رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا: کسینجر در مورد ایران مزخرف می گوید

رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا: کسینجر در مورد ایران مزخرف می گوید

انتخاب/ جان لیمبرت، دیپلمات، دستیار اسبق معاون وزیر و رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا در لوبلاگ نوشت: هنری کسینجر ممکن است پیرمرد سیاست خارجی آمریکا باشد اما وقتی بحث درک ایران پیش می آید، مهارت های او به تحلیل می رود. او در گفتگو با رادیو ملی آمریکا به شدت دچار اشتباه شد. واقعا خدا را شکر که دیگر او او سیاست گذار نیست.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در اواخر دهه 1970، برژینسکی مشاور پرزیدنت کارتر از «کمربند سبز» اسلام سخن گفت که از خاورمیانه در مقابل تهاجم شوروی دفاع می کند. پس از آن مشخص شد که این کمربند و ساکنان آن در ایران و افغانستان ضربه ی جدی به امریکا زدند. در مورد ایران، آنها یک رئیس جمهور آمریکا یعنی کارتر را پایین کشیدند و دیگری (ریگان) را تا مرز سقوط پیش بردند.

اکنون، کسینجر نه تنها از کمربند شیعی سخن می گوید بلکه به تشکیل امپراتوری پارس اشاره می کند. او به رادیو ملی آمریکا گفت که ایران مشکلی بزرگتر از داعش برای آمریکا محسوب می شود.

کسینجر گفت: کمربند شیعی از تهران به بغداد و بغداد به بیروت بوجود آمده، این به ایران فرصت احیای امپراتوری پارس باستانی را با برچسب شیعه می دهد.

این سخنان مزخرف است. به عنوان محقق و پژوهشکر حوزه ایران و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد، معتقدم کسینجر باید اطلاعات بیشتری داشته باشد. او یکبار گفت که امریکا منافع مشترکی بسیاری با ایران نسبت به سایر دوستان آمریکا دارد.

این دیدگاه نسبت به بر کوبیدن بر طبل تهدید تخیلی امپراتوری فارس و کمربند شیعی خیلی عاقلانه تر به نظر می رسد.

هیچکس نسبت به ایران از زمان میت رامنی که در سال 2012 گفت «ایران به اتحاد با سوریه نیاز دارد تا از دسترسی خود به آب های آزاد مطمئن باشد» انقدر بی اطلاع نبوده است.

شاید دانشگاه هاروارد که این دو در آن درس خواندند مشکلات پایه ای و اساسی با تدریس تاریخ ایران و جغرافیای آن داشته است. به نظر می آید رامنی هرگز نفهمید که ایران هزار مایل بوسیله ی خلیج فارس و دریای عمان ساحل دارد. در مورد کسینجر هم باید گفت که او ظاهرا هرگز نفهمیده است که بیش از 13 قرن است که در فلات ایران هیچ امپراتوری با نام «پارس» وجود نداشته است.

پارس در دنیای باستان واقعا امپراتوری جهانی بود که برای همسایگانش تهدید به حساب می آمد. نیروهای آن اتن را به اتش کشیدند و ارتش امپراتوری روم را چندین بار شکست دادند و بیت المقدس را تسخیر کرده و به دیوارهای کنستانتین حمله بردند.

تمام آن یورش ها متعلق به سال های بسیار پیش است، با این حال ویرانه های آن روزهای پرافتخار همچنان در ایران امروز دیده می شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا: کسینجر در مورد ایران مزخرف می گوید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X