داد نشان ازگرایش مردم به سمت داعش به سبب نارضایتی از دولت مرکزی بود. اما پس از مشخص شدن ماهیت واقعی تروریست‌ها مردم در حصاری قرار گرفته‌اند که منتظر نجات و امداد نیروهای دولتی هستند.

لذا نقش وزارت کشور عراق و وزارت دفاع در تامین امنیت داخلی و حفاظت از سرحدات مرزی این کشور بسیار حائز اهمیت است. داشتن نگاهی واحد و بدون تبعیض کلیدی است که می‌تواند قفل‌هایی همچون داعش و دخالت‌های خارجی را بازکند و اجازه برخوردهای دوگانه با دولت و ملت عراق را به غرب ندهد. ریل گذاری امنیتی عراق از سوی این دو وزارت صورت خواهد گرفت، اگر اقدامات آنها درتعیین فرمانداران استانی و فرماندهان نظامی نتواند راه گشای خواسته‌های مردم مناطق مختلف باشد باردیگر تعارض میان مردم و دولت مرکزی را در برخی از نواحی شاهد خواهیم بود.

همچنین اگر نیروهای نظامی پالایش نشوند و فساد و چند دستگی میان آنها باقی بماند، قطعا در بزنگاه‌های حیاتی معضلاتی همچون داعش گریبان عراق را خواهند گرفت.

از سوی دیگر، این واقعیتی است که غرب به دنبال تشکیل خاورمیانه‌ای جدید است که در طی آن مرزهای کنونی کشورها باید تغییر کند و جای خود را به تقسیمات مذهبی و قومیتی دهد تا هیمنه و قدرت کشورهایی همچون عراق و سوریه شکسته شود. شکی دراین نیست بخشی ازوضعیت موجود منطقه، حاصل رفتار و عملکرد ناصحیح حاکمان این کشورها بوده است، اما کوته بینی است اگر که نقشه سرویس‌های اطلاعاتی غرب را دراین ماجرا نادیده بگیریم. قدر مسلم با تفکیک عراق به بخش‌های کردنشین، سنی نشین و شیعه نشین باتلاقی را دراین کشور به وجود خواهد آورد که نجات از آن غیر ممکن است و ملت عراق را به جنگی داخلی علیه یکدیگر وا می‌دارد تا هیچگاه به فکر قدرت نمایی در منطقه برنیایند.

ریل گذاری امنیتی درعراق ازآن جهت ضرورت دارد که حفظ ثبات سیاسی و امنیتی این کشورعلاوه بر تامین نیازهای داخلی، پشتوانه‌ای برای دیگر کشورهای منطقه همچون سوریه و لبنان می‌باشد. امروز نا امنی مقوله‌ای سرایت کننده است و عراق باثبات زمینه ساز افزایش امنیت همسایگان ازجمله ایران می‌باشد. حفظ امنیت و یکپارچگی عراق قدرتی استراتژیک به همپیمانان آن خواهد بخشید و شاید یکی از علت‌های ناامن کردن عراق همین مسئله باشد.

به نظر می‌رسد دولت و مقامات سیاسی عراق اهمیت این ریل گذاری امنیتی را متوجه شده‌اند و حیدرالعبادی اولویت خود را تشکیل "سپاه ملی" برای مبارزه با گروه های تروریستی تعریف کرده که قرار است از میان داوطلبان مردمی تشکیل شود. این دست اقدامات نشانگر نقش و تاثیرگذاری وحدت و یکپارچگی ملی در تامین امنیت است، که باید مراقب بود دستخوش اختلافات مذهبی و یا زیاده‌ خواهی‌های سیاسی قرار نگیرد. حفظ ید‌ واحده درعراق این فرصت را برای ملت و مسولان این کشور فراهم می‌سازد تا بار دیگر هویت خود را بازیابند و با اتکا بر داشته‌هایشان در عرصه منطقه‌ای جایگاه خود را تغییر دهند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ ضرورت ریل گذاری امنیتی درعراق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X