رییس صندوق حمایت از پژوهشگران: حمایت از یک درصد تولیدعلم با یک صدم درصد بودجه پژوهشی

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران: حمایت از یک درصد تولیدعلم با یک صدم درصد بودجه پژوهشی

ایسنا/ رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از پیشنهاد تغییر نام صندوق به بنیاد علم ایران خبر داد و گفت:‌ این موضوع در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است و در این راستا درصددیم تا از قانون هیات‌های امناء جهت افزایش سرعت و سهولت فعالیت‌های صندوق برای اداره این مجموعه استفاده کنیم.
دکتر نصرت الله ضرغام در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ما در ابتدا به بیان کارکرد بنیادهای علمی کشورهای مختلف دنیا پرداخت و با بیان اینکه هر یک از این بنیادها بنابر شرایط و سیاست کشور خود کارکردی متفاوت دارند، تصریح کرد: اصل تمامی بنیادها کمک به توسعه دانش، تحقیقات و فناوری است که هر کدام از آنها برنامه‌های متفاوتی را دراین مسیر انتخاب می‌کنند.
وی به بنیاد علمی آمریکا که درسال 1944 فعالیت‌ مطالعاتی آن آغاز شد، اشاره کرد و گفت: سنگ بنای اولیه‌ی توسعه‌ی علمی آمریکا با این بنیاد پایه‌گذاری شد و در واقع بنیاد علمی آمریکا برای ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف دولت، دانشگاه، صنعت و بخش‌های نظامی شکل گرفت.
ضرغام با بیان اینکه سیاست دولت آمریکا نیز در شکل‌گیری بنیاد علم حمایت از علوم بنیادی و کاربردی بود و در هر دو زمینه سرمایه‌گذاری صورت گرفت، تصریح کرد: دولت آمریکا در سال 1930 مبلغ 1.7 میلیارد دلار برای توسعه تحقیقات خود سرمایه‌گذاری کرد و در حال حاضر این رقم به 423.6 میلیارد دلار رسیده که 70 درصد آن توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شود.
ضرغام سرمایه‌گذاری کشورها بر روی تحقیقات کاربردی و بنیادی را متفاوت خواند و گفت: به عنوان نمونه کشورآمریکا 92 درصد از منابع بنیاد علمی خود را صرف حمایت از تحقیقات بنیادی می‌کند درحالی که کشور کره تنها 28 درصد منابع خود را صرف تحقیقات بنیادی می‌کند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در بحث حمایت کشورها از تحقیقات بنیادی و کاربردی این است که هیچ یک از این کشورها معتقد نیستند که تحقیقات بنیادی خروجی لازم را ندارد و هر دو نوع از تحقیقات بنیادی و کاربردی را در تعامل با یکدیگر می‌دانند و براین باور هستند که اگر کشوری در تحقیقات بنیادی ضعیف باشد، نمی‌تواند در رقابتهای جهانی موفق عمل کند.
ضرغام همچنین به چشم‌انداز متفاوت کشورها در بحث توسعه علم و فناوری اشاره و تصریح کرد: به عنوان نمونه کره دستیابی به مدیریت تحقیقات و آمریکا حفظ برتری علمی در جهان را مدنظر قرار داده است و کشور ما نیز در چشم‌اندازهای خود درنظر دارد که پیشتازی‌اش را در حوزه علم و فناوری در جهان حفظ کند.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور درادامه این گفت وگو به آغاز فعالیت این صندوق از سال 1382 اشاره و با بیان این که اساسنامه صندوق براساس کارکرد و تجربه بنیادهای علمی سایر کشورها تدوین شده است، اظهارکرد: مدتی پس از تدوین اساسنامه، با کمی اصلاحات نام فناوری نیز به عنوان صندوق حمایت از پژوهشگران اضافه شد.
وی افزود: در حال حاضر نیز پیشنهاد دیگری مبنی بر تغییر نام صندوق به بنیاد علم ایران به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده که این موضوع در شورای معین مصوب شده است و در این راستا درصددیم تا از قانون هیات‌های امناء جهت افزایش سرعت وسهولت فعالیت‌های صندوق برای اداره این مجموعه استفاده کنیم.
ضرغام دو هدف اساسی صندوق را حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی ، فناوری و ایجاد الگو و نشان دادن راه عنوان کرد و گفت: در واقع ما بنیاد علم هستیم و کارکرد این بنیاد همانند سایر بنیادهای حمایتی و هدف گذار شده است.
وی با اشاره به حمایت صندوق از پژوهشگران جهت انجام پروژه‌های تحقیقاتی گفت: در حال حاضر، صندوق یک درصد تولید علم کشور را مورد حمایت قرار داده و این در حالی است که تنها 15 هزارم درصد از بودجه تحقیقاتی کشور را داراست.
به گفته این استاد دانشگاه هرقدر میزان حمایت از مراکز علمی در کشور افزایش یابد، خروجی‌ بهتری را شاهد خواهیم بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس صندوق حمایت از پژوهشگران: حمایت از یک درصد تولیدعلم با یک صدم درصد بودجه پژوهشی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X