سرمقاله جوان/ رابطه میز مذاکرات و پیچ تاریخی

سرمقاله جوان/ رابطه میز مذاکرات و پیچ تاریخی

روزنامه جوان/ «رابطه میز مذاکرات و پیچ تاریخی» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم عباس حاجی نجاری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مذاکرات دوجانبه هسته‌ای ایران و امریکا در ژنو در حالی به پایان رسید که به اذعان آقای عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایرانی، میان ایران و امریکا فاصله زیادی وجود دارد. این مذاکرات دوجانبه که اولین دوره مذاکرات بعد از توافقنامه وین 6 است، در حالی برگزار شد که هفته گذشته- امریکایی‌ها با تحریم 25 نفر و شرکت تجاری ایران، که به اذعان کارشناسان و مسئولان مذاکره‌کننده ایرانی، خارج از توافقنامه ژنو است عملاً کوشیده‌اند دور جدید مذاکرات را با ابتکار عمل آغاز کنند و ضمن محروم کردن ایران از درآمد‌های میعانات گازی، به گونه‌ای ناکامی در روند گذشته مذاکرات را جبران کنند.

واکنش‌های رسانه‌های تندرو امریکا در مورد چرایی این تحریم‌ها اذعان به این ناکامی‌ها است . فاکس‌نیوز تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران را سیلی محکم امریکا به ایران، تعبیر کرده و نیویورک‌تایمز نیز این تحریم‌های جدید را به دلیل مقاومت ایران در برابر خواست آژانس برای بازدید از مراکز نظامی ایران و به ویژه سایت پارچین قلمداد کرده است.
در این زمینه مؤسسه «علوم و امنیت بین‌المللی امریکا‌» که به «جامعه اطلاعاتی امریکا‌» مشاوره فنی می‌دهد با حمله به سردار دهقان، وزیر دفاع ایران به دلیل ندادن اجازه بازدید از مراکز نظامی پارچین، حل جامع پروژه هسته‌ای ایران را منوط به این بازدید دانسته است.

در زمینه نتیجه بخش بودن دور جدید مذاکرات هسته‌ای اگرچه اظهارات مسئولان تیم مذاکره کننده در عین ابراز خوش‌بینی نشان از اعتقاد به عدم دستیابی به توافق در آینده نزدیک دارد، اما واکنش‌های اخیر امریکایی‌ها و به ویژه دور جدید تحریم‌ها علیه ایران تغییر رفتار تیم ایرانی را الزامی می‌نماید، زیرا امریکایی‌ها در روند مذاکرات بازی چندبعدی را طراحی کرده‌اند؛ در عین اینکه تلاش دارند از ظرفیت‌های ایران برای حل موضوعات منطقه‌ای خود استفاده کنند، اما در عین حال می‌کوشند از فرآیند مذاکرات برای اثرگذاری بر آرایش نیروهای سیاسی در ایران نیز استفاده کنند. نشریه فارین پالیسی در این زمینه می‌نویسد که دولت اوباما مدت‌هاست امید بسته که رسیدن به توافق اتمی با ایران شاید بتواند نیروهای معتدل را تقویت و در طول زمان، رفتار ایران در منطقه تغییر کند، مضافاً بر این از نگاه امریکایی‌ها در صورت حصول به توافق، تحریم‌ها تا 15 سال آینده لغو نخواهد شد.

با این مقدمه به نظر می‌آید که افق دید مسئولان مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز نسبت به روند مذاکرات و حصول نتیجه در آن باید تغییر کند و متأثر از موضوعی باشد که مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان ملت بر آن تأکید فرمودند و آن تغییر نظم جهانی و شکل‌گیری نظمی جدید و جایگاه ایران در نظم آینده است. رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با بیان تحلیلی کلان از شرایط کنونی جهان، منطقه و کشور یادآور شدند: تحولات کنونی حاکی از تغییر نظم جهانی 70 ساله پایه‌گذاری شده به وسیله غربی‌ها- اعم از اروپا و امریکا- و شکل‌گیری نظمی جدید است. ایشان به دو پایه «‌فکری و ارزشی‌» و «‌نظامی و سیاسی‌» نظم مستقر در جهان در هفتاد سال گذشته اشاره کردند و افزودند: تحولات سال‌های اخیر جهان و منطقه، آشکارا نشان می‌دهد که هر دو پایه اقتدار غرب دچار تزلزل جدی شده است.

