مد این روزها، جراحی چال گونه!

مد این روزها، جراحی چال گونه!

سلامت نیوز/ «با ما زیباتر بخندید. عملِ چالِ گونه، صددرصد تضمینی». این آگهی نیم صفحه یکی از کاتالوگ های تبلیغاتی است که به صورت رایگان در سطح شهر توزیع می شوند. به احتمال قریب به یقین این آگهی و مشابهاتش تا چند وقت دیگر یکه تاز جدید عرصه عمل های زیبایی خواهند شد، گویا متخصصین زیبایی که نگران از روی بورس افتادن جراحی بینی و گونه گذاری و پروتز لب هستند، به فکر داغ کردن تب جدیدی در عرصه «بکش وخوشگلم کن» افتاده اند تا مطب دکترهای زیبایی همچنان یکی از پولسازترین محل های ارائه خدمات پزشکی لقب بگیرند.

 ما هم به سراغ یکی از مطب های باکلاس زیبایی رفتیم تا به همراه مهسا که در حسرت!! سوراخی روی گونه اش است و لیلا که چند ماه پیش این آرزو را محقق کرده است، از چندو چون این عمل جدید باخبر شویم.
مهسا روی صندلی چرمی کنار دستی منتظر نوبت ویزیتش نشسته است و با انگشتانش بازی می کند، علائمی از نگرانی در چهره اش پیدا است ولی سعی می کند خودش را «کول» نشان بدهد. لیلا، دوست مسن تر، دستش را می گیرد و شروع می کند حرف های امیدوارانه زدن؛ «بذار با دکتر صحبت کنی خیالت راحت می شه.» هر دو تقریبا یک تیپ لباس پوشیده اند و یک مدل آرایش دارند. مهسا کمی تپل است و قد متوسطی دارد و مثل اکثر دخترهای امروزی لباس های متفاوتی پوشیده. 23 سالش است و دانشگاه را تازه تمام کرده.
دوستش اما بزرگتر است و بینی اش را هم عمل کرده. لیلا مدام سعی می کند لبخند روی صورتش محو نشود تا دو چال عمیق دو طرف صورتش به وضوح دیده شوند. اینجا، توی مطب دکتر، تابلوی وای فای رایگان اولین چیزی است که چشم هر کسی را می گیرد. لیلا از همان بدو ورود دست به گوشی شده و در همین مدت حین چک کردن اینستاگرامش چندتایی هم برنامه و بازی دانلود کرده.
مهسا چند ماهی است با یکی از هم دانشگاهی های سابقش نامزد کرده و مهمترین علت عمل کردنش را علاقه همسرش به چال گونه می داند «احسان از اولش می گفت که صورتم تپله، اگه چال داشته باشم، خیلی بانمک می شم. خودمم دوست دارم تو عروسی خنده هام به چشم بیاد.» البته آقای نامزد هم قول داده است برای ایجاد ملاحت در چهره همسر کمی سر کیسه را شل کند.

به این ژستم می یاد!
لیلا ال سی دی گوشی اش را سمت ما می گیرد تا عکسی را که قبل از عمل چال گونه انداخته است ببینیم. برای اثبات تفاوت هم لبخند پهنی در صورتش ایجاد می کند. «می بینی؟ خیلی عوض شدم. یه جورایی صورتم بامزه تر شده.»
انگشتش را فشار می دهد روی صورت دوستش و با امتداد دادن خنده می گوید: «به این ژستم میاد، نیس که تپله، خیلی بامزه می شه» خانم بغل دستی که حدودا 50 سال سن دارد، حرف های دخترها را می شنود، کنجکاو می شود بداند برای چه نوع جراحی آمده اند.
وقتی متوجه می شود که برای عمل چال گونه آمده اند تعجب می کند و کلی نصیحت می کند که بهتر است زیر تیغ جراحی رفتن را نگه داریم برای دوران میانسالی و الان نیازی به این کارها نداریم و ... تیتراژ آوای باران که پخش می شود اما حواسش پرت تلویزیون بزرگی که به دیوار مطب زده اند می شود و صحبتش نیمه تمام می ماند.

بالاخره بعد از سه ساعت و نیم انتظار نوبتشان می شود. میز دکتر با قالب های پروتز تزئین شده است. دکتر برعکس منشی با لبخند از مشتری های جدید استقبال می کند. احوال بینی و چال لیلا را می پرسد و مهسا را به صندلی نزدیک میز خودش راهنمایی می کند، به مهسا می گوید بخندد و عضلاتش را حرکت بدهد. بعد از چند بار تکرار این عمل و بررسی صورت مهسا می گوید که نمی تواند برای او چال گونه بگذارد، چون صورتش عضله های لازم برای ایجاد یک چال گونه خوب را ندارد و اگر بخواهد حتما چال داشته باشد، دکتر مجبور است به جای خالی کردن یک عضله در دهان که حالت طبیعی عمل است، کناره دهان را بخیه بزند که این کار هم باعث به وجود آمدن یک چال دائمی روی گونه خواهد شد.
دکتر توضیح می دهد که عمل مهسا با بی حسی موضعی داخل دهان انجام می شود و دردسرهای بیهوشی را ندارد و دوران نقاهتش هم یک تا سه هفته است اما کسانی که عضله صورتشان برای چال گونه برداشته می شود، تا سه ماه نه می توانند بخندندو نه می توانند ابراز احساسات شدید داشته باشند.

