سرمقاله اطلاعات/ نگذاریم تاریخ تلخ نفت تکرار شود!

سرمقاله اطلاعات/ نگذاریم تاریخ تلخ نفت تکرار شود!

اطلاعات/ «نگذاریم تاریخ تلخ نفت تکرار شود!» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نفت در تاریخ سیاسی و اقتصادی ایران چنان جایگاهی دارد که هر بررسی و تحقیق تاریخی درباره کشور ما نیازمند دانستن آنست. این جایگاه و اهمیت آن در تاریخ سیاسی ـ‌ اجتماعی ایران چنان است که آمدن و رفتن برخی از دولت‌ها را در دایره «سیاست نفتی» دانسته‌اند که اوج آن در ایام ملی شدن صنعت نفت و سرانجام کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ دیده شد. سیمای تاریخ نفت ایران، غم‌انگیز است. در حساس‌ترین لحظات آن خیانت‌ها و ساده‌نگری‌ برخی از سیاستمداران در درون بسترساز سلطه بیگانگان شد. بیش از نیم قرن است که نفت شاهرگ حیات اقتصادی و مالی ایران است. امروز نیز نبض سیاست‌های «تحریم» در بایکوت نفتی جمهوری اسلامی ایران می‌زند. آمریکا و متحدان اروپایی‌اش با تحریم‌ نفتی ایران دو جهت‌گیری دارند. اول، قطع جریان مالی از طریق تحریم‌های نفتی و بانکی، دوم خارج کردن چرخه صنعتی در کشور از طریق رکود و نابودی صنعت نفت که در دایره رشد صنعتی، «صنعت مادر» خوانده می‌شود.

با این مقدمه مختصر و فشرده قصد این نوشته، نیم نگاهی به امروز است که دولت یازدهم بر سر کار آمده است. رئیس جمهوری در معرفی دولت خود به مجلس، یکی از افراد با تجربه و کاردان را برای مدیریت وزارتخانه نفت ـ آقای زنگنه ـ انتخاب کرد که سابقه خدمت در وزارت نفت را دارد و کارشناسان او را مدیری با سابقه و موفق می‌شناسند. در روز کسب رأی اعتماد مخالف و موافق سخنانی گفتند که در پاسخ، این جمله آقای زنگنه وزیر نفت، هم بیان واقعیت و هم هشدار‌دهنده بود. او گفت: «شما نمایندگان محترم مرا به هتل پنج ستاره نمی‌فرستید» این سخن بیان واقعیت بود، زیرا، کشور در تولید و کسب درآمدهای نفتی به «خط قرمز» رسیده بود. از سوی دیگر هشدار بود زیرا بازسازی مجدد صنعت نفت، کار آسانی نیست و نیازمند حمایت دولت و مجلس است.

یکسال از عمر دولت یازدهم گذشته است. پرسش این است که آیا نمایندگان ما در مجلس شورای اسلامی دریافته‌اند که باید این وزارتخانه (نفت) را از دایره گرایش‌های سیاسی جدا سازند؟ آیا برای برون‌رفت از بحرانی که «تحریم‌ها» به طور مستقیم متوجه درآمدهای نفتی کرده است (که بخش اعظم از تنظیم بودجه کشور را در بر می‌گیرد) کارنامه یک سال مدیریت وزارتخانه نفت و وزیرنفت را تنها و تنها با «کار» محک می‌زنند؟ دکتر روحانی سه وزیر در دولت خود (وزیرنفت، وزیر بهداشت و درمان و وزیر خارجه) را از موفق‌ترین مدیران در دولت معرفی کرده است. زنگنه در ارائه کارنامه کوتاه از فعالیت‌های مدیریتی یک سال گذشته خود، دیروز گفت «نوک حمله تحریم‌ها به سمت صنعت نفت است. صنعت نفت تا حدی توانسته است از شرایط‌ تحریم فاصله بگیرد و روز به روز در جهت اهداف این صنعت نخستین کارهایش را پیش ببرد» او گفت «به نخستین وعده به نمایندگان مجلس در مورد سپردن اداره نفت به نفتی‌ها عمل کرده‌ام. اکنون تنش و بی‌ثباتی از صنعت نفت رخت بربسته و مدیران و کارکنان نفت در محیط با تدبیر و امیدوارانه به جلو حرکت می‌کنند. وزارت نفت پیگیر راهبردهای اقتصاد مقاومتی و رسیدن به اهداف آن است…» در همین سخنرانی وزیر نفت یک محاسبه روشن را ارائه داد و گفت: «وزارت نفت علاوه بر اجرای طرح‌های مهمی از جمله توسعه پارس جنوبی، توسعه گازرسانی به شهرها و روستاها که تا سه سال آینده به اتمام می‌رسد، با گازرسانی به شهرها و روستاها، اشتغالزایی ایجاد می‌کند و در خروج از رکود به دولت کمک می‌کند. با گازرسانی به شهرها و روستاها و تکمیل پروژه‌های آن، ۹ هزار میلیارد تومان کار در کشور ایجاد می‌گردد.»

موافق یا مخالف دولت در این باور اشتراک نظر دارند که ما همچنان در فضای تحریم‌های ظالمانه به سر می‌بریم. شاخص اقتصاد کلان کشور، تولیدی نیست، اقتصاد پولی است که نبض آن با «دلالی» می‌زند. رکود تورمی در این اقتصاد انکارناپذیر است و رشد منحنی بیکاری آفت بزرگ آن است. دولت می‌خواهد تا کشور از «رکود» خارج گردد و گام به گام سرمایه‌گذاری‌های تولیدی داخلی و خارجی بستر مناسب پیدا کند. اولین و مهمترین مرحله در این مسیر تحول سازنده در صنعت نفت کشور است که به شدت نیاز دارد تا نگاه همه مسئولین و بخصوص در مجلس از مقیاس‌های سیاسی فاصله بگیرد و معطوف به راندمان فنی و اقتصادی نفت در مدیریت مرکزی آن شود.

آنها که تاریخ ملی شدن صنعت نفت را به یاد دارند، می‌دانند که دکتر مصدق بسیار تلاش کرد تا در دولت‌ ملی خود نفت را از محوریت بازی‌های سیاسی جدا کند و بارها از استقلال نفتی برای فربه‌سازی استقلال کشور یاد کرد. اما از موانع این مسیر یکی «توده نفتی‌ها»‌ (حزب توده) بودند و دیگر، آنها که با خمیردندان انگلیسی‌ها مسواک می‌زدند. نفت را در مرکزیت سیاسی چنان به چرخش درآوردند که با کودتا دولت ملی سقوط کرد. این تجربه تاریخی از نفت که هم سیاست و هم اقتصاد ایران را مدیریت می‌کرد، امروز که تحریم‌های آمریکا و متحدان اروپایی‌اش کشور را هدف گرفته‌اند، بسیار آموزنده است. نخواهیم با نفت، اهداف سیاسی خود را محقق سازیم آن هم در درون و در رقابت‌های سیاسی محدود این گروه یا آن تشکل. نفت سرمایه ملی است و دولت، دولت ملی و اسلامی است. نقدها را معطوف به مدیریت اقتصادی از این سرمایه ملی سازیم و برای برون‌رفت از تحریم‌ها هر گام موفق در این مسیر را تشویق و ترغیب کنیم. در تاریخ این کشور هرگاه «نفت» سیاست‌زده شد، شکست ملی محصول آن بوده است. آگاه باشیم تا موجب تکرار تلخ تاریخ نشویم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اطلاعات/ نگذاریم تاریخ تلخ نفت تکرار شود!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X