مقام معظم رهبری سپس با اشاره به عوامل به چالش کشیده شدن پایه «فکری و ارزشی» و« اقتدار نظامی و سیاسی‌» غرب، مهم‌ترین عامل در تزلزل این اقتدار را، برپایی یک نظام مبتنی بر تفکرات اسلامی و حرکت انقلاب در ایران به عنوان یکی از مناطق به شدت تحت نفوذ امریکا دانسته و تأکید کردند که این نظام در مقابل حملات گوناگون و متنوع سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی غرب، نه تنها از بین نرفت، بلکه اکنون مقتدرتر نیز شده است. ایشان نظام جمهوری اسلامی را یک نظام مقتدر و در عین حال مظلوم خواندند و افزودند: ایستادگی هشت ساله ملت ایران در دفاع مقدس، موضوع کوچکی نیست، زیرا نشان داد که توانایی‌های نظامی و امنیتی قدرت‌های مسلط قادر نیستند از ایستادگی یک ملت بکاهند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس با اشاره به جایگاه ویژه نظام اسلامی در روند شکل‌گیری این نظم جدید و روند فزاینده توطئه‌ها علیه نظام اسلامی به راهبردهای پیش‌رو اشاره کرده و می‌فرمایند: برخی افراد در منطقه و حتی کشور معتقدند که «‌ما در مقابل غرب یک راه بیشتر نداریم و آن هم تسلیم است ! اگر با رضایت و خواست خود تسلیم نشویم، آنها ما را با فشار تحریم سیاسی و اقتصادی و زور نظامی وادار به تسلیم خواهند کرد».

ایشان تأکید کردند: این تحلیل، غلط و خطرناک است، زیرا واقعیات جهان و منطقه نشانگر تزلزل جدی مبانی اقتدار غرب است. بنابراین باید واقعیات را به درستی درک کرد تا گرفتار تحلیل اشتباه نشویم. دومین نکته‌ای که رهبر انقلاب اسلامی به عنوان وظیفه در شرایط کنونی متذکر شدند، آمادگی برای نقش‌آفرینی در نظم جدید جهانی از طریق قوی‌تر کردن کشور بود.

با توجه به اینکه در شرایط کنونی میز مذاکرات به خط مقدم مواجهه نظام سلطه با نظام اسلامی تبدیل شده و نظام سلطه در استمرار فشارهای خود بر ایران اسلامی در طول سی و چند سال گذشته، در این مذاکرات نیز همین روند را دنبال می‌کند، بنابراین، میز مذاکرات را باید فراتر از چانه‌زنی برای چند سانتریفیوژ یا درصد و میزان غنی شده اورانیوم دانست، این نگاه البته به معنی ترک میز مذاکره نیست، بلکه به معنی آن است که فضای روانی حاکم بر مذاکرات باید متکی بر ظرفیت‌های درونی انقلاب اسلامی و با نگاهی راهبردی به این روند باشد. مذاکره از موضع اقتدار با اتکا به روندهای داخلی و عقبه راهبردی نظام در منطقه و ابتنا به اقتصاد مقاومتی برای عبور از مشکلات اقتصادی به عنوان چالشی‌ترین بستر مورد انتظار دشمنان و مدیریت چالش‌های سیاسی در داخل، میز مذاکرات را به سکوی پرشی برای ورود قدرتمندانه به نظم آینده تبدیل می‌کند و لازمه آن نیز باور دستگاه دیپلماسی و دستگاه‌ها و شخصیت‌های تصمیم‌ساز به آن است، وگرنه در ماه‌های آینده باید شاهد تکرار تمدید توافقنامه در نشست‌های بعدی و البته به گرو گرفته شدن فرآیند‌های داخلی توسط بیگانگان باشیم، چراکه روند‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و درگیر شدن در چالش‌های متعدد مجالی را برای نظام سلطه علیه ایران برای اقدامات خصمانه یا تشدید تحریم‌ها از طریق اجماع در شورای امنیت و. . . باقی نگذاشته است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ رابطه میز مذاکرات و پیچ تاریخی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X