سرمقاله قدس/ پدافند غیر عامل و ضرورت آگاه سازی عمومی

سرمقاله قدس/ پدافند غیر عامل و ضرورت آگاه سازی عمومی

قدس آنلاین/ «پدافند غیر عامل و ضرورت آگاه سازی عمومی» عنوان یادداشت روز روزنامه قدس به قلم دکتر مجید ابهری (رفتار شناس) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بالا بردن سطح دانش اجتماعی، رسانه ای و فرهنگی در مردم باعث واکسیناسیون فکری آن جامعه و جلوگیری ازنفوذ گسترده و عمیق تهاجم فرهنگی می شود.

در باز مهندسی فرهنگی هر جامعه، یادگیری مداوم و باز نگری در آموخته ها اساس دانش اجتماعی افراد را تشکیل می دهد و نهادهای اجتماعی، بویژه خانواده ها را از بسیاری آسیبهای اخلاقی و رفتاری مصون می دارد . به گونه ای که در آفند های دشمنان، همواره شاهد هجوم به ارکان خانواده و معیار های اخلاقی و ارزشهای دینی هستیم وپدافند غیر عامل زمینه های فکری و افزایش توان دانش عمومی در کنار ارتقای توانایی های مقابله این اقدامهای ضد فرهنگی است که نفوذ سخت افزاری دشمن را سخت و حتی مسدود و غیر قابل نفوذ می کند . بنابراین جامعه باید به طور همگون و هماهنگ در مقابل حمله های فرهنگی آماده باشد و افزایش دانش اجتماعی ابتدا به وسیله نهادهای متولی و سپس بدست رسانه های مکتوب و فضای سایبری محقق می شود .
امروزه مهمترین خطری که جامعه را تهدید می کند، هجوم به فرهنگ ،اخلاق و معیار های دینی در فضای مجازی و سایبری است؛ به همین لحاظ پدافند غیر عامل باید واکسیناسیون ، مقابله و کنترل دامنه حمله سایبری را در دستور کار خود قرار دهد .
نرم افزار های اجتماعی و شبکه های مرتبط با آنها از دیگر محورهای هجوم فرهنگی در جنگ نرم دشمنان است؛ واقعیتی که ما را ملزم می سازد تا نرم افزار های هموزن با اینگونه ابزار ها را تدارک ببینیم و اجازه ندهیم فرزندانمان تا حد ممکن جذب آنها گردند و به همراه امکانات انحرافی به سوی هر هدفی که مورد نظر توجه دشمنان است، کشیده شوند .
در این جنگ نرم، بالا بردن سواد رسانه ای همراه با دانش دیجیتالی سومین عامل محورپدافند غیر عامل است؛ زیرا بدون افزایش دانش دیجیتالی در جامعه همواره لازم است نگران هجوم ویروسهای فرهنگی سایبری باشیم . از این رو باید بدانیم افسران جبهه جنگ مقابل هر روز با ابزاری نوین به طرف ما حمله می کنند و باید پدافندی همسو، هموزن و هم عرض با آفند های فرهنگی دشمنان ایجاد کرده و فراهم آوریم .
اما مسأله ای که باید پیش از همه چیز مورد توجه قرار گیرد، موضوع رسانه هاست . رسانه های مکتوب در داخل باید توجه داشته باشند که دشمنان در چندین موضع به آنها حمله می کنند و به تبع آن جامعه را مورد هجوم قرار می دهند . از این رو روزنامه ها باید در چار چوبهای قانونی مانند اسناد بالا دستی حرکت کنند . گاهی اوقات مشاهده می شود که دشمن به وسیله ایادی خود مطلبی را در 
رسانه های عمومی گسترش می دهد و پخش آنها در جامعه بوسیله رسانه های مکتوب باعث ایجاد افتراق اجتماعی 
می شود، به همین دلیل رسانه ها باید در مرحله چهارم پدافند غیر عامل قرار گیرند .
نکته بسیار مهم دیگر که نتیجه این جنگ نرم تلقی
 می شود ، آسیبهای اجتماعی است . در زمینه اعتیاد به مواد مخدر روان گردان بیشتر از مواد مخدر سنتی جامعه را مورد هجوم قرار داده است . ایجاد توهم در جوانان و کشانیدن آنان به باتلاق مواد روان گردان صنعتی در سر لوحه کار دشمنان جبهه مقابل قرار دارد.
در کنار اعتیاد، تغییر در سبک زندگی و القای الگوهای بدور از موازین ملی و مذهبی ، بسیار مورد توجه دشمن است . زمینه هایی که روی آن بسیار کار شده و بدخواهان می کوشند تا با ابزارها و امکانات مختلف در سبک زندگی و پوشیدن ،خوردن ،اندیشیدن و خواندن و نوشتن مردم ما با توجه به اهداف شومشان تأثیر بگذارند .
از این رو ارتقای مطالعات نظری درکنار فعالیتها و پژوهشهای میدانی درزمینه آسیبهای اجتماعی می تواند زیر بنای استواری برای پدافند غیر عامل باشد . مطالعاتی که بی توجهی به آنها و نتایجشان آن چنان که ملا حظه می کنیم، سبب افزایش آمار طلاق ،بالارفتن سن ازدواج و افزایش ازدواجهای سفید شده و همین طوربا افزایش آمار خودکشی، زنگ خطر بلندی را برای مدیران جامعه به صدا در آورده است . در پایان باید افزود ، القای شبه های دینی در کنار تضعیف ارتباط مردم با نهاد مدیریت کلان جامعه نیز از اهداف اصلی آفند های دشمنان است؛ ضرورتی که رهبر معظم انقلاب در هر مناسبتی یادآوری کرده و دولت و اقدامهای انجام شده را تأیید کرده اند . بنابراین در خط اول نخبه های اجتماعی و همراه با آنان مردم باید در همین مسیرروشن حرکت کنند . القای شبهات دینی همراه با دستور اجرایی به منظور نافرمانی مدنی در رسانه های سایبری و شبکه های اجتماعی خطر مهمی است که اگر امروز جدی با آن برخورد نشود، فردا برای کنترل و مقابله با آن بسیار دیر خواهد بود. بنابراین با توجه به تمام موارد مطرح شده، آموزش نظری پدافند غیر عامل لازم است از مدارس و دانشگاه ها آغاز شود و ایجاد زمینه های زمانی و مکانی و فرصتهای مطلوب برای گفت و گوهای متقابل نخبگان اجتماعی و دینی با جوانان و اقشار مختلف مردم باید در دستور کارجدی مدیران پدافند غیرعامل قرار بگیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله قدس/ پدافند غیر عامل و ضرورت آگاه سازی عمومی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X