از عوارض عمل که می پرسیم، دکتر می گوید «عوارضش مانند باقی عمل های زیبایی این است که حس طبیعی بودن از آدم گرفته می شود و بعضی وقت ها دیگر مشکل می توان طبیعی خندید.» از دکتر خداحافظی می کنیم و از مطب خارج می شویم.
مهسا به وضوح از اینکه نمی تواند چال گونه داشته باشد، ناراحت است و به شانس خودش لعنت می فرستد، اما لیلا او را دلداری می دهد که نگران نباشد وهزارتا دکتر دیگر توی این شهر هست که این عمل را انجام می دهند و فوقش می روند پیش یک دکتر بهتر که بتواند چال دلخواه را روی گونه او ایجاد کند.

ترکاندن لپ به دردسرهایش می ارزد؟ یک پزشک متخصص جواب می دهد
از هر 10 عمل یکی موفقیت آمیز است
از نکات مهم در عمل های زیبایی هزینه گزاف و عوارض ناشی از جراحی هستند. دکتر شهرجردی که خودش پزشک زیبایی است، از چرایی داغ شدن عمل چال گونه و استقبال مراجعان متعدد آن در این مدت کم می گوید.

عمل چال گونه دقیقا چه نوع عملی است؟
- در این عمل ما با بافت نرم کار داریم. یک لایه عضلانی را عمل می کنیم و به صورت مصنوعی یک کشش در آن ایجاد می کنیم. آن چین عضلاتی باعث وجود چال گونه می شود؛ یعنی همان چین پیشانی و صورت که بر اثر مرور زمان و پیری ایجاد می شود را به صورت دستی ایجاد می کنیم به صورت خیلی ساده از مخاط داخل دهان برش داده می شود و یک لایه هایی از مخاط و عضلات کم می کنیم و لایه هایی از داخل دهان به هم می دوزیم تا حالت چال روی صورت ایجاد شود.

اکثرا چه تیپ افرادی این عمل را انجام می دهند؟
- معمولا افرادی به سراغ اینگونه عمل ها می روند که در زندگی افراد پراسترسی هستند و اکثرا نیاز به درمان های روانپشکی دارند؛ مثلا کسانی که بینی های شکسته دارند یا بینی آنها واقعا بزرگ استو با مشکلاتی در ناحیه چانه خود دارند، عمل زیبایی به آنها توصیه می شودو اینگونه افراد هم ضریب رضایتمندی بیشتری بعد از عمل دارند اما کسانی که به دنبال اینگونه عمل ها هستند، شاید بعد از عمل هم از صورت خود رضایت کامل نداشته باشند. و دوباره جلوی آینه که خودشان را می بینند بگویند اگر ابراهایم بالاتر باشد بهتر است یا لپ ها و گونه هایم برجسته تر بود بهتر می شد. اینآدم ها اکثرا اختلالات اضطرابی دارند و در بعضی موارد حتی دچار وسواس های شدید فکری در زمینه ظاهرشان هستند و نیاز به دوره های درمانی دارند. در کشورهای جهان اولی مانند کانادا و آمریکا کسی که قصد جراحی پلاستیک دارد، حتما باید یک مشاوره روانپزشکی داشته باشد. اگر روانپزشک او را تایید کرد عمل انجام می شود اما در ایران متاسفانه همچین چیزی نداریم.

هزینه اش چقدر است؟
- بسته به دکترهای مختلف متفاوت است اما در کل برای دو طرف صورت از یک میلیون و نیم تا دو میلیون متغیر است.

عوارض خاصی هم دارد؟
- چون در این عمل ما با بافت های درونی دهان و مخالط دهان سر و کار داریم. ممکن است بعد از عمل فرد دچار التهاب منطقه دهانی یا عفونت شود که به صورت افت نمایان شود اما مشکل دیگری که در اینگونه عمل ها مشاهده می شود، این است که گاهی به علت کم دقتی جراح عدم قرینگی در صورت ایجاد می شود و مسلما یکی از زیبایی های صورت ما قرینگی است که اگر از بین برود، مشکل ساز خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مد این روزها، جراحی چال گونه!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X