سرمقاله مردم‌سالاری/ معرفی چهره رحمانی دین اسلام

سرمقاله مردم‌سالاری/ معرفی چهره رحمانی دین اسلام

مردم سالاری/ «معرفی چهره رحمانی دین اسلام» عنوان یادداشت روز روزنامه مردم‌سالاری به قلم منصور فرزامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در زیرنویس‌های شب و روز سیمای رسانه ملی، سخن به ظاهر شادمانه هلاکت و عقب‌نشینی گروهک‌های تکفیری، علی‌الخصوص «داعش» از سرزمین عراق و سوریه است. نخست اینکه اگر گروهک می‌بود با تلفات چندصد نفری روزانه، تاکنون می‌بایست نشانی از آن باقی نمی‌ماند اما حقیقت آن است که گروه آموزش دیده منسجم و با تجهیزات کامل و پیشرفته نظامی است که منطقه‌ای به وسعت خاک انگلستان را در اشغال خود دارد و کشوری به نام عراق هم اذعان کرده است که آن ابزار و امکاناتی را ندارد که بتواند با سلاح‌های پیشرفته داعش، مقابله کند و اکنون همه می‌دانیم که دفع شر تکفیری‌ها با بسیج همه نیروهای داخلی و خارجی دوست و هم کیش – نه ائتلاف به اصطلاح بین‌المللی استکباری که خود به ندانم کاری و بی‌تدبیری‌ها و جهل معرفتی تکفیری‌ها با اسباب جاهلیت اشرافی منطقه، این کانون شوم و فتنه‌گر و بنیان برانداز را پدید آورده‌اند. اما آنچه آزاردهنده می‌نماید، کشتگان دو طرفی است که هر دو از آبشخور اسلام نوشیده‌اند اما در استنباط خود از شناخت حق، دسته‌ای به بیراهه رفته اند و از کف رفتن هر دو طرف و استهلاک سرمایه‌ها و ذخایر اسلامی، دل‌خون شدن اهل اسلام و شیرین کام شدن استکبار است.

نکته‌ای هم که نباید هرگز غافل بود، عقبه و پسکوب این گروههاست که با کشته شدن یک تکفیری، دو تن جای او را خواهند گرفت. پس آنچه باید ملحوظ نظر باشد، آگاهی، بیداری و معرفت بخشی در جهان اسلام است و تبیین چهره نورانی و رحمانی اسلام که بر مبنای مکارم اخلاق نبی مکرم اسلام ( ص )، رخ نموده است.

دنیای ناآگاه و جهان غرب که انسان را در مکتب « اومانیسم » بر جای خدا نشانده باید با سیره انسانی مصطفوی و اولیای دین آشنا شود و از چشمه زلال آن بنوشد و از راه ضلال و اقدامات بی معرفتانه دست بردارد و خود برای خود و همنوعان خویش، چاه نکند.

نگارنده معتقد است که با اقدام راهبردی صحیح و آسیب شناسی درست و تدابیر ذیل می‌توان سرمایه‌های مادی و معنوی و انسانی جهان اسلام را از تعرض دشمنانی که از گرایش جوانان خود به اسلام وحشت دارند، در امان نگاه داشت:

1- ائتلاف با غرب، مدبرانه نیست و زیانهای کوتاه مدت و بلندمدت، پیامد آن است و خود آمریکا هم اذعان داشته که در عراق به حفظ منافع خود فکر می‌کند. نکته این که اگر گروههای تکفیری بدانند که با خشونت رفتاری خود، منافع استکبار و الحاد را تامین می‌کنند، هرگز با ریسمانشان به چاه نخواهند رفت.

2- نقد استنباطات و فتواهای خشونت گرایانه و فرقه ای در جهان اسلام، با منطق و استدلال و بیان لین و خیرخواهانه به مسئولیت علمای اهل معرفت، امری الزامی است.

3- ضرورت تعامل بین مراکز دینی و حوزه‌های علمیه همه مذاهب اسلامی و تعامل سنجیده و حفظ مشترکات و منافع و مصالح اسلام، بیش از هر زمانی احساس می شود، در این موضوع مسئولیت دارالتقریب اسلامی، بسیار خطیر است.

4- قصه نویسان هنرمندان آشنا، با حقایق و معارف اسلامی، با شیوه هنرمندانه، می‌توانند در نشان دادن سیمای عقلانی، معنوی و رحمانی اسلام ناب محمدی، بسیار موثر باشند.

5- به سود همه مذاهب و نحل و ملل اسلامی است که با جدا شدن و خلاصی از دسیسه‌های پیدا و پنهان استثماری و استعماری وابسته به دولت‌های استعمارگر، با هم تعامل منطقی و سازنده داشته باشند.

6- کتابها و رسانه‌هایی که ترویج خشونت می‌کنند باید با مستندات و استدلالات منطقی و نقد درست، رفتار و نوشتارشان، نقد و تعدیل شود.

7- تجربه نشان داده است که اقدامات قهری با جماعتی که مبارزه و عملکردشان مبنای اعتقادی دارد، منتج به نتایج دلخواه نخواهد شد. لازم به گفتن است که تمامی تفکراتی که بر مبنای عقاید دینی، مسیر خشونت را برگزیده اند به بیراهه رفته اند، کارشان به بطالت و سرگردانی انجامیده است.

8- اگر ایران دارالقرای اسلامی و مرکز تشیع عالم است، هر نوع خشونت گرایی و رفتارهای دفعی باید در بیان و کلام، اصلاح و تعدیل شود و خشونت گران از مراکز تبلیغی و تصمیم گیری، طرد شوند.

9- رسانه ملی با شبکه‌های برون مرزی با برنامه ریزی‌های درست و حضور همه سلایق و نحله‌ها در برنامه‌های خود، می‌تواند مرجع بزرگ آموزش‌های صحیح مذهبی و دانشگاه تاثیرگذار معارف و مبانی دینی و شرعی باشد.

10- سیره نامداران عالم تشیع در نگرش به اهل مذاهب دیگر اسلامی و رفق و برادری با آنان می‌تواند سرمشق خوبی برای تعامل باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله مردم‌سالاری/ معرفی چهره رحمانی دین اسلام» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X