سرمقاله ابتکار/ بسته‌های تشویقی برای پیوستن به اردوی افراط

سرمقاله ابتکار/ بسته‌های تشویقی برای پیوستن به اردوی افراط

ابتکار/ «بسته‌های تشویقی برای پیوستن به اردوی افراط» عنوان یادداشت روز روزنامه ابتکار به قلم فضل الله یاری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در حالی که هر روزه تصاویر و گزارشهایی از اسارت، تجاوز، کشتار و فروش زنان و دختران توسط گروه تروریستی داعش منتشر می‌شود و جهانیان را به شدت آزرده خاطر می‌کند، همزمان گروهی از دختران و پسران جوان بدون اطلاع خانواده و حتی به صورت پنهانی از شهرها و کشورهای خود گریخته و به معرکه ای وارد می‌شوند که کشتار و تجاوز در آن بیداد می‌کند.
در حالی که دختری از قوم ایزدی در برابر دوربین‌ها از بیرحمی و وحشیگری گروهی از مردان سخن می‌گوید که کوچکترین اعتنایی به موازین انسانی ندارند، متن گفتگوهای دختران نوجوانی که از قلب اروپای مرفه به گروه داعش پیوسته اند منتشر می‌شود.

دختران ایزدی از جهنمی سخن می‌گویند که این گروه برای زنان و دختران و مردان و کودکان ساخته اند و دختران اتریشی بهشتی را توصیف می‌کنند که این مرزداران به آنان وعده داده اند. این دختران در سن 15 سالگی به نکاح مردانی درآمده اند که صبح در حالی که اسلحه خود را بر دوش دارند، از خانه (اگر خانه ای در کار باشد) به قصد کشتار بیرون می‌روند و شب به خانه بازمی گردند. واقعیت کدام است؟ جهنمی که دختران ایزدی روایت می‌کنند یا بهشتی که دختران اتریشی توصیف می‌کنند؟ گریه‌های زنان و کودکان عراقی را باور کنیم یا خنده‌ها و شادی‌های زنانی که از اروپا به داعش پیوسته اند؟

آنچه که قضیه را کمی پیچیده می‌کند، این است که گروه تروریستی داعش هر دو سمت ماجرا را منتشر می‌کند؛ هم کشتار و آتش بازی خود را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش می‌گذارد و هم جذب شدگان به خود را پای دوربین‌ها می‌نشاند تا از مزایای زندگی در اردوگاه خود سخن بگویند. در بحث انتشارِ کشتار دسته جمعی مردم عراق از سوی داعش، بسیاری از تحلیل گران به این نتیجه رسیده اند، این گروه با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان مردم سرزمین‌های مورد نظر خود و احتمالاً پیام به کشورهای دشمن به این کار مبادرت می‌کند.

اما رسانه ای کردن حضور دختران نوجوان و زنان اروپایی در اردوی مردانی که سنخیتی با آنان ندارند قابل تامل است. داعشی‌ها اگر چه پرچمی با نام اسلام بر فراز خود افراشته اند، اما رفتاری از خود نشان داده اند که با هیچ کدام از موازین مدون شده این دین تناسبی ندارد. اما گویی آنان این روزها سمت و سوی تبلیغات خود را به طرف کسانی نشانه گرفته اند که از اسلام اطلاعی ندارند و لابد برای آنها بسته‌های تشویقی در نظر گرفته اند. این بسته‌های تشویقی ظاهرا همان است که در کشورهای غربی، پیش از این در برخی محصولاتِ سرگرم کننده مانند سینما بر روی آنها تاکید شده بود؛”خشونت” و”سکس”، دو خصلتی که پایه و بنیاد هالیوود هستند. نشان دادن تصاویر مملو از خشونت (که بسیاری از رسانه‌های تصویری برای نشان دادن آنها محذوریت‌هایی دارند) و سپس دادن وعده روابط جنسی هیجان انگیز با عنوان"جهاد نکاح"، دو محتوای مهم این بسته تشویقی هستند که تروریست‌ها و افراطیون زیر لوای دینی مقدس به جهان عرضه می‌کنند.

آنها دارند خود را به تصویری نزدیک می‌کنند، که قرن‌ها پیش غربی‌ها از جریان نهضت اسماعیلیه به رهبری حسن صباح به جهانیان عرضه کرده بودند؛ تصویری که در آن بهشتی از لذایذ مادی به رزمندگان این گروه ارائه می‌شد، تا به آنان بگویند که این همان است که در آن جهان وعده داده شده است.

این گروه تروریستی در حالی که نشان داده است به هیچ کدام از موازین اسلامی و انسانی پایبند نیست، به عملکرد خود رنگ مذهب زده است، تا بتواند برخی از مردم منطقه را نیز به سمت خود جلب کند. آنها تلاش می‌کنند تا بخشی از لذت‌های مشروعی را که وعده‌های آن در آموزه‌های دینی داده شده در اردوگاه‌های خود بازسازی کنند. پس دور نیست که بسیاری از ممنوعیت‌های دین مقدس اسلام نیز به جمع مناسک این گروه اضافه شود، تا مسلکی ساخته و پرداخته شود، که هم بتواند با بخشی از آن مسلمانان را به سمت خود بکشاند و همزمان مخالفان اسلام را نیز.

به نظر می‌رسد که افراط گرایان در همه جای جهان با علم به اینکه افراط گرایی، مذمومِ مردم و افکار عمومی جهانیان است، تلاش می‌کنند تا جذابیت‌هایی از جنس لذایذ و بهره مندی‌های مادی به" منوی" خود اضافه کنند تا بلکه در یارگیری خود موفق تر شوند. موضوعی که می‌تواند در همه جای جهان خطرناک باشد، حتی همین ایران خودمان.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله ابتکار/ بسته‌های تشویقی برای پیوستن به اردوی افراط» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X