سرمقاله آرمان امروز/ ضرورت برخورد با نقض حاکمیت

سرمقاله آرمان امروز/ ضرورت برخورد با نقض حاکمیت

آرمان/ «ضرورت برخورد با نقض حاکمیت» عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم بهرام امیر احمدیان (کارشناس مسائل اوراسیا، آسیای مرکزی و قفقاز) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

چند روزی است که مذاکرات برای حل بحران شرق و جنوب اوکراین، میان روسیه، دولت حاکم بر کی‌یف و اتحادیه اروپا در جریان است. از آنجا که تاثیر این بحران بر سیاست خارجی ایران کاملا مشهود است و هیچ تحلیلگری نمی‌تواند ادعا کند که بحران شرق اروپا بر تعاملات دیپلماسی کشورمان بی‌تاثیر است، لازم است با دیدی دیگر به اخبار شرق اروپا بنگریم.

با وجود آغاز مذاکرات برای حل بحران اوکراین؛ تحلیلگران آشنا به مسائل شرق اروپا بر این باورند که توافقات صورت‌گرفته تاثیری در حل بحران اوکراین ندارد و بحران این کشور همچنان سایه سنگین خود را بر روابط اروپا، آمریکا، کی‌یف و مسکو دارد و کارشناسان به چند دلیل معتقدند که این گفت‌وگوها بی‌نتیجه است.

دلیل اول سیاست خارجی مسکو است. دولت روسیه سیاست خارجی خود را ملزم به حمایت از تمام روس‌تبارها در کشورهای مختلف قرار داده است. این اقدام روسیه تسری دادن قوانین داخلی این کشور به فضای خارج از مرزهاست. همین نکته موجب شد تحلیلگران نسبت به بحران حل اوکراین در جریان گفت‌وگوهای اخیر به دیده تردید بنگرند. اگر ادعای مسکو مبنی بر دخالت در امور داخلی کشورها به بهانه حمایت از روس‌تباران پذیرفته شود این رویداد بدان معناست که دیگر کشورها هم می‌توانند به حاکمیت ملی کشورهای ضعیف‌تر دست‌درازی کنند. بنابراین تا زمانی که مسکو حق حاکمیت کی‌یف را به رسمیت نشناسد بحران شرق اروپا بدون وقفه ادامه دارد.

مساله دوم، استفاده مخالفین کی‌یف از تجهیزات سنگین نظامی در تقابل با ارتش اوکراین است.

مساله سوم، بندی از مذاکرات اخیر است که به موجب آن قرار است اسرای دو طرف با یکدیگر بدون هیچ قید و شرطی تبادل شوند. این بند از مذاکرات دو طرف درگیر بیش از هرچیز نقض توافقنامه ژنو و قوانین حقوق بشر است. بدین ترتیب نظامیانی که ممکن است مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند بدون قید و شرط آزاد شوند.

مساله چهارم؛ نفس مذاکره است. فرمول چینش مذاکره‌کنندگان از مخالفان دولت کی‌یف گرفته تا دولت مسکو مساله را برای دولت فعلی اوکراین پیچیده می‌کند. اینکه کی‌یف با چه گروهی یا دولتی مذاکره می‌کند، رسمیت مذاکرات را زیر سوال می‌برد. در سال 91 دولت حاکم بر فدراسیون روسیه استقلال جمهوری‌های زیرمجموعه اتحاد شوروی را پذیرفت بنابراین این کشور به لحاظ حقوقی نمی‌تواند ادعای مالکیت بر تمام یا بخشی از جمهوری‌های تازه‌استقلال‌یافته داشته باشد.

نکته مهم دیگر قرارداد سال 1994 است که به موجب آن تسلیحات اتمی روسیه از خاک اوکراین با نظارت آمریکا خارج شد. در دوسالی که این قرارداد اجرا می‌شد، تمامیت ارضی خاک اوکراین به رسمیت شناخته شد اکنون ادعای مسکو مبنی بر تسلط و حق حاکمیت بر بخشی از خاک اوکراین فاقد مبانی حقوقی است. با توجه به شرایط فوق حتی به نظر هم نمی‌رسد دولت فعلی کی‌یف حاضر باشد در مورد تمامیت ارضی خود با دولت پوتین مذاکره کند.

مساله پنجم تلاش دولت مسکو برای الحاق بخشی از خاک جنوب شرق اوکراین متصل به شبه‌جزیره کریمه به روسیه است. این مساله بی‌تردید گفت‌وگوها را در هر سطحی که باشد به شکست می‌کشاند چراکه دولت فعلی کی‌یف، هنوز الحاق کریمه را نپذیرفته و از سوی افکار عمومی کشورش به خاطر دست‌اندازی چند ماه پیش روسیه به شبه‌جزیره کریمه تحت فشار است.

به دلیل تمام این مسائل بحران اوکراین با گفت‌وگوهایی که از چند روز پیش آغاز شده به نتیجه نمی‌رسد. تنها راه‌حل ارجاع پرونده اوکراین به شورای امنیت سازمان ملل است. هر چند در گذشته پرونده‌ای برای نقض حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تشکیل نشده و تحلیلگران این احتمال را می‌دهند که نقض حاکمیت کشورهای کوچک توسط کشورهای بزرگ تبدیل به یک رویه شود. به همین سبب لازم است کشورهای عضو سازمان ملل نسبت به نقض حاکمیت دیگر کشورها از خود حساسیت نشان دهند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آرمان امروز/ ضرورت برخورد با نقض حاکمیت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X